Брнабић: Мали број људи спроводи насиље
Председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић још једном је осудила илегалне блокаде саобраћајница и слободу кретања у градовима у Србији и истакла да на тај начин врло мали број људи спроводи насиље над осталим грађанима.
Брнабић је рекла, на конференцији за новинаре, да је у овој акцији учествовало мање од 5.000 људи који праве хаос и малтретирају преко шест милиона грађана Србије и поручила да ће насиље да осуди сваког дана, али и да ће свакодневно позивати на разговоре.
Брнабић је рекла да је конференција за медије у парламенту из тог разлога каснила, јер нису могли сви представници медија на време да дођу.
"И на крају крајева и то показује ове илегалне блокаде, саобраћаја и слободног кретања грађана Републике Србије у било ком граду, колико утичу на наш свакодневни живот и рад људи. Ја желим управо због тога да започнем ову прес конференцију још једном недвосмисленом осудом на насиље врло малог броја грађана, над свим осталим грађанима у Републици Србији", истакла је Брнабић.
Брнабић је показала фотографију како је то изгледало испред Народне скупштине.
"Ево, ово је фотографија како изгледају блокаде испред Народне скупштине Републике Србије. Ви овде видите 60 људи, дакле ни 100, од којих је двадесетак народних посланика, који блокирају једну од највећих и најважнијих саобраћајница у граду Београду и тиме малтретирају хиљаде грађана овог града. И ја ћу поновити да је заиста врхунац бизарности оно што ми видимо овде, а то је да народни посланици који су у овом дому, захваљујући гласовима истог тог народа и тих грађана, добили част да буду народни посланици и њихови представници, изађу из Народне скупштине да би малтретирали народ. То је заиста нешто што до сада нигде у свету није виђено", рекла је Брнабић.
Брнабић је рекла да је то што раде насиље и да ће да га осуди сваки дан.
"Неће ми бити тешко, као што ми неће бити тешко да сваки дан позивам на разговоре. Ово је место за разговоре", рекла је Брнабић.
Брнабић је навела и да међу "хиљадама и стотинама хиљада" грађана који не могу да се крећу због блокаде саобраћаја, сигурно има оних који су гласали за опозицију и који нису очекивали да ће они бити у Народној скупштини да би блокирали онда саобраћај испред зграде парламента.
"У читавој овој акцији, на читавој територији централне Србије, учествовало је 4.490 људи. Мање од 5.000 људи прави овај хаос и малтретира преко шест милиона грађана Србије. Ако узмемо са туристима и са посетиоцима, људима из региона који су овде - дакле мање од 5.000 људи малтретира вероватно близу осам милиона људи. Е то ми живимо", истакла је Брнабић.
Према њеним речима, опозиција сматра да су они који желе да прођу насилници, а да они себи за право дају да све блокирају "ваљда миротворци".
"Замислите да је опозиција 2004. године, када је Владе Србије ћутке гледала погром нашег народа на Косову и Метохији, да је тадашња опозиција рекла да за 16 убијених Срба има блокаде по 16 минута, за 35 спаљених, уништаваних цркава и манистира по 35 минута блокада, а за 4.000 протераних Срба, етнички очишћених, када су и Драган Ђилас и Борис Тадић и Милош Јовановић и Мариника Тепић и Срђан Миливојевић и Зоран Лутовац и сви остали ћутке посматрали у својим кабинетима, удобним у Београду, за 4.000 протераних, етнички очишћених 2004. године ћемо имати 4.000 минута, што је, ваљда, 66 сати", рекла је Брнабић.
Брнабић је истакла да насиље никада није било и никада не може да постане политика.
Немам податак о аудио снимку Зобенице, могуће да је генерасан уз помоћ вештачке интелигенције
Брнабић је изјавила да нема никакав податак у вези са аудио снимком на коме се наводно чује Дамир Зобеница и да је могуће да је тај снимак направљен уз помоћ вештачке интелигенције.
Брнабић је тако одговорила на питање да прокоментарише снимак који се појавио на мрежама, а на којем се чује потпредседник Скупштине Војводине Дамир Зобеница како говори највероватније члановима СНС "на који начин да вређају опозицију" и да ли она и председник Александар Вучић верују да је то вештачка интелигенција и да није прави Зобеница.
"Немам никакав податак. Дакле, потпуно је могуће да је снимак генерисан помоћу вештачке интелигенције, али ћу рећи још једном, никад не може да буде насилник онај који жели да оствари своју личну слободу, да прође од тачке А до тачке Б. Насилник је увек онај ко му не дозвољава да оствари своја уставом гарантована права", рекла је Брнабић.
Брнабић је додала да је јасно ко су ту једини насилници.
Румунски сценарио и дестабилизација Србије неће проћи
Брнабић је осудила позиве на румунски сценарио у Србији и на убиство председника Александра Вучића и истакла да Србија има институције и да такви сценарији неће проћи, као и да насиље никада није било, нити може икада да постане политика.
"Што се тиче неких ствари које смо чули данас и које смо чули ових дана, желим да кажем пред свим грађанима Републике Србије да такви сценарији проћи у Србији неће", поручила је Брнабић.
