Вести

Селаковић: Откупљена архивска грађа о Милеви Марић Ајнштајн

Министар културе Републике Србије Никола Селаковић изјавио је, да преписка између Милеве Марић и Алберта Ајнштајна, коју је откупило Министарство културе, представља вредну архивску грађу и навео да ће у оквиру Државног архива Србије од те грађе бити формиран лични фонд знамените научнице Милеве Марић Ајнштајн.

Селаковић је за Танјуг рекао да је уз свеобухватну подршку председника Републике и председника Владе, уз добру сарадњу са Министарством финансија, Министарство културе код аукцијске куће Кристис у Лондону откупило 43 аутограмска писма Алберта Ајнштајна и 10 писама Милеве Марић Ајнштајн, које су упућене њему, односно 177 рукописних страница. 

"Управо је вредност ове грађе коју смо откупили и која долази у Србију у томе што ће то бити најобимнија грађа коју ћемо поседовати о самој Милеви, о њеном раду и њеној личности", рекао је Селаковић.

Навео је да је у откупљеним писмима лична преписка Милеве и Алберта Ајнштајна која говори о њиховим интимним односима, али и о Милевином утицају на формирању Ајнштајнове научне мисли. 

Такође, у оквиру те грађе откупљена је и потврда о склапању брака Милеве Марић и Алберта Ајнштајна, као и документ о казни коју су швајцарске власти изрекле Ајнштајну због нелегалног боравка на територији те земље.

Селаковић је истакао да је откупљена грађа више него довољна да се у оквиру Државног архива Србије формира лични фонд Милеве Марић Ајнштајн, знамените Српкиње, математичарке и физичарке, вероватно у сфери науке и најзначајније у периоду у којем је и живела.

"Следеће године је велики јубилеј, 150. годишњица рођења наше велике научнице и нема лепшег начина да се припремимо за ту прославу него што је откуп грађе, која више неће бити у приватним рукама, већ у поседу наше државе", рекао је Селаковић.

Додао је да је тим чином Министарство културе заокружило овогодишње деловање на пољу откупа и повратка српских културних добара у отаџбину.

Министар Селаковић је истакао да је, осим промовисања српског културног наслеђа и савременог стваралаштва,  једно од најважнијих деловања Министарства културе сакупљање српске културне баштине која се силом прилика, историјских околности и бурних догађаја кроз које су и наша држава и наш народ пролазили у претходним вековима нашла ван наших граница.

"Данас, када Србија захваљујући озбиљној и одговорној државној и економској политици коју спроводи председник Србије и коју прати Влада, остварује озбиљан економски напредак, то свакако има утицаја и на пољу културе, а на пољу заштите наше баштине, сакупљање нашег блага по свету један од наших императива", рекао је Селаковић.

Истакао је да је Милева Марић Ајнштајн пионир међу Српкињама у бављењу науком у време када је, како каже, женама било веома тешко да се образују, а поготово у областима које нису доносиле видљиву, непосредну корист.

"Самим тим је авангарда коју представља њена личност за нас још већа и наш понос је самим тим још већи. Толико је тога нама непознато о Милеви Марић и уверен сам да ћемо бити у прилици да још нешто набавимо везано за њу", рекао је Селаковић.

Додао је да је Министарство подржало пројекат реконструкције куће Милеве Марић Ајнштајн у Руми и да ће цела наредна година бити посвећена научници о којој, како каже, треба да говоримо о као о српској Марији Кири. 

Селаковић је рекао да се вођењем културне политике која се односи на расветљавање знаменитих личности који су оставили озбиљан траг у науци, култури и уметности указује на систем вредности који у нашем народу и те како постоји, а који треба афирмисати и приказати будућим генерацијама.

"То јесте прича о прошлости, али је прича о прошлости која нам отвара неке видике у будућности. Ако је Милева Марић, девојка из наших војвођанских крајева, успела пре више од једног века, шта то данас стоји на путу новим генерацијама да се остваре на још већи и бољи начин. Милева је то радила у другој, туђој држави, а данас имамо нашу државу која нам пружа могућност да се слободно образујемо, развијамо и да тежимо великим циљевима", рекао је Селаковић.

 

 

Извор: Танјуг