Вести

Јоксимовић: Србија је дубоко приступајућа земља

Најављена, још недефинисана реформа приступног процеса коју су помињали неколико земаља чланица ЕУ, пре свих Француска, тема је значајна и за Европу и за земље кандидате и за оне који желе да постану кандидати, рекла је министар за европске интеграције Јадранка Јоксимовић.

Јоксимовић је рекла да је Србија отворила скоро половину поглавља, да се интензивно ради на привременом затварању неких поглавља и да је Србија дубоко у том процесу.

"Каква год реформа да буде она се неће суштински одразити на оно што је европски пут Србије. Он и сада већ није брз. Питање је само да ли може да буде спорији или ће се наставити истом динамиком, док се не разреше ове недоумице у самој ЕУ", навела је Јоксимовић на штанду Министарства за европске интеграције на Сајму књига.

Нагласила је да грађани имају право да буду и разочарани, да се некада неправедно дуго нешто чека, да наравно ту има доста и политичких разлога, али да се генерално наш пут ка ЕУ не доводи у питање.

"Мислим да је то важно. Кад уђете у неки процес шта год то било у животу а посебно одговорне владе у оваквој стратешкој визији ви не можете да мењате политику од данас до сутра. Надам се да Европа и ЕУ неће мењати политику од данас до сутра", нагласила је Јоксимовић.

Подсетила је на оно што је током посете Србији у јулу рекао француски председник Емануел Макрон које се сви добро сећају.

"Председник Макрон је овде први пут у Србији рекао да процес реформи ЕУ и унутрашње промене могу да иду паралелно са процесом проширења. Ја мислим да је важно подсетити на оно што је речено", рекла је Јоксимовић.

Истакла је да је Србија "дубоко приступајућа" земља и навела да се у медијима често говори о процесу придруживања.

Додала је да Србија није у процесу придруживања, него у процесу приступања.

"Зато су Северна Македонија и Албанија сада разочаране, јер нису добиле датум за почетак преговора, јер када отворите званичне преговоре и почнете да отварате поглавља ви сте приступајућа земља. Дакле, према томе Србија је отворила скоро половину поглавља, радимо интензивно на привременом затварању неких поглавља", поручила је Јоксимовић.

 

ЕУ фондови за обнову културно-историјских споменика Србије

Јоксимовић је да Србија остаје поуздан кандидат за чланство у ЕУ, посвећен пре свега реформским процесима.

"Србија, уз све проблеме који се појављују, разуме да политика и ЕУ трпи своје промене, али као одговорна влада и одговорна земља ми смо посвећени стратешким циљевима који су пре свега у интересу наших грађана", рекла је Јоксимовић.

Поручила је да ће се Србија у будућности највише бавити реформским процесом, пре свега због наше добробити и пуноправног чланства у ЕУ, уз пуно очекивање да и ЕУ покаже кредибилитет и одговори на оно што је напор грађана Србије.

Захвалила је на великом одзиву свих наших пријатеља у Србији из амбасада земаља чланица ЕУ, међу којима је био шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици.

"Овај најлепши догађај у Србији обично за све наше грађане јесте Сајам књига и Министарство већ трећу годину заредом настоји да кроз различите публикације приближимо нашим грађанима све користи и изазове који се појављују у процесу европских интеграција, да прикажемо све оно што радимо и да учинимо овај процес видљивијим, транспарентнијим и јаснијим нашим грађанима", рекла је Јоксимовић.

Нагласила је важност питања нашег националног идентитета у процесу придруживања и навела да су грађани понекад скептични и имају бојазан да ћемо изгубити део нашег националног, културног и историјског идентитета, па и језичког, због тога што улазимо у ЕУ.

"То наравно није тачно и у том смислу ми се надамо да ће и ова публикација коју данас представљамо, а која се зове ''Прошлост оживљена Европом'' показати на који начин смо уз помоћ наших европских партнера, пре свега финансијску помоћ, помогли обнову неких од најзначајнијих културно-историјских споменика наше земље у свим крајевима Србије", рекла је Јоксимовић.

Нагласила је да су наш национални идентитет и културно-историјски споменици Србије део и одрживог туризма и привредни потенцијал, али и наше националне културне јавне дипломатије према свету и према ЕУ.

"Ових 17 пројеката које смо уврстили у ову публикацију и које су неке делимично, а неке у целости финансиране средствима ЕУ, желим да предочим нашим грађанима", рекла је Јоксимовић.

Реч је о Голубачкој тврђави, Пиротској тврђави, тврђави у Бачу, тврђави Фетислам код Кладова, Синагоги у Суботици, православној цркви брвнари у селу Јабланица код Златибора, самостану у Бачу, Феликсу Ромулијани, Лепенском Виру, Сењском руднику, Павиљону кнеза Милоша у Аранђеловцу, Суботичкој сецесији, Завичајном музеју у Прибоју, Спомен-кући Радоја Домановића, Конкордији - средишњој згради Градског музеја у Вршцу, Ректорату Београдског универзитета и Ботаничкој башти Јевремовац у Београду.

Јоксимовић је нагласила да је важно да наши грађани буду информисани о овим пројектима, јер врло често се питају куда тај новац иде који добијамо од ЕУ, да ли је потрошен на исправан и транспарентан начин и да ли има за циљ регионални развој Србије.

"Пројекти су широм наше земље, ниједан регион није запостављен. Идентификовани су сви потенцијали од историјског значаја, али и од значаја за будући одрживи развој и туризма и привреде ових региона", рекла је Јоксимовић.

За другу публикацију "Упознајте кохезиону политику ЕУ", коју је представила, рекла је да је изузетно значајна и да је намењена, пре свега, стручној јавности.

"Кохезиона политика је заправо политика смањивања неједнакости европских регија, начин на које су све земље које су постале чланице ЕУ имале на располагању структурне и кохезионе фондове ЕУ који се мере милијардама евра, знатно више него што ми сада имамо као земља кандидат", рекла је Јоксимовић.

Те земље су, додаје, захваљујући томе знатно подигле животни стандард грађана, смањиле степен неједнакости у односу на најразвијеније земље ЕУ и учиниле велику добробит за развој својих привреда и бољи живот грађана.

"Ова публикација је заправо начин да разумемо како се у овој фази припремамо за прелазак, у оном тренутку када Србија постане чланица, за коришћење ових фондова. Не смемо дозволити оно што су неке од земаља, нажалост, у првим годинама чланства дозволиле, а то је да изгубе новац који им је био на располагању", рекла је Јоксимовић.

Навела је да се зато ми сада припремамо и да је Министарство за европске интеграције задужено за будући закон о кохезионој политици управо да не бисмо ниједног тренутка оштетили грађане у односу на новац који ће нам бити на располагању.

 

 

Извор: Танјуг