Вести

Вучић: Споразум о сарадњи са Француском веома је важан за Србију

Председник Србије Александар Вучић истакао је да је споразум о сарадњи са Француском веома важан за Србију и њен даљи развој, те изразио велику захвалност француском министру Франку Ристеру што је у јеку пандемије дошао у посету нашој земљи.

"Велико хвала што сте у време најснажнијег таласа и напада корона вируса и на Србију и на целу Европу, дошли у Србију и показали колико је пријатељство француске државе, председника и владе према нашој земљи", рекао је Вучић.

Поручио је да Србија посебно цени пријатеље који своје пријатељство показују у тешким околностима.

"Увек сте добродошли у Србију", поручио је председник госту из Француске.

Вучић је рекао да је споразум веома важан, јер ће допринети модернизацији електро-мрежу, о чему се одавно разговарало са "Шнајдер електриком", али из различитих разлога до потписа још није дошло.

Сада је споразум потписан, захваљујући одлучности председника Француске и посвећености француских партнера, као и нашем напорном раду, рекао је Вучић.

Додао је да је много посла пред нама, да се крене у грађевинске радове на пројекту београдског метроа пре краја следеће године, на првој линији Макиш-Миријево.

"То је важна линија, која ће модернизовати Београд и допринети побољшању стандарда грађана", рекао је Вучић.

 

Без подршке Француске не би тако брзо напредовали

Вучић очекује у наредних шест месеци значајнији напредак Србије ка ЕУ, што ће, како је рекао, кроз реформе, које ће наша земља да заврши до краја ове или почетком идуће године, олакшати позицију нашим пријатељима који штите интересе Србије и помажу нам на европском путу.

Вучић је, након потписивања Споразума између Владе Србије и Владе Француске о сарадњи у области спровођења приоритетних пројеката у нашој земљи, рекао да су такви пројекти, какве предвиђа овај документ, веома важни за нас.

Указао је да је Србија, уз подршку Француске, успела да покрене радове на београдском аеродрому, и да он неће више личити на мало дотеранији аеродром једног малог града, већ на изузетно уређени аеродром као у најразвијеним земљама.

Без француских улагања то, додаје, не би било могуће.

Вучић је рекао да изградња метроа није само начин да се реши саобраћајни проблем у Београду, у којем стандард људи стално напредује, па немамо више 0,3 аутомобила по породици, већ два или три.

То је, наглашава, уједно и снага једног града и државе, а захвални смо француским пријатељима што ће уз њихову помоћ и знање моћи да се обави овај заједнички посао уз интересе како за Француску, тако и Србију.

Захвалио се посебно председнику Француске Емануелу Макрону који је, како је рекао, увек показивао разумевање за наш народ.

Подсетио је на Макронов, како примећује, историјски говор на Калемегдану, када је француски председник показао праву емоцију према српском народу.

Захвалио се Макрону што разуме српски народ и када не мислимо о свему исто.

"Очекујемо у наредних пола године значајнији напредак Србије ка ЕУ. Кроз реформе, а рекао сам да ћемо неке да завршимо до краја ове и почетка следеће године, ћемо нашим пријатељима додатно олакшати позицију да штите интересе Србије и помогну нам на европском путу.

Споменик Француској је, према његовим речима, доказ братства које се у најтежим временима доказивало крвљу и оружјем, а тако је било и током Првог светског рата када смо били једни другима подршка.

"Макрон је у свом говору на српском рекао "драги пријатељи Срби сада је на мене ред да кажем у име своје земље да вас Француска воли као и ви њу и да дугује вама што сада живимо слободно". Француска не дугује Србији ништа сем поштовања и љубави коју смо успели да сачувамо услед проблема око нас, рекао је Вучић.

Замолио је француске инвеститоре да размотре додатна улагања у Србији.

Подсетио је да ће Србија бити прва у Европи по стопи раста у овој години и да би било невероватно да не будемо међу прве три или четири у наредне три године.

То је, како је рекао, огроман напредак, јер драматичном брзином такав раст мења економске параметре.

"Ово је потврда француско-српског пријатељства и да ћемо убрзано радити на решавању пројеката о којима смо само говорили, пред неке изборе обећавали, а нисмо спроводили. Време је да их са речи на дела проведемо, како би Србија ишла напред, а не може том брзином ако нема велику Француску подршку. Живела Француска, живела Србија, и наше пријатељство", рекао је Вучић.

 

Данас најтежи дан, само до јутрос 47 преминулих

Вучић је рекао да је данас најтежи дан за Србију, по питању корона вируса, јер је још јутрос било 47 преминулих, те додао да је ситуација у болницама изузетно тешка.

"Данас је најтежи дан за Србију и сваки следећи ће у наредном периоду бити најтежи. Још јутрос је било 47 преминулих, што је највећи број до сада, а вероватно ће до пресека у 14 сати бити и више", рекао је Вучић.

Вучић је истакао да је ситуација у болницама ужасно тешка.

"Када на преглед, сваки дан, примите 10.000 људи, и морате да сместите у болнице 1.000 њих, а немате ниједан слободан кревет, онда је јасно у каквој су ситуацији", рекао је Вучић и додао:

"Џабе нове болнице и клинички центри, које градимо више него икада, ако не будемо дисциплиновани и одговорни, приближаваћемо се катастрофалном сценарију".

 

Пројекат метроа неће коштати мање од 4,4 милијарде евра

Цена метроа у Београду неће бити нижа од 4,4 милијарде евра, рекао је Вучић, уз опаску да коначна цена још није дефинисана, јер пројекат није завршен.

