Вести

Месаровић: "EXPO 2027" биће добит за цео регион

Привреда једне државе увек је обележена најјачим брендовима који из ње долазе. Ми желимо да српска привреда носи српске брендове. Имамо капацитет за то, имамо људе, вредне и посвећене и одличну геостратешку позицију. Оно што је најважније, наша земља је са стабилном економијом, растућом, земља у којој је мир, а све захваљјујући политици коју води председник Републике Србије Александар Вучић и Влада Републике Србије са председником Милошем Вучевићем на челу.

Последњих година сведоци смо колико споразума о слободној трговини је закључено и колико наша земља ужива углед у свету, а све то само захваљујући односу лидера наше земље Александра Вучића са лидерима других држава, рекла је у разговору за "Политику" Адријана Месаровић, министарка привреде.

* Недавно сте боравили у посети Кини. Како оцењујете економску сарадњу наше две државе и у којим областима би та сарадња могла да буде још боља?

- За последњих десет година, укупна вредност нашег извоза повећана је 87 пута. Кина је тренутно водећа на листи 10 највећих инвеститора у српску привреду. Споразум о слободној трговини има велики и политички и економски значај. Са једне стране отвара нашој привреди највеће светско тржиште од преко 1,4 милијарде становника, док ће са друге довести до повећања кинеских инвестиција у Србији и бити пример добре сарадње Кине са земљама централне и источне Европе. Овај споразум је много више од трговинског споразума. То је споразум привредног развоја у најширем смислу. У претходном периоду, долазак великих кинеских компанија у Србију постао је мотор даљег јачања економских веза наше две земље. Кинески инвеститори улажу у многе индустрије. Позитивни примери инвестиционе сарадње са кинеским партнерима су пословања компанија попут "He Steel", "Zijin Mining Group", "Mai Ta Group", "Minth Automotive Europe" и многих других.

Шансу за даљи развој можемо да искористимо захваљујући чињеници да Србија има и закључене споразуме о слободној трговини и преференцијалним условима размене са државама ЕФТА, ЦЕФТА, Европском унијом, Евроазијском економском унијом, Републиком Турском, Великом Британијом. Такође, недавно су Србија и Уједињени Арапски Емирати потписали Свеобухватни споразум о економском партнерству између двеју влада, али и Споразум о слободној трговини између Србије и Египта. Све ово представља велики потенцијал за заједничке наступе српских и кинеских компанија, имајући у виду да Србија данас има приступ тржишту од готово 2,8 милијарди људи. Да бисмо извозили на сва тржишта која сам навела, потребно је да преко половине вредности буде уграђено у производе, односно произведено у Србији, а то је недвосмислено кључна конкурентска предност српске привреде. Уколико је потребно да издвојимо сегмент у ком бисмо желели да буде још боља сарадња, онда су то свакако нове технологије, обновљиви извори енергије, производи засновани на примени вештачке интелигенције, али и прехрамбена индустрија где очекујемо значајне резултате у наредном периоду када је у питању извозни потенцијал наше земље.

* Колико је важно реализовати програме подстицаја за сектор мале привреде? Није раније било таквих програма, на тај начин конципираних, у оквиру којих су препознате категорије предузетника које нису до сада биле у тој мери запажене?

- Као земља постигли смо огромне резултате када је у питању привлачење страних директних инвестиција. Заузели смо прошле године место апсолутног лидера са остварених 4,5 милијарди евра, а остварене бројке упућују да ћемо на том месту лидера остати свакако и ове године. Борили смо се за радно интензивне инвестиције у времену када смо 2012. године имали нажалост стопу незапослености од скоро 26 одсто. То су биле много тешке године борбе.

Визија, мудрост, борба и енергија председника Вучића довели су до тога да данас имамо 8,2 одсто стопу незапослености и да данас у нашој земљи имамо све већи број капитално интензивних инвестиција који производе највиша достигнућа у високим технологијама и то највећих светских имена. Не треба да заборавимо да су у не тако давној прошлости наше индустријске зоне биле запарложене и то са катанцима на фабрикама. На стотине хиљада људи је остало без посла у периоду до 2012. године, када је наша индустрија била потпуно посрнула у условима скоро економског банкрота наше земље у том периоду. Није било лако председнику Вучићу да од такве земље, данас учини економију Србије најбрже растућом у овом делу Европе.

Како су се развијале све индустрије, пре свега захваљујући великим компанијама и производњама, растао је и мали сектор који је, не заборавимо, углавном у функцији и у пословном односу са тим великим компанијама. Сектор малих и средњих предузећа и предузетника веома је доминантан у укупној структури привредне активности. У нашој земљи данас је регистровано преко 350.000 предузетника, од чега око 115.000 регистрованих жена предузетница. Те бројке захтевају велику пажњу државе и то је разлог зашто смо на иницијативу и председника државе и председника владе изашли ове године са потпуно новим програмима који су усмерени на мали сектор.

* Какво је интересовање за подстицајне програме Министарства привреде?

- Интересовање је заиста велико и то је показатељ да смо добро конципирали програме. Програми жене на селу, подршка старим уметничким занатима, женама предузетницама и самохраним мајкама, младима, стартап, али и свим послодавцима који су у процесу дуалног образовања, само су неке од новина у овогодишњим програмима.

