Вучић: Говорио сам из срца, оно што мислим
Председник Републике Србије Александар Вучић изјавио је у Будимпешти да је на Самиту Европске политичке заједнице пријатељски водио дијалог са председником Украјине Володимиром Зеленским, као и да би у наредним данима требало да има разговор и са новоизабраним председником САД Доналдом Трампом.
"Ја се надам да ћу у наредним данима имати разговоре са новоизабраним председником Сједињених Америчких Држава Доналдом Трампом", рекао је председник Вучић новинарима.
Председник Вучић је рекао да је имао у Будимпешти дијалог са Зеленским око онога што је рекао на пленарној сесији око економске безбедности.
"Па смо, наравно, другарски и уљудно разговарали, размењивали аргументе. И наравно ја сам говорио о још једној важној ствари, а то је питање енергетике, како и на који начин да то решимо. Јер то ће бити једна од кључних ствари, за коју нисам сигуран да ћемо лако успети да решимо. И зато морамо у потпуности да се посветимо, да бисмо могли да превазиђемо све проблеме у будућности", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић је рекао да му на пленарном састанку самита у Будимпешти није било лако да говори после Зеленског, Макрона и других, имајући у виду шта су и како говорили.
"Али говорио сам из срца и оно што мислим. И видим да је то изазвало, па смем да се усудим и кажем, чак и највећу пажњу овде", рекао је председник Вучић и додао да ћемо тек видети последице.
Председник Вучић је навео да је у Будимпешти разговарао са много лидера и имао много билатералних састанака и додао да је разговарао са председником Владе Велике Британије Киром Стармером, са председником Француске Емануелом Макроном и другим лидерима, као и да ће ускоро имати нове разговоре.
Постоји могућност другачијих далекосежних одлука ЕУ после немачких избора
Председник Вучић је рекао да не искључује могућност другачијих далекосежних одлука које ЕУ може да донесе после избора у Немачкој.
Председник Вучић је у Будимпешти, одговарајући на питање новинара да ли после самита Европске политичке заједнице има наде за мир и стабилност у Европи, рекао да на основу свега што је видео може да каже да многи размишљају о наредним потезима, ишчекујући, пре свега, потезе Беле куће.
Председник Вучић је рекао да је француски председник Емануел Макрон говорио о важним стварима и да се могло закључити да се размишља о европској безбедности, европској сигурности.
"Не искључујем могућност, нисам оптимиста, али не искључујем могућност другачијих и далекосежних одлука које ЕУ може да донесе после избора у Немачкој", рекао је председник Вучић.
Оцењујући да би избори у Немачкој могли да буду одржани крајем марта, председник Вучић је рекао да на те одлуке може да се рачуна у другој половини 2025. године.
"Сада када нема немачке владе у пуном капацитету, очекују се избори, појављују се додатне трзавице, политички вакуум и све друго и чека се формирање власти у САД. У сваком случају, мислим да се данас отворено разговарало и да је било веома важно што смо имали прилику да говоримо", рекао је председник Вучић и захвалио се домаћину самита мађарском премијеру Виктору Орбану на гостопримству.
Очекујем стратешку одлуку да Србија буде примљена у чланство у ЕУ
Председник Вучић је рекао да од Европске уније очекује да донесе стратешку политичку одлуку да прими Србију у чланство.
Председник Вучић је у Будимпешти, после Самита Европске политичке заједнице, одговарајући на питање новинара какве стратешке одлуке очекује од ЕУ, рекао да је Србија данас спремнија за чланство у ЕУ него већина земаља када је примљена у ту организацију.
"Морате да гледате економску снагу Србије. Она је данас, а волели би да је и већа, значајно већа него што је било 40 или 50 одсто чланица Европске уније пре него што су ушли у ЕУ. Ми смо данас на истом нивоу као једна или две чланице ЕУ које су добиле 60, 70 или чак 90 милијарди евра, а ми смо добили око 2 милијарде", навео је председник Вучић.
Председник Вучић рекао је, ако би се данас анализирало које земље могу да испуне све критеријуме за улазак у ЕУ који се стављају пред Србију, мали број земаља би те критеријуме испунио.
"То мора бити стратешка, политичка одлука. То није питање да ли знате шта пише у поглављу 19. као што сам рекао јер ја појма немам што пише у поглављу 19. Кад сам питао министарку за евроинтеграције Тању Мишчевић, ни она не зна. Не знају ни они који су то састављали. Ајде људи, донесите стратешку одлуку и видео сам да су скоро сви насмејали када сам о томе говорио. Сви знају да сам у праву. Желите ли тај простор да буде европски простор или не желите. Реците нам то на најпоштенији, најотворенији, најодговорнији начин", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић рекао је да мисли да је то наишло на разумевање и на прихватање као озбиљног аргумента с наше стране.