"Сигуран сам да цена пројекта неће бити нижа од 4,4 милијаде", рекао је Вучић, упитан колико ће оквирно коштати пројекат метроа.

Вучић је навео да је то огроман новац и огромно улагање, али да ће драстично утицати на повећање БДП у наредним годинама, посебно у 2022. и 2023. години, у којој Србија жели да, како је рекао, настави са успесима у поређењу са свима другима.

Вучић је рекао да се води конзервативна економска политика и да Србија неће дозволити да јавни дуг пређе 60 одсто БДП без обзира на сва улагања и мере.

"Хоћемо да сачувамо сигурност земље и наших потомака. Наша политика је да размишљамо о деци и не оставимо превелике дугове", рекао је Вучић.

Вучић је навео да очекује да се заврши посао у вези са продајом Комерцијалне банке и додао да ће бити враћен део дугова.

Председник је рекао и да ће се улагати, наводећи као пример да је Француска у овој години уложила 500 милијарди евра више од планираног, а да је Србија уложила шест милијарди, што говори о разлици две економије, али и о томе да је Србија, пропорционално својој економској снази, улагала много.

 

Одржан ниво просечне плате, врло добар резултат

Вучић је рекао да је просечна плата у Београду остала на нивоу од 625 евра, а на нивоу целе Србије на 509 - 510 евра.

"То је, у условима велике кризе изазване пандемијом корона вируса, врло добар резултат", рекао је Вучић.

 

Са француским председником водим честе разговоре око КиМ

Председник се осврнуо на питање, упућено француском министру, и нагласио да са француским председником води честе разговоре око Косова, као и да Макрон са премијером привремених институција у Приштини Авдулахом Хотијем, такође, разговара на ту тему.

"Макрон прати сваки детаљ разговора око дијалога и свега онога што се у Бриселу дешава. Француска је веома укључена у односе између Београда и Приштине", подвукао је Вучић.

Вучић је подсетио да је Макрон организовао Париску, конференцију која је била посвећена дијалогу између Београда и Приштине, а којој је присуствовала и немачка канцеларка Ангела Меркел.

 

Да у следећој години отворимо два цела кластера

Вучић је изјавио да Србија очекује да у првој половини следеће године отвори два цела кластера у преговорима са ЕУ, чиме би практично био отворен највећи део поглавља.

Вучић је подсетио да је Србија приступила промењеној методологији преговора са ЕУ, коју је иницирао председник Емануел Макрон, по којој се не отварају појединачна поглавља, већ кластери.

"Ми очекујемо да у првој половини следеће године покушамо да отворимо два цела кластера, да остане неотворен још један кластер и тиме бисмо највећи део поглавља, како смо их до јуче тумачили, отворили", рекао је Вучић упитан да ли ће Србија убрзати пут у процесу придруживања ЕУ.

Вучић је навео да ће за то бити потребно много енергије, труда и рада, као и француска подршка.

"Имали смо подршку Француске и очекујемо да буде још снажнија. Председник Емануел Макрон одлично разуме геополитичку ситуацију и сигуран сам да ћемо ту подршку имати", рекао је Вучић.

Вучић је рекао да Србија зна шта мора да уради, наводећи да постоји једно тешко питање - питање Косова.

"Друго питање које морамо да урадимо, било да смо са свим сагласни или не, је питање владавине права", рекао је Вучић.

 

Шта год да урадимо, бићу крив

Вучић је  изјавио  да вакцина против короне није била тема његовог данашњег разговора са француским министром спољне трговине, те поновио да се држава труди да што пре дође до вакцине, а поводом критика на његову најаву да ће се први вакцинисати понавља да ће бити крив, шта год да би урадио по том питању.

Тај коментар изнео је поводом појединих коментара на друштвеним мрежама да су "некада капетани остајали последњи на броду, а сада први примају вакцину", те приметио:

"Ако је не примим, рећи ће да није безбедна".

Упитан да прокоментарише оцене Синдиката запослених у полицији да би вакцина могла да изазове смрт, Вучић је одговорио да је реч о крајње неодговорним људима, који треба да се стиде својих речи.

"Као да мало имамо мртвих и страдања, као да имамо мало муке па треба људе да плашимо вакцином... Шта треба да радимо, да причамо да корона вирус не постоји, а умрло нам 1.300 људи? Кажите то онима који су изгубили своје најближе", указао је Вучић.

Истакао је да је вакцина нешто чиме је човечанство победило велике болести, које су вековима односиле животе људи.

"Да сам рекао да нећу да примим, рекли би да вакцина није безбедна и сигурна. А, ја ћу примити прву која дође, која год била, јер толико верујем у здравствене системе у свету", рекао је Вучић и иронично приметио: "Чекаћу шта ми они (који га критикују) буду рекли, па ћу тако да урадим".

Додао је да је њему лично свеједно када ће се вакцинисати, већ да је најважније да вакцина стигне до грађана, да сви буду заштићени.

"Никада се нисам склањао, ни бежао, ниодакле, и када је корона, ту сам са људима, градимо болнице. Да се склањам, нећу, а њима на част све. Народ све види", рекао је Вучић.

Вучић је додао да вакцина није била тема данашњег разговора са француским министром спољне трговине, али и поновио да се држава труди да дође до вакцине.

"Сви се труде и покушавају, и преко Ковакса и билатерално. Разговарамо и са Енглезима, Русима, Кинезима, али још је немамо. Трдуцихемо се, даћемо све од себе, колико мала жемља попут Србије може, да будемо међу првим малим земљама које ће добити прве количине", рекао је Вучић.

 

 

Извор: Танјуг/ТВ Пинк