Народна скупштина

Мали: Никезић мисли да се грађани не сећају шта су радили

Први потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали полемисао је са послаником Странке слободе и правде Душаном Никезићем и оценио да је невероватно са којим лицемерјем опозициони посланик износи податке и предлоге имајући у виду резултета економске политике до 2012. године, наводећи да је крајем 2008. године у буџету био минус од 5,6 милијарди динара, док је данас на рачуну више од 703 милијарде.

"Подсетићу вас да се ради о особи која је заједно са људима који су и данас у његовој странци и лидери те странке доминирала, жарила и палила када је била у питању економска политика Србије од 2000. до 2012. године. Оставили су пустош", рекао је Мали у Скупштини Србије током расправе о амандманима на ребаланс буџета за ову годину.

Мали је на критике поводом Експа рекао да очекује да скоро три милиона људи посети Србију 2027. и додао да Никезић има "проблем да разуме разлику између политике некад и сад".

"У ваше време, уважени народни посланиче, минимална зарада била је 15.700 динара, да вас подсетим. Ево од 1. јануара биће 53.592 динара - 450 евра наспрам ваших 100 евра.  Па како вас није страмота да помињете плате и пензије у ваше време и да их упоређујете сада са временом данас?", упитао је Мали.

Мали је навео да бивша власт 2012. године није имала да исплати пензије из буџета, а на Никезићев коментар да су цене горива никад веће, одговорио да је управо Никезић учествовао у приватизацији НИС-а.

"И он сада спочитава свима нама шта се дешава, као да је пао с Марса. Па ви као да мислите да смо у ствари ми пали са Марса па се не сећамо тога шта сте радили. Говорите о пензијама, пензије никада мање нису биле. Говорите о одузетим пензијама, ви нам нисте оставили начин да платимо те пензије. Говорите о томе како је срамота да се не уведе екстра порез на добит појединих институција. Па то је тај ваш менталитет. Ви бисте само некога да опорезујете, да глобите, да уништавате, да му онемогућите развој", прокоментарисао је Мали.

Мали је поручио да власт неће да уводи екстра порез и додао да је основа њихове политике предвидивост.

"Зато имамо никада веће инвестиције у нашу земљу. У ваше време нико није ни долазио.  Сви су нас избегавали. Међународни монетарни фонд је 2011. године побегао главом без обзира", рекао је министар Мали.

Како је поручио, све су погрешно радили некад.

"Кажете сами, пара има. Драго ми је да сте бар то приметили. Даћу вам, поштовани грађани Србије, извукао сам из трезора податак за 31.12.2008. Знате колико је било на рачуну буџета? Минус 5,6 милијарди динара. И знате шта су онда урадили? Онда су кроз такозвани КРТ (консолидовани рачун трезора) покупили паре од свих локалних самоуправа, предузећа да напуне буџет, да бар имају неки новац, нешто да исплате. А ми данас на рачуну буџета имамо  703,2 милијарда динара", упоредио је Мали.

Мали је поновио да ће просечна плата до краја 2025. године бити више од 1.000 евра, и додао да ова власт испуњава свако обећање.

"Зато смо сада изашли са програмом Србија 2027. Хоћемо да нам плате буду 1.400 евра  до краја 2027. године.  Просечна пензија 650 евра. Минимална зарада 650 евра. Хоћемо да умрежимо нашу Србију ауто-путевима, брзим пругама, да улажемо даље у болнице, вртиће, енергетску ефикасност, све оно што подиже квалитет живота грађана Србије,  што је вама била последња рупа на свирали до 2012. године", рекао је Мали.

Мали је поновио да Експо не кошта 18 милијарди евра, већ да се толики износ планира у 323 пројекта широм Србије.

"Толики износ планирамо да уложимо у 323 пројекта широм наше лепе земље, да покажемо свим грађанима Србије  да можемо да будемо успешни, да побеђујемо у ономе у чему до сада нисмо побеђивали", рекао је Мали.

Мали је одбацио и Никезићеве тврдње да се пројекти раде без тендера, додајући да свака набавка иде преко портала јавних набавки.

 

У ребалансу већа издвајања за науку

Министар Мали изјавио је да су ребалансом буџета за ову годину предвиђена већа средства за науку, односно да су повећана са 36,5 на 37,5 миљарди динара.

"Повећена су издвајања за науку, али моје питање за вас све овде који спочитавате око улагања у науку, да ли знате да је Фонд за науку основан законом 2019. године? Основала га је ова власт. Што се неко пре тога није сетио да оснује Фонд за науку и да на такав начин да подстрек нашим истраживачима и научницима", упитао је министар Мали.

Министар Мали навео је да су у последњих неколико година отворена и три начуна института, два у Новом саду, један у Крагујевцу. 

Министар Мали навео је да је пре тога последњи такав институт основан у доба СФРЈ.

 

 

 

Извор: Танјуг/РТС 2