Вучић: Желимо још већу економску сарадњу са Италијом
Председник Републике Србије Александар Вучић рекао је, на Пословном форуму "Србија - "Nord Est" Италија - регионално повезивање привредника", да је за Србију разговор са италијанским привредницима од изузетног значаја и да је захвалан италијанској премијерки Ђорђи Мелони и шефу дипломатије Антонију Тајанију на изузетном поштовању које показују према Србији, а које је данас између званичног Рима и Београда, како је оценио, на вишем нивоу него што је то било раније.
"Ја сам посебно срећан што сам данас овде и разговор са привредницима из регија "Friuli-Venezia Giulia", "Veneto" и "Trento" је за нас од изузетног значаја", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић рекао је да је бескрајно захвалан Ђорђи Мелони и Антонију Тајанију на изузетном поштовању које показују према Србији као и Италији на огромној подршци европском путу Србије што је за нас од огромног значаја, а навео је и да са великом пажњом ишчекује долазак Мелони у Србију.
"И то је у оквиру три тачке за које бих рекао да су важне, заиста значајне за нас. Дакле, та врста политичког дијалога и политичког поштовања и коректности која постоји данас између званичног Рима и Београда је на много вишем нивоу него што је то био случај раније. Не морамо ни да се чујемо сваки дан, али кад год је нека кризна ситуација, разговарао бих или са Тајанијем или са Мелони и увек бисмо проналазили неки заједнички именитељ за проблеме који су пред нама. Истовремено имам огромну подршку на европском путу од стране Италије", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић истакао је да када је био раније у Италији, много научио о томе како функционише породични бизнис, колико су људи марљиви, колико су вредни, агилни, колико желе успех и како се тај успех остварује.
"Ми смо са Италијом у претходним годинама подигли ниво трговинске размене по први пут на преко пет милијарди евра на годишњем нивоу. Размена услуга 650 милиона, али ја нисам посебно срећан, то је у зависности од тога да ли говорим о увозу или о извозу 36 или 31 одсто њиховог укупног увоза или извоза са Западним Балканом. Ми смо по том питању друга земља. Италија има традиционалног савезника Албанију. Ми смо помало љубоморни на то и наш је посао да у наредном периоду претекнемо Албанију, уз поштовање свих њихових традиционалних веза", истакао је председник Вучић.
Председник Вучић захвалио је италијанској председници што је инсистирала на томе да значајне финансијске институције од "Саћа" до свих других дођу у нашу земљу и да имају своје средиште баш у Београду.
"То много значи нашој земљи, много значи Србији и верујем да ћемо у наредних два месеца, када будемо имали самит на високом нивоу, којем се надам, дакле са премијерком Мелони и са свим италијанским привредницима, да ћемо моћи да постигнемо још значајније споразуме и да дамо још један потпуно нови импулс нашим односима", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић изразио је уверење да ће размена са Италијом расти у годинама које су пред нама, наводећи да је потребно да се додатно оснажи привлачење италијанских инвеститора, али и инвестирањем у Италији, јер имамо све више привредника који су способни да то учине.
"Српски винари су много научили у италијанским сомелијерским школама, дакле од Удина до Милана, и то је једна од грана пољопривреде у којима Србија најбрже напредује. Ово сам поменуо зато што и у другим сферама друштвеног живота много можемо да научимо од Италије. Ми разговарамо и са италијанским универзитетима, факултетима, најзначајнијим и направићемо договоре и, уверен сам, добре разговоре у којима ће и стручна јавност у Београду и Србији то прихватити", навео је председник Вучић.
Председник Вучић истакао је да са великом пажњом ишчекује долазак италијанске премијерке Ђорђе Мелони у Србију.
"Ја сам је видео недавно у Њујорку и честитао јој на престижној награди коју је добила. Она је била толико дивна и посвећени пријатељ да је и Илону Маску, који је седео са њом, све најлепше говорила о Србији", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић навео је да Србија има огромну подршку на европском путу од стране Италије.
Председник Вучић најавио је да ће Србија од 2026. године да се посвети правцу који иде од Београда до Трста, а да ће до тада завршити своје конекције од Будимпеште ка Софији и Истанбулу, истовремено од Будимпеште ка Солуну, Атини и Пиреју.
"Оно што је веома важно, а што није, захваљујући нама, толико дуго чекало, већ неким другима у региону, радити на правцу Београд-Загреб-Љубљана-Трст и онда ћемо и у складу са тим што ћемо улагати како у путну, тако пре свега у железничку инфраструктуру, верујем направити неупоредиво боље услове за додатно улагање у нашу земљу и за нашу међусобну сарадњу", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић истакао је да Италија може помоћи Србији у развоју предузетничког духа, како кроз образовање тако и кроз размену искуства.
"Мислим да је Србија добра прилика за вас када су у питању улагања. Србија је увек више од 60 одсто укупних инвестиција на Западном Балкану, више од 50 одсто БДП-а и укупног увоза Западног Балкана. Најбрже се развијамо и верујем да ће то бити случај и у будућности", рекао је председник Вучић.
Како је рекао, 650 милијарди евра је укупан извоз Италија, а српско учешће у том извозу вреди 0,5 одсто.
"Верујем да у годинама које долазе то учешће може бити и један одсто. Овде сте увек добродошли, а Италија је јако популарна у Србији. Мислим да је више Срба него Италијана купило куће и станове у Трсту", рекао је председник Вучић и додао да су Срби још од Титовог времена везани за тај град.
Председник Вучић пренео је поздраве италијанском председнику и премијерки.
"Живело пријатељство између Србије и Италије", поручио је председник Вучић.
Извор: Танјуг