Вучевић: Опозиција злоупотребљава синдикалну борбу просветних радника
Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић изјавио је да је опозиција и данас показала да је спремна да монополизује сваки вид задовољства или незадовољства у држави, оправданог или неоправданог, објективног или субјективног и да то користи као прилику за улазак на политички полигон, а да сада злоупотребљава синдикалну борбу просветних радника.
"То смо имали и код убиства деце у Основној школи на Врачару, то смо имали код свих несрећа које нам се дешавају у држави а сада себи дајете за право да ви монополизујете политички синдикалну борбу просветних радника", рекао је председник Вучевић у Скупштини Србије одговарајући народном посланику посланичке групе Народни покрет Србије - Ново лице Србије Урошу Ђокићу који је позвао грађане да подрже просветне раднике који су најавили протест за среду, 2. октобар.
"Ви у ствари урушавате њихову синдикалну борбу, јер хоћете ви да се појавите на том скупу. Ви сада чините медвеђу услугу синдикалним радницима или синдикатима у просвети, јер покушавате и све време радите током расправе о ребалансу буџета да монополизујете њихову борбу", рекао је председник Вучевић.
Истакао је да просветне раднике нико не потцењује и да је Влада Србије испунила готово све што је договорено протоколом између Владе Србије и синдиката у просвети прошле године.
"Спремни смо да наставимо и даље да разговарамо", рекао је председник Вучевић.
Ребалансом буџета предвиђено 12 милијарди динара више за просвету
На крају преподневног дела седнице председник Вучевић рекао је да је ребалансом предвиђено 12 милијарди динара више за просвету.
Председник Вучевић објаснио је да је већи буџет за просвету предвиђен, јер има више од 1.000 новозапослених.
"Не могу да разумем да неко дефинише то као увреду за просвету, тиме што држава само до краја године издваја 12 милијарде више, баш за ту исту просвету. Од тога, осам милијарди динара више за плате запослених у просвети", рекао је председник Вучевић.
Председник Вучевић се осврнуо и на изјаву министарке просвете Славице Ђукић-Дејановић, која је говорила о расту плата, односно другачијем обрачуну за стручне сараднике и разредне старешине.
"Мислим да су то значајна улагања за просвету и да је то апсолутно за похвалу, а не за испразну критику и покушај додворавања, јер неко види да би то могла бити тема на којој се добија неки политички поен, свакако јефтин политички поен. Верујем да ћемо имати добар социјално-економски диалог са синдикатима у просвети и верујем постизању споразума и да ће се просветни радници осетити уваженим и видети да имају подршку државе", рекао је председник Вучевић.
Председник Вучевић посланицима опозиције поручио је да не могу да пореде ствари које нису упоредиве, односно да плате у просвети равнају са улагањем у капиталне пројекте попут "ЕXРО"-а или изградње Националног стадиона.
"Ви говорите о буџетима за плате и поредите их са капиталним буџетима, буџетима за капиталне пројекте. Капитални пројекти имају временско трајање, они су ограничени на годину, две или три, колико је потребно за реализацију тог пројекта. Најчешће причамо о инфраструктурним пројектима и они пре свега доприносе расту БДП и расту укупне економије наше државе, с којима на крају имамо потенцијал да подижемо плате и пензије и можемо да преговарамо са ММФ-ом и да сами дефинишемо своје буџетске позиције", рекао је председник Вучевић.
Поручио је да посланици опозиције морају да знају да праве разлику између издвајања за плате и улагање у капиталне пројекте и да се од њих, ако желе да се баве политиком, то очекује.
"Било би погубно за државу и друштво да те ствари не разликујете, да не знате шта су капитална издвајања, а шта су издвајања за плате", рекао је председник Вучевић.
Објаснио је да питање подизања плата није питање политичке воље, него је питање економске снаге државе и да су се последице непланског дизања пензија виделе 2008. године.
"Мислим да раст плата од 12 одсто није увреда, него је стварно добар предлог Владе Републике Србије. При томе морате прочитати протокол који је потписала тада Влада 2023. године у новембру, са синдикатима у просвети. Готово све смо испунили", рекао је председник Вучевић.
Председник Вучевић поручио је представницима опозиције да му не смета што се боре за своје политичке циљеве и да износе своје политичке програме.