Проценат бесповратних средстава ове године је далеко виши и креће се од 30 одсто до чак 100 одсто. У току је исплата средстава по свим одобреним захтевима и радујемо се развоју сваке идеје, сваког новог посла, сваког новог почетка. Програм за подршку винарима и произвођачима дестилата траје до краја године и позивам све заинтересоване да се јаве нашем министарству. Износ од чак 5,2 милијарде динара биће пласиран кроз ове програме, од чега је преко 2,5 милијарди динара бесповратних средстава.

За наредну годину планирамо још пуно тога новог, што ће, уверена сам, резултирати добрим резултатима наших привредника из домена малог сектора. Подсетила бих и да је у току јавни позив за бесповратна средства за сертификацију и стандардизацију производа и то у висини бесповратних средстава од 40 одсто до 60 одсто вредности и позивам све заинтересоване да поднесу захтев.

* Када ће се и како исплатити инвестиције у области инфраструктуре, национални стадион, Експо?

- Треба посматрати шири контекст економског развоја. Пре свега, дугорочну економску добит јер ће Експо 2027. утицати на целу привреду региона. Због доласка преко три милиона посетилаца и целе организације Експо изложбе, неопходна су инфраструктурна улагања, а дугорочни ефекти тих улагања ће остати видљиви кроз повећану атрактивност за туристе, отварање нових пословних прилика и јачање имиџа земље. Ови пројекти могу поспешити будуће инвестиције и привући капитал у различите секторе, попут некретнина, туризма и индустрије услуга.

Изградња модерних објеката попут националног стадиона значајно ће повећати капацитет за организацију међународних спортских и културних догађаја, што дугорочно повећава приходе од туризма, угоститељства и пратећих услужних грана. Кроз инвестиције у инфраструктуру запошљавају се и локалне компаније, мала и средња предузећа и повећава се запосленост. Све то ствара позитиван циклус потрошње и изузетне економске активности унутар земље. Побољшање инфраструктуре води до ефикасније транспортне мреже, а самим тим смањивања трошкова логистике и повећања конкурентности домаће привреде на међународном тржишту. Боља повезаност унутар земље привлачи и стране инвеститоре који ће имати још повољније услове за пословање. Након Експо изложби многе земље су задржале трајне атракције које су постале симболи градова или кључни инфраструктурни објекти. На пример, Ајфелова кула изграђена за Светску изложбу у Паризу 1889. године, постала је глобално препознатљив симбол града. Такође, Шангајска кула из 2010. године представља врхунац технолошког напретка Кине.

* Србија је поднела кандидатуру да буде земља домаћин Деветог међународног форума о јавно-приватном партнерству, који ће се одржати у мају 2025. године. Зашто је то важно за нас?

- Наша земља је лидер у региону западног Балкана о питању јавно-приватног партнерства, а с обзиром на то да смо домаћини Експо 2027, одржавање овог форума у Београду била би изузетна прилика за додатну промоцију наше земље. Сјајно је када чујете да су српски стручњаци и пројекти препознати као пример најбоље праксе јавно-приватног партнерства у региону, и сама кандидатура за овако важан догађај је значајна вест.

* Сведоци смо да опозиција покушава да изазове кризу и заустави развој Србије злоупотребљавајући велике трагедије као што је несрећа на железничкој станици у Новом Саду. Како одговарате на то?

- Тешки су дани иза нас. Као Новосађанка не могу а да не кажем колико сам дубоко потресена због велике трагедије која се догодила. У мом граду су се десиле велике трагедије приликом пожара у кафићу "Лаунџ", страдало је осморо младих људи, и 2012. године приликом пожара у дискотеци "Контраст", када је живот трагично изгубило шесторо младих људи.

И дан данас одржавамо помене и сећања на те дане када је Нови Сад био завијен у црно. И не могу да се не сетим да смо тада, када се десио пожар у "Контрасту", ми били опозиција, да је то било време непосредно пре избора, а да никоме од нас није пало на памет да рушимо Градску кућу, да позивамо грађане да руше државу, нити смо ту трагедију користили у политичке сврхе. Зато је ово што данас видимо да ради опозиција још страшније. Они лешинаре на великој трагедији покушавајући да изазову хаос и да је искористе за долазак на власт.

Самозвани борци против насиља показали су да они виде Србију у раљама насиља, туча и макљања на улицама. Потпуно сам згрожена хаосом који су изазвали на улицама градова широм Србије, а све у покушајима да зауставе живот и нормално функционисање грађана. То што раде је чисто силеџијство и малтретирање грађана. Те исте опозиционе странке и неке грађанске организације којима су и на прошлим изборима грађани Србије показали колико су мизерни за њих, сада насиљем покушавају да заузму оно што легалним путем, на изборима, никада неће моћи.

Тугу народа и трагичне догађаје користе у политичке сврхе. Лажу, покушавају да заваде народ, да изазову грађанске сукобе. Људи без идеја и, што је најстрашније, без одговорности. Сигурна сам у то да грађани Србије неће насести на њихове лажи и провокације, и да верују у своју државу која ће, као и увек до сада, знати да заштити мир и њихову безбедност. Апсолутно верујем да ћемо наставити путем просперитета наше Србије, и остваривати још боље резултате у свим сегментима живота и бољи живот наших грађана.

 

 

 

Извор: Политика