Брнабић је додала да такав сценарио обећава и прижељкује Вучићу посланик Срђан Миливојевић, који ће, како је додала, по свему судећи бити нови лидер Демократске странке, а који упоређује шта се дешава у Србији, са тим како је прошао Николај Чаушеску.
"Кандидат за председника Демократске странке. Толико о демократији. Шта му обећава? Да ће проћи као председник владе Демократскле странке кога су стрељали, односно пустили да се стреља. Је л' то поручује нови председник Демократске странке? И Милош Јовановић који позива на грађански рат и смрт председника и то одсецањем главе. И то данас. То је парламентарна опозиција. То су народни посланици. То су лидери опозиције. Срамота", рекла је Брнабић.
Брнабић је додала да то неће проћи и да је народ Србије уз Александра Вучића.
"А ако верујете да није, ево, Александар Вучић вам је јуче поручио. И ја данас опет поручујем. Прикупите тих 86 потписа, може и мање, 70 потписа, без тога да их злоупотребљавате. Прикупите, тражите референдум, да ли да покренемо процедуру опозива председника. Српска напредна странка ће додати потписе до 126. Да питамо народ. Увек је добро питати народ. Ако већина од изашлих каже да даје савет и жели од Народне скупштине да покрене процедуру опозива, председник Александар Вучић је рекао да ће одмах дати оставку", додала је Брнабић.
Брнабић је рекла да ако верује опозиција да је народ уз њих да то треба да уради, уместо што "малтретира народ".
"Па ћемо ми поштовати, као и увек до сада, вољу народа. Румунски сценарио, убиство Александра Вучића, дестабилизација Србије, неће проћи. Ова земља има институције", поручила је Брнабић.
Очекујем ускоро седницу Радне групе за унапређење изборног процеса
Брнабић је изјавила да је синоћ стигло мишљење ОДИХР-а на предлог за измене и допуне Закона о јединственом бирачком списку, који се тренутно анализира и да очекује да ће се у најкраћем могућем року одржати седница Радне групе за унапређење изборног процеса као и да све посланичке групе узму учешће.
"Тако да сада имамо мишљење ОДИХР и на Закон о спречавању корупције и Закон о бирачком списку како би формирали комисију за увид у бирачки списак. Очекујем да се у најкраћем могућем року одржи следећа седница радне групе. Очекујем с обзиром на то да смо позвали и ОДИХР, који је прихватио наш позив да учествује и да да техничку и стручну подршку у раду радне групе.
Очекујем сада да, у складу са оним што су и обећали свим грађанима Србије, а посебно својим бирачима, да се и све остале посланичке групе, а посебно Странка слободе и правде и СРЦЕ укључе поново у рад радне групе, ако су фер", рекла је Брнабић.
Брнабић је навела да је пред Народном скупштином и озбиљан посао до краја 2026. године како би Србија испунила услове за чланство у Европској унији.
"Ту ће највећи терет бити управо на Народној скупштини. Мени је драго што је Влада Србије то озбиљно схватила и заједно са Законом о буџету су прошла и усвојена три закона из области животне средине - Закон о процени и утицају на животну средину, Закон о стратешкој процени и утицају на животну средину, Закон о контроли опасности од велике катастрофе, који укључују опасне супстанце. Сви ови закони су важни за наше грађане, али и неки од њих су приоритетни и за годишњи извештај о напретку ка Европској унији. Тако да смо неке ствари већ почели да радимо, неке ствари већ завршили и морамо да наставимо", објаснила је Брнабић и додала да то све треба да се нађе у годишњем плану рада Народне скупштине.
Брнабић је позвала све, пре свега оне странке које себе називају "проевропским" да заједно раде на овим законима.
"Да седнемо и да разговарамо о томе, како да овај тежак посао завршимо. Ако не желите да разговарамо, то опет довољно говори о томе да ли имате или немате политику. Али ни у једној држави ово није урађено ефикасно, ако читаво друштво није на томе радило и због тога ћу ја већ средином децембра имати велики радни састанак са Националним конвентом о Европској унији, са свим невладиним организацијама, организацијама цивилног друштва, да ми кренемо да планирамо и да кренемо најозбиљније да радимо на овоме. Немамо много времена", поручила је Брнабић.
Брнабић је додала да је опозиција својим понашањем ускратила најмање десет дана расправе о најважнијем предлогу закона за све грађане Србије, а то је Закон о буџету.
"Верујем да су се покајали због тога и када су им се охладиле главе, желели су да су то некако другачије урадили, јер данас би били у пленуму и расправљали. Али плашим се да немају своју политику и да су зато то урадили, али хајде да верујем да их имају или да ће их осмислити", додала је Брнабић.
Брнабић је честитала председнику Србије Александру Вучићу, премијеру Милошу Вучевићу, министру финансија Синиши Малом и свима осталима члановима владе, на како је истакла, феноменалном резултату, односно рекордно ниској стопи незапослености од 8,1 одсто.
