Вучевић: Србија остаје на европском путу
Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић изјавио је на Бледу да Србија нема план Б када је пут ка ЕУ у питању, да је то нешто што је геостратешка дефиниција и главни политички циљ Србије у последњих 20 година и поручио да Србија остаје на европском путу.
"То је нешто што нисмо мењали и што не желимо да мењамо", рекао је Вучевић говорећи на "Панелу лидера" на 19. Стратешком форуму на Бледу који се одржава под слоганом “Свет паралелних стварности”.
Вучевић истакао је на почетку излагања да Србија неће мењати свој европски пут на којем је више од 20 година и навео да је желео да је било могуће да се на панелу чују и неки подаци о Србији и конкретни резултати на европском путу наше земље, на које је, како каже, Србија поносна.
"Имали смо огромну и озбиљну, дубоку реформу у области правде и наравно реформу изборних питања, медијских питања, многих питања која су веома важна у целокупном реформском процесу. Али Србија остаје на европском путу. Ако могу да додам нешто, а то је везано за овај наслов, 'Паралелне реалности'. Велико питање испред нас са Западног Балкана су наша очекивања у вези са проширењем. Нешто паралелно, реално, у смислу очекивања од Брисела. Волео бих да није, да имамо исти циљ и да се то успешно реализује у наредном периоду" , рекао је Вучевић.
Вучевић је оценио да не може говорити о томе да ли ће веће проширење бити 2030. године или неке друге године, јер смо у претходном времену, како је навео, били бомбардовани са много датума и година, а, како је приметио, нажалост, проширење се није десило.
"Нисам срећан ако треба да видимо неки рат на европској територији и да схватимо важност заокруживања или обухватања комплетне европске територије, укључујући и западни Балкан. Мислим да државе и људи Западног Балкана ово много раније заслужују", закључио је Вучевић.
ЕУ није завршен пројекат без земаља Западног Балкана
Вучевић изјавио је да пројекат Европске уније неће бити завршен без земаља Западног Балкана и да ниједно питање - било економско, безбедносно или везано за културу, неће моћи да буде у потпуности решено.
"Остаје празна рупа тако да се без те територије не може говорити о завршеној Европи", рекао је Вучевић .
Вучевић је додао да Србија нема ништа против тога што неке бивше совјетске републике, Украјина, Молдавија или Грузија, имају свој процес приступања.
"То је у реду за њих, али није фер. Није фер за државе Западног Балкана да смо негде у ћошку због геополитичког замаха рата у Украјини. Али добро, разумемо то, али морате рачунати и наше напоре са Западног Балкана, да смо и ми део Европе. И мислим да треба да будемо и део Европе", поручио је Вучевић и додао да Србија увек истиче да жели да уђе у ЕУ, не само зато што је то добро за њу, већ зато што заиста жели да буде члан ЕУ.
"Нико није поменуо да је Србија потписала један од најважнијих споразума са ЕУ у погледу критичних материјала. И то није лака одлука за нас. Не за политички естаблишмент, већ за друштвено окружење. И одлучили смо да испоручимо и да развијамо овај пројекат са ЕУ, а не са другим страним партнерима", истакао је Вучевић на питање о балансирању Србије између истока и запада и пријатељским везама наше земље са Кином и Русијом, као и то што није увела санкције Русији.
Вучевић је рекао да не постоји план Б у плановима Србије у односу на Европу, али да, у исто време, није вољна да раскине своје блиске везе и са Русијом и са Кином.
"Србија не крије ништа, ми смо суверена, независна држава са главним циљем да постанемо пуноправна чланица ЕУ, то су наши национални и државни интереси на начин који сматрамо најбољим. Дакле, ми не радимо ништа иза кулиса, ми имамо другачије мишљење о санкцијама и не видимо како то помаже да се види крај у Украјини. Србији су уведене санкције током 90-их, много смо пропатили и не верујемо у ту политику. Не видим какве резултате могу да донесу санкције", рекао је Вучевић.
Додао је да верује да сви морају да теже да се нађе мирно решење и коначно се оконча рат у Украјини.
"Желим да нагласим да Србија у потпуности признаје територијални интегритет и суверенитет Украјине. Они су нам словенска браћа као и Руси. Украјина не признаје такозвану независност Косова, тако да имамо пуно поштовање за Украјину, као и за Русију", поручио је премијер Србије.
Што се тиче посете председника Кине Си Ђинпинга, Вучевић је подсетио да је он у Београд стигао из Париза, а да је затим отпутовао у Будимпешту.
"Желимо да видимо шта можемо да урадимо најбоље за нашу привреду и за наше људе, али још једном бих нагласио, да је наш главни међународни циљ да постанемо пуноправна чланица Европске уније. То је нешто што не мењамо", истакао је Вучевић.
Не верујем у политику санкција, она погађа обичне људе
Вучевић изјавио је данас, на 19. бледском стратешком форуму, да не верује у политику санкција јер она, како је рекао, погађа обичне људе, а не политичке режиме.
Вучевић је истакао да је и сам томе сведочио, с обзиром на санкције под којима је била Србија деведесетих година прошлог века.
"Волео бих да више причамо о нашој заједничкој будућности, да не говоримо о неким далеким земљама и да не будемо заглављени у прошлости. Поновићу да не верујем у политику санкција, а ако увек понављамо шта је било у прошлости и ко је више крив, нећемо доћи до главног циља, а то је како да обухватимо европске територије", рекао је Вучевић и додао да је потребно обухватити све европске земље, за шта су потребне нове генерације неоптерећене прошлошћу.
На питање какву поруку шаље младима који се надају бољој будућности, премијер каже да је потребно схватити њихову неопходност.
"Потребна нам је енергија нове генерације младих људи који можда нису толико под притиском прошлости и можда су опуштенији да говоре о будућности", рекао је Вучевић.
Вучевић додаје да је потребно показати лидерство у контексту глобалних изазова, пре свега када је реч о климатским променама.
"Они који сустижу по питању индустријског развоја помало су несмотрени према последицама, али мислим да су Европа и европске политике више него свесне и мислим да је ово питање број један. Видимо глобално загревање, гледамо сушу и пожаре, гледамо све природне катастрофе", рекао је Вучевић.
Извор: Танјуг