"Видео сам то по реакцијама у разговору са свима. Чак и после моје реакције на говор (премијерке Данске) Мете Фредриксен, имао сам са њом билатералу врло добру. Јер имамо доста данских инвеститора, ја се надам њеној скорој посети. Очекујем и Кира Стармера, британског премијера. Пре 44 године је последњи пут Маргарет Тачер била у Србији као британски премијер и то је била на Титовој сахрани", рекао је председник Вучић.
Добар састанак са британским премијером Стармером, позвао сам га да посети Србију
Председник Вучић изјавио је да је данас у Будимпешти имао добар састанак са председником Владе Велике Британије Киром Стармером и да га је позвао да посети Србију.
"Званично сам позвао вашег премијера да посети Србију. Разговарали смо о Меморандуму о разумевању који смо потписали о мигрантској кризи, што је била веома важна тема за премијера Стармера", рекао је председник Вучић у изјави за британске медије.
Додао је да су разговарали и о неким другим питањима од изузетног значаја за обе земље, као и о могућностима да Велика Британија финансира инфраструктурне програме и пројекте у Србији.
На питање да ли су разговарали и о избору Доналда Трампа за председника САД и да ли је забринут због утицаја који би то могло имати на Европу и на европску политику, председник Вучић је рекао да по том питању има мало другачије мишљење од већине лидера ЕУ и не само лидера ЕУ.
"Верујем да је ово на неки начин трачак наде, али треба да видимо шта ће се десити у будућности", додао је председник Вучић.
Штета од протеста у Новом Саду око милион евра
Председник Вучић изјавио је да је штета која је настала током протеста у Новом Саду на који је у позвала опозиција, према првим проценама, око милион евра.
Председник Вучић је новинарима у Будимпешти, где се одржава самит Европске политичке заједнице, рекао да ће коначне процене штете показати јавности када буду урађене.
"То ће највероватније Покрајинска влада да плати, да градска скупштина не би била у финансијским проблемима, а ми ћемо увек помоћи са републичког нивоа", рекао је председник Вучић.
На питање да прокоментарише тврдње опозиције да је на протесту било "убачених елемената" који су изазивали инциденте рекао је да опозиција увек прича да су убачени елементи "СНС хулигани", а да онда, како каже, сутрадан траже да ти "СНС хулигани буду пуштени из притвора, пошто и нису баш СНС и нико није из СНС".
"И они су сами рекли, знају да су то они радили, јер сам ја и дан пре тога рекао шта ће да раде", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић је рекао и да је полиција била максимално уздржана.
"Ми смо људи демократске оријентације и увек то дозвољавамо, чак и то да гађају наше полицајце, све до мере да полицајци то могу да издрже. И зато сам захвалан полицајцима који су били фантастични, дивни и верујем да је то начин како треба демократска власт да се понаша", истакао је председник Вучић.
На питање о критикама политичких неистомишљеника због одласка у штаб Српске напредне странке (СНС) у Нови Сад, за време одржавања протеста, председник Вучић је рекао да је "отишао мирно, стајао, запалио свећу, стајао минут и одао пошту преминулима".
"Прекрстио сам се, сео, дошао на булевар где су се враћале стотине и стотине људе, или су тек долазили, са протеста који су организовали политички противници. Дошао сам затим у просторије странке које су демолирали, тамо где су цепали и газили српску заставу да бих рекао да никада више неће да газе српске заставе", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић је рекао да се људима обратио "најмирољубивијим порукама, најмирнијим могућим", уз огромну трпељивост за све оно што су учинили.
Председник Вучић је одговарајући на питање како коментарише изјаву потпредседнице Странке слободе и правде Маринике Тепић да је почео грађански рат и да треба да се запуца, рекао да му је жао тих људи, а да он већ размишља о разговорима који га очекују, пре свега са новоизабраним председником САД Доналдом Трампом и са другим званичницима следеће недеље и да не жели тиме да се бави.
"Неће они да запуцају нигде и неће нико да запуца. И нико посебно и не мисли добро о онима који су на свакој људској трагедији покушали да зараде неки политички поен, јер немају довољно ни планова, ни програма, ни пројеката. Ни довољно марљивости, ни довољно памети, да би некога привукли тиме. Шта им остаје него да прете, вичу и праве насиље", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић рекао је да људи не треба да брину и да је све под контролом, и да то значи да неће дозволити да се угрози држава и безбедност људи.
За мене је најважнија кривична одговорност, документа ставити на увид јавности
Председник Вучић рекао је да очекује да политички одговора још људи за трагедију која се десила падом надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, али да је њему најважније да се утврди кривична одговорност, као и да сва документа везана за станицу морају да буду стављена на увид јавности.
"Очекујем политичку одговорност још неких људи, али за мене је најважнија кривична одговорност да одговарају они који би могли да сносе кривицу за оно што се догодило. И то је важно да буде транспарентно, да буде јасно и да буде прецизно објашњено шта се тачно догодило", рекао је председник Вучић одговарајући на питање новинара да ли очекује да на главном одбору Српске напредне странке (СНС) буде још оставки.
