Селаковић: Србија активно учествује у свим аспектима рада ''UNESCO''-а
Министар културе Никола Селаковић присуствовао је вечерас у седишту ''UNESCO''-а у Паризу отварању изложбе посвећене манастирима у АП Косово и Метохија.
„Част ми је и задовољство да вам се обратим испред Министарства културе и Сталне делегације Републике Србије при ''UNESCO''-у. Посебно, поводом обележавања 20 година од уписа манастира Дечани на Листу светске баштине и изложбе о српским средњовековним манастирима у опасности. Славимо дан када је ова фантастична српска ризница духа препозната као светско добро и благо читавог човечанства. То нас неизмерно радује'', рекао је Селаковић.
Селаковић је додао да је симболичка вредност данашње свечаности многоструко увећана и тиме што се одржава на други дан Славе Светог Стефана Дечанског.
''Манастир Дечани је управо његова задужбина (уз његовог сина Цара Стефана Душана), а сама Слава је обичај српског народа који је на Листи нематеријалне културне баштине ''UNESCO''-a“, рекао је министар Селаковић.
Селаковић је истакао да се култура у нашем времену често описује као поље угрожено многим сложеним изазовима и навео да су на глобалном плану, то пандемија, конфликти, идеологије предрасуда и заборава и многи други, као и да је у тим оквирима, искуство Србије, историјско и актуелно веома посебно.
„Наше укупно искуство нам говори да је култура кључ за решење и превазилажење изазова са којима се сама суочава. Истовремено, она је штит од других опасности које прете човечанству, и то препознавањем културе као извора и чувара вредности и глобалног јавног добра“, рекао је министар Селаковић.
Селаковић је подсетио да Србија веома активно учествује у свим аспектима рада Унеска и његовим иницијативама, као и кроз контрибуције фондовима ове организације ''UNESCO''-a.
''Дозволите да поновим да је Република Србија сасвим посвећена принципима и приоритетима ''UNESCO''-a, као и остваривању заједничких циљева и иницијатива унутар УН, укључујући и иницијативу за успостављање посебног циља за културу након 2030. године. У том оквиру, спремни смо за наставак и свестрано унапређење досадашње сарадње са ''UNESCO''-ом и државама чланица. О нашем заједничком и јединственом разумевању наше мисије на најконкретнији начин смо се осведочили када је Унеско 2005. године организовао Донаторску конференцију за порушене и оштећене споменике на Косову и Метохији. На овом чину препознавања, посвећености и солидарности бићемо увек веома захвални,“ истакао је Селаковић.
Министар Селаковић је истакао да има обавезу да управо у седишту ''UNESCO''-a, и на данашњи дан подсети да је српска културна баштина на Косову и Метохији и даље, у 21. веку, једно од најугроженијих културних добара у Европи.
„Четири добра која су део светске баштине ''UNESCO''-a имају препознату изузетну универзалну вредност и од 2006. године се налазе на листи светске баштине у опасности, манастир Дечани, Пећка патријаршија, манастир Грачаница и црква Богородице Љевишке, представљени су у поставци. И поред тога, непрекидни насртаји на српску баштину, покушаји преименовања и фалсификовања историје постали су готово свакодневица. Само у периоду од 2023. до 2024. догодио се 31 напад, од којих је већина била усмерена на уништавање и скрнављење културних добара. И самом Патријарху Српске Православне Цркве је колико у мају ове године без образложења био забрањен боравак на Косову и Метохији у оквиру његових редовних дужности“, рекао је Селаковић.
Подсетио је да када је реч о најновијим страдањима, нарочито био драматичан период после окончања ратних сукоба на АП КиМ у јуну 1999.
''Тада је, у организованим нападима, оскрнављен, оштећен или у потпуности уништен велики број српских цркава и манастира. Са лица земље су трајно уклоњена, применом експлозива, и нека дела српског средњовековног градитељства и сликарства XIV и XV века. У великом таласу насиља, у марту 2004, је са Косова и Метохије протерано неколико хиљада Срба Страдали су, међу многим другим, и неки од небично вредних српских споменика, попут манастира Светих арханђела код Призрена, манастира Девич и још неколико средњовековних цркава у самом граду Призрену. Уништено је, спаљено и оштећено 34 цркве и манастира и разрушена су три гробља,“ рекао је Селаковић.
Истакао је да је потребно скренути пажњу и на један особен аспект угрожавања српских средњовековних споменика на АП КиМ, чак и оних који су светска баштина путем фалсификата.
Указо је да се то чини пре свега кроз кривотворење података о њиховом пореклу.
„Дозволите ми да од хиљада поменем само један конкретан случај. У Богородици Љевишкој, у Призрену, заједно са многим фрескама, на зиду запаљене светиње горео је и натпис персијског песника Хафиза Ширазија из 14. века. Он гласи: 'Зеница ока мога гнездо је лепоти твојој'. Овај предивни стих био је вековима скривен испод малтера, у време када је манастир био претворен у џамију. Тако, са једне стране су мржња и ватра. Са друге стране поштовање и љубав према узвишеном без граница. Ово друго, у речима великог песника морамо чувати као зеницу ока свог. Не због ока, због универзалне лепоте и истине“, рекао је Селаковић.
Поручио је да у име изузетне универзалне вредности, чије очување је једна од кључних мисија Унеска, и у име историјске истине, ова изложба буди и позива савест јавности, као и да она стоји насупрот сваком насиљу и кривотворењу.
Министар Селаковић је закључио да изложба сведочи о неопходности и племенитости мисије заштите културног наслеђа човечанства.
На отварању изложбе у седишту ''UNESCO''-a присутни су и патријарх српски Порфирије, владика рашко-призренски Теодосије, директор Канцеларије за јавну и културну дипломатију Арно Гујон, бројни представници ''UNESCO''-а, предствници дипломатског кора.
Извор: Танјуг