Вести

Мали: Србија је на добром путу

Први потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали изјавио је у Вашингтону, после одвојених састанка са представницима све три реномиране рејтинг агенције, да је оптимиста да ће и агенције Мудис и Фич до краја следеће године подићи рејтинг Србије на инвестициони ниво, као што је то већ урадио "Standard and Purs".

Министар Мали рекао је да очекује, после данашњег састанка, да ће једна од преостале две агенције доделити Србији инвестициони рејтинг почетком наредне године, а до краја 2025. и трећа агенција.

"Србија је на добром путу", навео је министар Мали.

Министар Мали је тим састанцима започео учешће на Годишњем заседању Међународног монетарног фонда и Групације Светске банке у Вашингтону, које се одржава од 21. до 26. октобра.

Агенција за оцену кредитног рејтинга "S&P Global Ratings" је 4. октобра  повећала кредитни рејтинг Србије на инвестициони, на нивоу БББ- са стабилним изгледима за његово даље побољшање.

Иначе, Србији су током 2024. године побољшани изгледи за повећање кредитног рејтинга од све три реномиране рејтинг агенције, а сада је и званично ушла у групу земаља са инвестиционим кредитним рејтингом.

"Ове добре резултате представили смо саговорницима из рејтинг агенција, а први наредни извештај очекујемо почетком наредне године од агенције "Fitch Ratings". Представницима рејтинг агенције  "S&P" захвалили смо што су нашој земљи доделили инвестициони рејтинг", навео је Мали.

"Ово је највећи догађај у свету када су финансијске институције у питању, дакле годишња седница ММФ и Светске банке. Цео свет је овде, сви они који нешто значе у области финансија су овде и добро је да покажемо и шта је Србија до сада урадила. И ово је по први пут у историји да ми долазимо као земља са инвестицијалним кредитним рејтингом", навео је Мали.

Истакао је да ми више нисмо земља која је у развоју већ земља која је по први пут добила инвестицијални кредитни ратинг.

"Наравно, ми ни са тиме нисмо задовољни. Имао сам састанке са све три највеће кредитне рејтинг агенције у свету.  Једна од њих "S&P", већ нам је дала инвестицијални кредитни ратинг.  Остају још две, дакле, "Moody's i Fitch". Са свима сам разговарао. Представио сам то и да је Србија друга најбржа растућа економија у Европи у првој половини ове године. Да нам је рекордно ниска незапосленост и, рекордно висока запосленост.  Да се отварају у Србији фабрике, да имамо рекордне стране директне инвестиције, чак 12 одсто веће него прошле године, која је са 4,5 милијарди евра рекордна. Дефицит нам је потпуно у контроли и јавни дугу у односу на БДП 46,5 одсто, далеко испод нивоа "Maastrihta" од 60 одсто, далеко испод нивоа просека еврозоне који је 88,1 одсто", рекао је Мали новинарима у Вашингтону.

Подсетио је да је председница ММФ Кристалина Георгијева рекла раније да се свет суочава са глобалном кризом и да су стопе раста све ниже и ниже.

"При томе удео јавног дуга у БДП-у највећег броја држава света такође расте.  Све је супротно у односу на оно што се дешава у Србији.  Србија расте, имамо дакле стабилне стопе раста, позитивне стопе раста далеко изнад просека ЕУ. С друге стране, очували смо макроекономску стабилност, а удео јавног дуга у БДП-у је далеко мањи од просека еврозоне", навео је Мали.

Министар финансија истиче да нам све то даје умерену дозу оптимизма да већ почетком наредне године бар од једне од те преостале две кредитне рејтинг агенције добијемо инвестициони кредитни рејтинг,  а до краја следеће године да то буде потврђено од све три.

Мали се састао и са делегацијом "Bank of America" и нагласио да је то једна од најважнијих и највећих финансијских институција на свету.

"Они су нама били и саветници када је у питању емитовање ове велике обвезнице Телекома Србије. Никада више инвеститора није било заинтересовано и за улагање у наше хартије од вредности и за улагање у наше фабрике", навео је Мали.

Нагласио је да ће добијање инвестиционог рејтинга од све три агенције бити  додатни подстрек даљег и бржег раста и развоја наше економије.

"Да отварамо нове фабрике, да запошљавамо људе, да нам расту плате и пензије. Представио сам овде и пројекат "ЕXPO" и програм Србија 2027. Дакле, имамо јасне циљеве. Нама ће просечна плата следеће године бити преко 1.000 евра. То је обећање које смо дали 2019. године, а просечна зарада ће бити 2027. године 1.400 евра. Конкретна обећања испуњавамо, то виде инвеститори, а надам се да то виде и грађани Србије  и то је једна слика, другачије и успешније Србије", навео је Мали.

Телеком је први у региону емитовао корпоративну еврообвезницу и прикупио на међународном тржишту капитала 900 милиона долара по повољним условима, а интересовање је било за 5,5 милијарди долара.

На питање да ли очекује да и друге наше компаније уђу у тај процес добијања кредитног рејтинга, Мали је рекао Танјугу да је Телеком добио као компанија кредитни рејтинг и да је то веома важно.

"И ова емисија која је била пре само неколико дана је још једна потврда успеха наше земље.  Дакле, само неколико недеља након тога што је Србија добила инвестициони кредитни рејтинг, имате Телеком који излази на међународно тржиште капитала где су најстрожији могући критеријуми", навео је Мали и додао да је потражња за Телекомовим обвезницама била већа од пет милијарди долара.

Навео је да то само говори колико је било заинтересованих и колико је кредибилитет Србије порастао.

"И то су добре вести и за године које су пред нама.  Дакле, да имате већи избор када је финансирање у питању и да имате боље услове финансирања. Самим тим имате више новца да реализујете своје циљеве, да запошљавате људе, отварате фабрике, покрећете неке нове иницијативе.  Дакле, то је оно што подстиче раст и развој једне економије. Ми смо на добром путу, то су две добре вести,  дакле, инвестициони кредитни рејтинг наше земље и оно што је Телеком урадио са емисијом своје корпоративне обвезнице", рекао је Мали.

Очекује да наредне године кроз даљи развој тржишта капитала у Србији наше приватне компаније изађу са својим корпоративним обвезницама на Београдску берзу и додао да већ постоји списак тих компанија.

Дакле, идемо напред у развоју финансијског тржишта, онога што је неопходно да кроз разне инструменте, разне производе, обезбедимо додатне и другачије изворе финансирања за наше компаније, за нашу државу, које даље постичу убрзани раст и развој.

Мали је, такође објавио на инстаграму:

"Поносни смо на наше макроекономске показатеље, на највећу запосленост у историји, на рекордан ниво страних директних инвестиција, и на то што смо у првој половини године друга најбрже растућа економија у Европи. Добрим резултатима ће додатно допринети спровођење "ЕXPO" пројекта, али и сви други пројекти који су део програма Скок у будућност - Србија 2027".

Додао је да је важна вест и то што ћемо склопити нови аранжман са ММФ-ом “Инструмент за координацију политика” од децембра 2024. године, што показује нашу даљу посвећеност реформама. 

 

Извор: Танјуг