Председник Вучић, који у Будимпешти учествује на Самиту Европске политичке заједнице, рекао је да треба разговарати са представницима породица људи погинулих у трагедији и помоћи им за све што је потребно.
"Ти људи су на изузетно достојанствен начин прихватили највећу могућу трагедију. Што не могу да кажем за неке политичаре који ниједну трагедију не могу да прихвате као такву, већ гледају да извуку неку корист за себе", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић је рекао да је уверен да ће надлежни органи, тужилаштво и судови, моћи и морати да дају прави одговор на то како се трагедија догодила и ко је кривац.
Председник Вучић рекао је да још не може да потврди да ли ће присуствовати сутрашњој седници главног одбора СНС, јер то, како каже, зависи од других обавеза.
"Волео бих да могу, и тако смо се договорили, али ако ми каже амерички председник, у пет сати сутра или у четири, да имам разговор са њим, не љутите се, држава ће ми бити важнија, него састанак партије коју бескрајно волим, бескрајно ценим и за коју мислим да је донела највише добра у историји савремене Србије и за коју мислим да је променила Србију", рекао је председник Вучић.
На питање да ли сви документи о станици у Новом Саду треба да буду доступни јавности, председник Вучић је рекао да је сагласан да сваки документ буде доступан јавности и да је он увек за то да то грађани виде све.
"Немам чега да се стидим и плашим, напротив. Никада нисам украо ни динар. У овом случају нигде никакве корупције није било, а где год је било, где год бисмо могли да је откривамо, био бих срећан и да ти одмах иду у затвор. Немам проблем са тим никакав.
Мени се само чини да неки људи који су учествовали у корупционашким и криминалним аферама, увек полазе од себе мислећи да су други људи исти као они. Нису. Има много поштених људи који на озбиљан начин раде свој посао и ја мислим да јавности треба сви папири да буду доступни", навео је председник Вучић.
Председник Вучић је рекао да осим оних докумената који законски не смеју да буду доступни, све остале треба ставити на увид јавности.
Председник Вучић је рекао и да је његово мишљење да је негде струка затајила, неко у ланцу, али да не жели да утиче својим ставом и мишљењем на рад тужилаштва.
"Кад бих рекао шта мислим, плашим се да би неко рекао да утичем тиме на тужилаштво, и зато ћутим и ништа не кажем. Али је јасно да је неко, да је један у ланцу, у струци затајио. То нема везе ни са Гораном Весићем, ни са овим, ни са оним, али ми смо у политици, у јавном животу и морате понекад да сносите одговорност за оно за што уопште нисте криви", рекао је председник Вучић.
На питање зашто у Србији има толико много новоизграђених или реновираних објеката који још нису добили употребну дозволу, председник Вучић рекао је да не мора неко да има употребну дозволу, већ да може да има и привремену.
"Може да има привремену дозволу која је исто што је употребна дозвола, док се чека употребна дозвола. То значи да је објекат потпуно безбедан. Рецимо то сте имали за стадион у Зајечару зато што је било потребно друго напајање за струју да бисте добили коначно употребну дозволу", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић је рекао да у том случају ништа није угрожено, све функционише нормално, само што се објекат ставља раније у функцију.
Председник Вучић је рекао да је мост на Ади отворен 2011. године, али да је употребну дозволу добио 2019. године.
"Осам година касније издата употребна дозвола. Шта је требало да осам година не користимо мост? Све је било безбедно. Све је било у реду, али не можете да издате употребну дозволу док не завршите све могуће радове. Тако да, ово што сад радимо сви, и ви и ја, је бесмислено, јер само нама наноси штету. Тако више нећемо да имамо ништа и нигде нећемо ништа да градимо, нигде нећемо ништа да радимо", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић је рекао да је важно да објекти буду урађени по свим прописима, да имају локацијске услове и грађевинске дозволе, а да се зна да на крају долази и употребна дозвола.
"Нећете је добити док не завршите и противпожарце и све друго, што рецимо на неким другим случајима у Новом Саду се није догодило, али само хоћу да вам кажем, да покушамо да не уништавамо своју будућност, као што смо уништили, или покушали да уништимо Грађевински, Рударско-геолошки факултет и многе друге, да не настављамо са овом темом", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић рекао је да постоје други проблеми и да Србија мора да развија, не само грађевинске компаније, него да морају да се подстичу и пројектни бирои.
"Морамо да имамо инжењерску комору, додатно да помогнемо, а не да је стигматизујемо. На томе морамо да радимо, да имамо бољу струку у будућности, јер овде вам је потпуно јасно, ма колико се неко прави блесав, да то не види, негде је струка нечија затајила", рекао је председник Вучић.
Извор: Танјуг/ТВ Пинк