Мартиновић: Подршка науке нам је изузетно потребна
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде др Александар Мартиновић обратио се данас на Свечаној академији коју је Пољопривредни факултет Универзитета у Новом Саду организовао поводом обележавања 70 година од свог оснивања.
Мартиновић је најпре ову прилику искористио да укаже на то да је у току исплата додатних 10.000 динара за ратарску производњу, те још једном позвао пољопривредне произвођаче да редовно проверавају своје есандуче и, уколико желе, одрекну се права на жалбу, што убрзава исплату. Он је, уједно, истакао и да ће удео аграрног буџета у укупном буџету Републике Србије за 2025. годину износити скоро осам одсто, што, како је навео, говори у прилог томе колико је пољопривреда важна за државу Србију. Додао је да је за напредак државе, а самим тим и за унапређење сектора пољопривреде неопходна помоћ науке, односно јача и интензивнија сарадња између Министарства пољопривреде, целокупне Владе Србије и факултета и института.
„Овако дуга традиција Пољопривредног факултета Универзитета у Новом Саду сведочи о квалитету наставног и научног процеса који се овде одвија. Честитам вам овај јубилеј и желим вам да још више доприносите нашој науци, а ваше студенте позивам да у будућности помогну нашој привреди и нашој пољопривреди. Нама су захваљујући мудрој политици председника Републике Александра Вучића и политици свих Влада Србије од 2012. године отворена многа велика тржишта, а у наредном периоду очекује нас и отварање нових. То је огромна развојна шанса, а да бисмо били конкурентни на тим великим тржиштима потребан нам је квалитет, али и квантитет. Због тога нам је подршка науке изузетно потребна“, истакао је Мартиновић.
Мартиновић је потом указао и на то да пут напретка наше земље представља и пут ка обезбеђењу прехрамбеног суверенитета Србије, који је, како је рекао, важан колико и суверенитет државе.
„У овим тешким, врло нестабилним и неизвесним геополитичким тренуцима у којима се не зна шта ће сутра бити, производња хране је заправо нека врста наменске индустрије. Када говоримо о ратарству, воћарству, повртарству и осталим гранама пољопривреде, могу да кажем да добро стојимо, али с друге стране, истовремено се већ деценијама суочавамо са падом броја грла, тако да би помоћ науке добродошла и у намерама државног врха да дугорочно и ефикасно унапреди домаће сточарство, а што би уједно смањило увоз меса и месних прерађевина, млека и млечних производа“, закључио је Мартиновић.
Извор: Танјуг