Гујон: Штитећи баштину штитимо људе који ту живе
Директор Канцеларије за јавну и културну дипломатију Арно Гујон изјавио је да је српска баштина и наслеђе у АП Косова и Метохије нешто што је живо и да председник Србије Александар Вучић и Влада Србије раде свим силама да, чувајући ту баштину и наслеђе, чувају и људе који тамо живе.
На отварању изложбе, која је у организацији Министарства културе Србије приређена у седишту Унеска у Паризу, поводом обележавања 20 година од уписа манастира Високи Дечани на Унескову Листу светске баштине културних добара од изузетног значаја за човечанство, Гујон је рекао да је Унеско увек инсистирао на важности која се придаје заштити културног наслеђа свуда у свету.
"Пре 20 година Унеско је уписао манастир Високе Дечане на листу баштине коју треба чувати, а након тога су додали још манастира који се налазе на територији Косова и Метохије. Унеско је тако показао колика је важност свих тих светиња и колико су оне осетљиве. Та баштина је јединствена", истакао је Гујон.
Додао је да у Паризу знају колика је приврженост Француске својој баштини.
"То је оно нешто што смо могли да видимо након пожара у катедрали Нотр Дам и невероватне емоције које је тај пожар изазвао. Видели смо колико је људи учествовало у рестаурацији, удружења, грађани, влада. Унеско је такође подржао рестаурацију", навео је Гујон.
Истакао је да је Патријаршија у Пећи из 14. века византијског стила заиста фасцинантна, као и манастир Грачаница из 14. века, који има невероватну архитектуру.
"Манастир Високи Дечани је оно што ме импресионирало када сам први пут дошао и када сам га посетио. Споља то је црква која је романског стила, а унутра, она је попуно посвећена православном ритуалу византијском. То је такође случај и са Богородицом Љевишком у Призрену, коју зовемо Богородица Србије, будући да је изграђена у исто време као Нотр Дам у Француској. Фреске су заиста невероватне, живе су, сјаје се", рекао је Гујон.
Гујон је подсетио на Стефана Берна, који је јако добро познат у Француској, као неко ко брани француско наслеђе, катедрале, преко малих црква, кућа, писаца, оргуља, и који је једном рекао: "Иза сваког старог камена стоје људи и жене".
"Мислим да је то оно што је наслеђе, то је инкарнација живе историје, људи који су основали јединствену културу, која заслужује да живи. И српска баштина и наслеђе на Косову је нешто што је живо. Манастир Високи Дечани живи свако јутро, када се чују дубоки гласови које сте малочас могли овде да чујете, чујете како су дивне све песме након сваке литургије, чују се одјек тих песама", рекао је Гујон.
Гујон је додао да су се млади од 15,16 година вратили у Призрен након погрома 2004. године, како би дали поново живот Богородици Љевишкој.
"И сваке недеље они певају ту. И такође, манастир Грачаница где целе породице, хиљаде српских породица живе у ритму црквених звона и они заиста пружају живот том манастиру. Ту се деца крсте, људи се венчавају, славе се славе, Видовдан такође, али и сахране, јер то је живот. Штитећи баштину, штитимо људе који ту живе. Како је рекао Стефан Берн, чувајући те зграде, чувамо и људе који ту живе", закључио је Гујон.
Извор: Танјуг