"То је велика ствар, то је ствар која значи да ћемо имати континуиран раст и плата и пензија, резултат огромне борбе од 2014. године и мера фискалне консолидације. Наложила сам Одбору за привреду и Одбору за образовање да почну да раде са релевантним министарствима и институцијама, као што је Национална служба за запошљавање да видимо како ми као Народна скупштина можемо додатно да помогнемо да се убрза смањење незапослености младих и запошљавање младих", рекла је Брнабић.
Додала је да је и даље висока незапосленост младих - више од 20 одсто и да ће се на томе радити.
"Само пре 12 година било је више од 53 одсто. Сад је значајно и неупоредиво боље, али и сви заједно морамо да радимо на томе. Млади су будућност ове земље, тако да то су оне ствари на којима ће Скупштина радити у наредним данима", рекла је Брнабић.
Мој посао је да позивам опозицију на дијалог, на њима да ли ће прихватити
Брнабић je рекла да је њено да позове посланике опозиције на дијалог, а да је њихово да одлуче да ли ће се тим позивима одазвати.
"Моје је да позовем, моје је такође да увек седим, као што сам седела ових дана и да размишљам о томе шта су то још неке политичке ствари које нас спајају, па да око тога направим дијалог", рекла је Брнабић на питање да ли очекује да се неко из опозиције одазове њеним позивима на дијалог.
Брнабић је додала да су ствари које би требало да спајају власт и опозицију чињеница да је највећи терет на Народној скупштини да заврши амбициозни посао да до краја 2026. године усвоји све оне законе који треба да обезбеде да Србија постане пуноправни члан ЕУ.
Како је навела, очекује да озбиљни људи на то одговоре позитивно, наводећи да у парламенту не представљају себе лично него представљају неке "хиљаде грађана који су за њих гласали".
"Тако да се опет вратимо на ниво Народне скупштине и тога да нису ово више лични анимозитети, не могу грађани да трпе", навела је Брнабић.
Брнабић је рекла и да без обзира на тренутне тензије проузроковане блокадама у Србији, постоји могућност за разговор власти и опозиције када је реч о Радној групи за унапређење изборног процеса.
Брнабић је истакла да је атмосфера раније у парламенту била и гора, као и да је постојао дијалог који је опозиција "унилатерно прекинула" и одлучила се за, како је рекла, насиље у Народној скупштини.
"Мој посао је да их позивам на дијалог. Ми имамо најмање два заједничка циља, први је унапређење изборног процеса, а други циљ су европске интеграције", рекла је Брнабић, на питање да ли постоји могућност разговора власти и опозиције по питању Радне групе за унапређење изборног процеса.
Како је рекла, на томе морају да раде заједно без обзира на међусобни анимозитет.
"То је наша обавеза. Ја овде не представљам Ану Брнабић, представљам људе који су гласали за листу "Александар Вучић - Србија не сме да стане". Они не представљају себе индивидуално, него људе који су за њих гласали. А гласали су их да би овде нешто урадили", поручила је Брнабић.
На питање да прокоментарише насиље опозиције на блокадама и вређање новинара, Брнабић је истакла да је то показатељ да је њихова једина политика насиље.
"Они су силеџије, нису сви, има тамо пристојних људи. Нажалост, они су од политичара и то парламентарних странака постали екстремисти", рекла је Брнабић.
Брнабић је рекла да 4.490 људи у целој Србији блокира скоро осам милиона грађана и додала да ту спадају и они који блокирају зграду Ректората Универзитета у Београду и Факултет драмских уметности, а који, како је рекла, имају сада друге захтеве.
На питање да ли је "песничка слобода" када говори о осам милиона људи, Брнабић је истакла да се труди да са позиције председнице Скупштине чува слободу свих грађана без изузетка, за разлику од неких народних посланика који су себи дали за право да неком ускрате слободу кретања.
"Ови људи су дали себи за право да врше насиље, да они имају право да неком ускраћују личну слободу. Насиље је када ускраћујете другом његова Уставом гарантована права. И ово што раде је насиље. И то су насилници", рекла је Брнабић.
Брнабић је нагласила да нису насилници људи који желе да прођу и који се расправљују са онима који им ускраћују то право, већ да су насилници Драган Ђилас, Мариника Тепић, Милош Јовановић, Зоран Лутовац, Драгана Ракић и Зелено-леви фронт, и сви они који ускраћују Уставом гарантована права грађанима Србије.
На питање да ли је спремна да осуди напад на новинарку Н1 Јелену Мирковић у инцидентима на протесту на Београду на води, Брнабић је рекла да апсолутно осуђује свако насиље над било којим грађанином, посебно над представницима медија, али да је разлика у томе што Н1 не осуђује много бруталније насиље над новинаркама неких других медија.
"То су новинарке Бранка Лазић и Лидија Макрагић и још неке. То не осуђује ни УНС ни НУНС, ни АНЕМ. Те девојке и жене су новинарке и осуђујем насиље над њима", рекла је Брнабић и поручила да ће се увек залагати против подела на Србију првог и другог реда.
Извор: Танјуг