Жарић Ковачевић: Много тога је урађено у борби против апатридије
Министарство државне управе и локалне самоуправе и Агенција Уједињених нација за избеглице (УНХЦР) организовали су конференцију "70 година Конвенције о статусу лица без држављанства и 10 година кампање "Ја припадам - Шта смо постигли, а шта доноси будућност".
Министарка државне управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачевић рекла је да егзистенцију људи без држављанства карактеришу несигурност и друштвена маргинализација, као и да је министарство на чијем је челу је много тога учинило у борби против апатридије, пре свега уписом у матичну књигу рођених.
"Много смо учинили и са аспекта постојања апатрида у нашој земљи, који никад нису прешли границу, али су годинама били у статусу неуписаних у матичну књигу рођених, што се углавном односи на људе лошег економског статуса и припаднике ромске националне мањине", рекла је Жарић Ковачевић.
Додала је да сарадња са УНХЦР траје више од деценије, истичући да је поносна на њу, али и на мултидисциплинаран приступ бројних министарстава, невладиних и међународних институција у борби са овим проблемом.
"Сарадњу са УНХЦР интензивирали смо 2012. године трилатералним споразумом између Министарства државне управе и локалне самоуправе, Заштитника грађана и УНХЦР, након чега смо отклонили правне празнине и учинили процедуре једноставнијим и ефикаснијим и обезбедили механизме да свако оствари право на упис у матичну књигу, јер је то полазна тачка за отклањање ризика од апатридије за десетине хиљада људи", рекла је Жарић Ковачевић.
Жарић Ковачевић је додала да су појачане кампање усмерене ка ромској заједници, с циљем да се њени припадници информишу о томе како могу да остваре своја права.
"Иако је учињено много у последњих 10 година, ово није крај пута, већ завршетак једног циклуса. Србија је пример добре праксе у решавању ризика од апатридије", рекла је Жарић Ковачевић.
Извор: Танјуг