
Ђурић: Важно је што Гана поштује територијални интегритет Србије
Министар спољних послова Марко Ђурић изјавио је да је од изузетног значаја што Гана поштује и уважава суверенитет и територијални интегритет Србије, као и што Србија има пријатеља који је, како је рекао, гласни адвокат за принципе поштовања Повеље Уједињених нација.
Ђурић који је у званичној посети Гани, у изјави медијима, рекао је да је током данашњих састанака разговарао о Косову и Метохији, али и о другим темама у контексту обележавања 80 година од оснивања Уједињених нација.
"Захвални смо Гани на поштовању територијалног интегритета и суверенитета Србије. У Гани имамо једног гласног адвоката за принципе поштовања повеље Уједињених нација, принципе поштовања међународног права што је за земље попут наше важно. Гана је важна земља, данас има више од 30 милиона становника и у овом делу Африке је дефинитивно један од кључних актера", рекао је Ђурић.
Како је додао, овом посетом Србији се отварају врата и гарантује да у будућности може да има конкретну и економску и политичку сарадњу са Ганом, али и на многим другим пољима.
Према његовим речима, до сада је разговарао са министром спољних послова Гане, као и пољопривреде, а у плану су и сусрети са министрима културе, спорта, одбране, али и са председником Гане.
"Веома значајно за нас је што имамо прилику да се упаримо и када је реч о нашим економијама. Ово је једно од најперспективнијих тржишта на планети, са становништвом просечне старости од 20 година, са годишњим привредним растом који је увек негде између четири и пет одсто чак и у слабијим годинама. Ово представља феноменално извозно тржиште за наше компаније", рекао је Ђурић.
Како је додао, касније данас ће обићи и конгресни центар који гради Енергопројект.
Ђурић је додао да ће разговарати и о сарадњи у домену одбране и навео да ти разговори могу резултирати новим пословима за српску наменску индустрију.
"Наши разговори у сфери пољопривреде резултирали су већ договорима који ће резултирати новим приликама за наше институте, за наше установе у области пољопривреде, али и за наше произвођаче пољопривредне механизације", рекао је Ђурић.
Ђурић је рекао да је слушајући о визији председника Гане Махаме за трансформацију економске ситуације у тој земљи, имао утисак као да слуша о Србији пре 10 или 12 година, о земљи која се, како је навео, суочавала са банкротом и тешком ситуацијом, а која је почела да преокреће своју ситуацију, увела мере фискалне консолидације и штедње и одговоран однос према јавним финансијама.
"Та 24-часовна економија коју заговара председник Махама значи да ће њихова надлежна тела радити 24/7, али и да ће њихова привреда и фабрике настојати да повећају продуктивност. Просечна старост у Гани је око 20 година и њима је потребно да упосле армије младих који су натпросечно образовани за овај део света", рекао је Ђурић.
Нагласио је да верује у то да је Африка континент будућности, не само због младе популације, већ и због жеље и амбиције да изграде бољу будућност за себе.
"А за Србију, као земљу која је, такође, веома амбициозна и не гледа само у свој комшилук је велика развојна шанса да, хвата прикључак, са овим земљама у којима ће богатство тек да се развија. И то је наша компаративна предност и на европском путу", рекао је Ђурић.
Додао је и да због посета као што је данашња Србија може да рачуна да ће и око Косова и Метохије увек имати већину у Генералној скупштини Уједињених нација.
Ђурић је поздравио одлуку Владе Србије да 1. септембар прогласи Даном несврстаних истичући да је то посебан израз поштовања према народима који су грцали у колонијалним оковима, а који се данас уздижу и који ће постати економски лидери, али и лидери у многим другим областима у будућности.
"Верујем у потенцијал Африке и посебно верујем у корист за Србију од тога да буде једна од улазних тачака економских, политичких и сваких других у Европи", рекао је Ђурић.
На питање где још види простор за унапређење сарадње Србије и Гане, Ђурић је одговорио да треба имати у виду сарадњу у области одбране, наводећи да је Гана једна од афричких држава кључних за очување стабилности у осетљивом региону и које избегавају да буду увучене у одмеравање снага између великих сила.
"Када набављате наоружање од великих сила за потребе одбране ваше земље, то долази са великом ценом. Када своје арсенале попуњавате сарађујући са равноправним и пријатељским земљама каква је Србија, то пружа шансу да и ви водите самосталну и независну политику", рекао је Ђурић.
Извор: Танјуг