"А сматрам да заиста чините медвеђу услугу синдикалним представницима у просвети тиме што ви монополизујете њихове синдикалне захтеве", закључио је председник Вучевић.
Председник Вучевић рекао је да је његов предлог синдикалним представницима да дођу на дијалог, а не да политичке странке воде протесте, јер ту неће бити никакавог успеха.
"Гледам на сат све време, очигледно не желите седницу о литијуму. Надам се договору у просвети", рекао је председник Вучевић.
Настављају се капитални пројекти
Вучевић је изјавио да је предложени ребаланс буџета Србије за ову годину резултат економских и фискалних показатеља у току 2024. године, којим је повећана пројекција БДП-а за ову годину са 3,5 одсто на 3,8 одсто.
"Спрам тога смо дефинисали приходе и расходе и предложили повећање буџета Републике Србије за ову годину за 132,5 милијарде динара. Буџетски дефицит и даље држимо испод оног нивоа како смо договорили са Међународним монетарним фондом. И пре свега истичем да ниво јавног дуга по нашој пројекцији неће прећи 51,5 одсто од БДП-а, што је више него добар резултат имајући у виду све економске трендове које видимо у еврозони", рекао је Вучевић на седници Скупштине Србије сумирајући расправу о ребалансу буџета која је почела прошлог понедељка.
Додао је да је инфлација обуздана и да је њихова пројекција да неће прећи 4,7 одсто у овој години, а да је план да следеће године буде испод четири одсто.
"То ће се рефлектовати и на бољи живот и материјални положај наших грађана", констатовао је Вучевић.
Како је рекао, у Србији се у овом тренутку из капиталног буџета, за који је издвојено додатних 111 милијарди и износи 7,9 БДП, гради осам нових болница, општих болница у различитим деловима земље, шест клиника, три дома здравља, четири установе социјалне заштите, 22 школе, шест научних установа, 10 установа културе.
"И нећемо на томе стати, али то представља фундаментално улагање у све оне структуре друштвеног живота и развоја државе, које смо дуго, дуго година запостављали и које, захваљујући тим економским резултатима претходних година и резултатима рада претходних владе, данас и ова влада може да изађе пред вас са предлогом ребаланса буџета", истакао је Вучевић.
Вучевић је рекао да се у заштиту животне средине улаже додатних три милијарде динара директно у министарство, али да, у оквиру улагања у заштиту животне средине, постоји и буџет који се налази у Министарству за грађевинарство, у износу од 10 милијарди за пречистаче, за уређење депонија, односно дивље депоније, уређење регионалних депонија.
Вучевић је нагласио да се капитални пројекти настављају, пре свега, у погледу изградња ауто-путева, брзих пруга и пруга, мостова, клиничких центара, болница, домова здравља, посвећеног нивоа улагања и издвајања за заштиту животне средине, за школе и обданишта, за спортске објекте, за културу, за све оно што, како је рекао, чини амбијент и живот једног друштва и једне државе.
Вучевић је поновио да је за буџет за просвету ребалансом повећан за 12 милијарди у односу на почетни буџет за 2024. годину.
"Од тога, од тих 12 милијарди, за 8 милијарди је већи буџет или већи фонд за плате запослених у просвети, јер имамо преко хиљаду више запослених у просвети", рекао је Вучевић.
Истакао је и да је буџет за одбрану наше државе већи за 57,2 милијарде и да смо дошли на ниво који је некад био незамислив, да нам је буџет за одбрану 2,5 одсто БДП-а.
"То смо могли да сањамо до пре неку годину и ја са задовољством истичем да крећемо у реализацију, односно да је потписан уговор у куповини нове ескадриле борбених авиона, модерних авиона марке Рафал из Француске и да ћемо поред ескадриле МИГ-ова 29 имати нову ескадрилу врхунских авиона и да ће небо над Србијом свакако бити сигурније", поручио је Вучевић.
Вучевић је нагласио да је сигуран да таква набавка војне опреме и наоружања није у контрасту, односно није у сукобу са нашом проглашеном војном неутралношћу, пошто данас у наоружању Војске Србије имамо опрему и оружје из различитих држава, без обзира да ли су са Запада или Истока.
Што се тиче буџета за пољопривреду, Вучевић је рекао да је он повећан за 18 милијарди динара и да износи рекордних 136,7 милијарди.
Додао је и да је буџет за здравство 573,6 милијарде динара.
Извор: Танјуг/РТС 2