Вести

Жарић Ковачевић: Пружамо подршку у борби против сиве економије

У Палати Србија данас је одржана прва седница Координационе комисије за инспекцијски надзор у новом сазиву којом је председавала министар државне управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачевић.

Жарић Ковачевић је обавестила чланове да је у претходном сазиву Координациона комисија одржала седам седница, и то пет електронских и две редовне. Додала је да је кроз Контакт центар примљено, обрађено и прослеђено на даље поступање 14.173 представки, од чега је чак 35% из надлежности пореске инспекције. Између осталог, она је информисала да је инспекцијске надзоре у систему еИнспектор забележила 31 инспекција. 

Жарић Ковачевић је најавила и да ће настојати да у овом сазиву рад буде још продуктивнији, ефикасан у смислу инспекцијског надзора, као и да ће се наставити са активностима које су важне у реформи инспекција, пре свега оним које се тичу капацитета и статуса инспекција и пружању подршке у борби против сиве економије.

Осим што су усвојени записник с последњег заседања и извештај о раду Координационе комисије претходног сазива, на седници је усвојен годишњи извештај о раду Радне групе за праћење и усклађивање вршења инспекцијског надзора над непрофитним организацијама за 2023. годину, укључујући и два месечна извештаја. Такође, Координацона комисија је дала сагласност на Извештај о спровођењу Стратешког плана буџетске инспекције Министарства финансија за период 2021-2026. и Акционог плана за његово спровођење за 2023. годину. Додатно, дата је сагласност на Годишњи извештај о раду просветне инспекције за школску 2023/2024 годину, мишљење на Годишњи план инспекцијског надзора просветне инспекције за школску 2024/2025 годину, као и на измењен годишњи план инспекцијског надзора Групе за инспекцијске послове Министарства културе.

Предложено је да се у овом сазиву формира више радних група због ефикаснијег рада и боље координације инспекција и то: за праћење и усклађивање вршењa инспекцијског надзора над непрофитним организацијама, у области недозвољене трговине, затим угоститељствa и туризмa, сузбијањa неформалног рада и у области превозa робе и путника.  

 

 

 

Извор: Танјуг