Вести

Вучевић: Медаље за државу и нацију се највише памте

Сва велика дела настала су тамо где је постојала вера, љубав и преданост. И то је константа која важи за сваку људску делатност, па и за спорт, рекао је председник Владе Републике Србије Милош Вучевић на свечаности поводом обележавања 100 година одбојке у Србији.

"Сећајући се оних који су пре 100 година утемељили одбојку у Србији и оних који су нам и касније доносили неизмерну срећу и понос, некада и непреспаване ноћи, али свакако освајајући медаље за нашу отаџбину, сећамо се оних који су имали веру да ће успети, оних који су имали љубав према спорту и према нашој држави", истакао је председник Вучевић у обраћању гостима на свечаности у "Сава центру".

Наши људи, поред онога што човек оствари у приватном послу или играјући за клуб, ипак највише памте оно што се уради играјући за репрезентацију, додао је председник Вучевић.

"На тај начин спортисти се уписују у колективно памћење или сећање нације. То је правило на овим просторима кроз историју и до данашњег дана. Урадити нешто за колектив и за нацију највеће је достигнуће, колико год глобализација покушавала да фаворизује појединца као општу вредност, ипак се у Србији вековима улази у историју само ако се нешто значајно урадило за народ и државу", нагласио је председник Вучевић и рекао да ће држава наставити да помаже одбојкашки спорт на све начине, укључујући и изградњу Националног одбојкашког центра.

"Групна дела која су учинили велики људи према држави и народу треба да буду у служби два циља - први је да промовишемо и подржавамо личности које су ванредне и посебне, као што сте ви славом овенчани спортисти, који сте узор и инспирација младим генерацијама, а други је да сваки посао треба да служи, осим личном и успеху отаџбине и народа, да нас по томе памте и када физички престанемо да постојимо".

Председник Вучевић нагласио је да намерно неће спомињати ниједно име посебно јер би се сигурно огрешио о неког кога не би споменуо, али напоменуо да сви, јер смо сви држава, треба да улажемо у младе генерације и будуће шампионе.

"Национални одбојкашки центар, али и сви они који ће у њему радити биће база свих наших будућих одбојкашких победа. Само заједно можемо допринети развоју, зато толико данас улажемо у спорт, у награде за медаље, стипендије и спортску инфраструктуру. И не само кад је врхунски спорт у питању, сваки сат или дан који су неки дечак или девојчица за ових 100 година провели на одбојкашким теренима је успех државе и свих нас. Не смемо занемарити ни оне које не остварују врхунске резултате. И они су део ове приче која траје један век, од првог сервиса, до последњег смеча. Нека се прича настави, нека буде победа", поручио је председник Вучевић.

Председник Одбојкашког савеза Србије (ОСС) Ђула Мештер рекао је да је јубилеј прилика да се захвали свима који су допринели развоју одбојке.

"Захваљујући тим људима одбојка је постала начин живота, спорт који спаја све људе, а медаље мотивишу све да наставе стазама славних претходника", истакао је Мештер и захвалио се Влади и председнику на подршци, која ће кулминирати изградњом Одбојкашког националног центра.

Министар спорта Зоран Гајић, селектор олимпијских шампиона из Сиднеја 2000. године, рекао је да је прослава 100 година одбојке у Србији један од најважнијих момената у историји српског спорта.

"Српски одбојкаши и одбојкашице последњих деценија бриљирају и поносни смо на њихове резултате. Обојка није само спорт, него и важан део друштва, а министарство ће наставити са подршком јер је будућност светла", истакао је Гајић.

На свечаности су присуствовали и први људи Светске и Европске одбојкашке конфедерације Фабио Азеведо и Роко Сикирић, председник Олимпијског комитета Србије Божидар Маљковић, бројне легенде одбојкашког спорта и други.

 

 

 

Извор: Танјуг