Вести

Брнабић: Србија неће бити земља у којој се правда дели на улици

Председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић изјавила је да је академска заједница један од најважнијих сегмената друштва, да је искрена студентска борба увек добродошла и да је добра за демократију у земљи, и поручила да очекује да декани преузму одговорност након испуњења студентских захтева и разговарају са студентима.

Брнабић је у изјави за Танјуг истакла да сада очекује од декана, који су подржали четири захтева студената која су испуњена, да заложе свој ауторитет и врате се свом послу - а то је стварање нових стручњака и људи који ће у будућности водити Србију.

"Председник Вучић је синоћ послао јасну поруку која се мени допада - ми од понедељка настављамо са нашим послом. Испунили смо све захтеве, тих захтева је било четири, а не четристо четрдесет и четири. Дакле, лако може да се провери колико је захтева било и да ли су они испуњени. Свако са мало здравог разума и поштења може да види да су сва четири захтева испуњена. Даље играње мачке и миша говори само о томе да су то све само изговори за наставак протеста и да је то политички протест. То онда никакве везе нема са легитимном и увек добром студентском борбом, онда се ради о форми, а не о суштини. Дакле, била су четири захтева, четири захтева су испуњена. Очекујем да, у складу са одговорношћу коју су преузели неки од студентских лидера, да се држе тога. Мислим да је то и добро за нашу демократију. Уколико се протести наставе, то је доказ да се ради о нечему другом, а не о студентској борби", рекла је Брнабић.

Брнабић је рекла да су сада на потезу ректори и декани који су подржали студентске захтеве који су испуњени.

"Академска заједница је, по мом мишљењу, један од најважнијих сегмената друштва, посебно високо школство. Бити ректор једног универзитета је част и одговорност која је једна од најважнијих у једном друштву. Бити декан једнако тако. Уколико је већина њих подржала захтеве студената, онда и они морају да преузму одговорност. Они морају да разговарају са својим студентима, уложе свој ауторитет и кажу да морају да покажу озбиљност и одговорност. Имали сте четири захтева, ми смо вас подржали, они су испуњени - у реду је, враћамо се на наставу, враћамо се ономе што морамо да испоручимо за читаво наше друштво. А то је стварање нових стручњака, то је стварање следећих генерација које сутра треба да воде Србију. То нису блокаде факултета у односу на оно што вама у том тренутку падне на памет. То није демократско друштво и то нису демократске праксе. Моје питање упућено деканима јесте - захтеви су испуњени, шта ћете ви сада урадити", навела је Брнабић.

Брнабић је поручила да ће Србија умети да сачува институције и владавину права, те да чак и уколико су ови протести политички протести, коначни циљ није јасан.

"Није ми јасно шта су политички циљеви. Политички циљ може бити промена власти, али само демократским путем. Један начин је саветодавни референдум о коме је говорио председник Вучић, који би покренула Народна скупштина са 126 потписа посланика, на коме бисмо питали грађане да ли желе да покренемо процедуру опозива. Уколико већина каже да - Александар Вучић одмах подноси оставку. Друго решење су ванредни парламентарни избори, али уколико причамо о њима као политичким представницима, забрињава што они то не желе. Видећемо у понедељак да ли су протести били политички или не", рекла је Брнабић.

Брнабић је поручила да Србија неће бити земља у којој се правда дели на улици.

"Србија ће умети да сачува своју унутрашњу стабилност, Србија ће умети да сачува и додатно ојача своје институције јер смо ми то наследили од некога пре нас, и треба да их оставимо јаче некоме ко ће доћи након нас. Србија ће умети да сачува владавину права", закључила је Брнабић.

 

 

Афрички континент изузетно значајан за Србију

Брнабић је изјавила да је афрички континент изузетно значајан за Србију, те да је председник Србије Александар Вучић био потпуно у праву када је рекао да је Африка континент будућности и најавила посету директорке Развојне агенције Афричке уније Србији у марту наредне године.

Брнабић је последњег дана "World Policy samit" у Абу Дабију имала састанак са директорком развојне агенције Афричке уније Нардос Бекеле Томас, којој је у име председника Србије Александра Вучића упутила позив да први пут посети Србију што је она и прихватила.

Разговарале су и о размени знања у области пољопривреде и иновација.

Брнабић је рекла да је Србија спремна да подели своје знање у областима дигитализације, ИТ и вештачке интелигенције, имајући у виду да ће наша земља наредне године председавати Глобалним партнерством за вештачку интелигенцију, која је највећа међународна организација посвећена развоју, примени и регулисању вештачке интелигенције.

"Србија је много уложила у сарадњу са земљама Африке и то је једна од ствари на којима је инсистирао председник Србије Александар Вучић. Управо сам искористила конференцију у Абу Дабију да имам састанак са директорком Развојне агенције АУ Нардос Бекеле Томас. Африка је континент будућности. У сваком смислу. Ако погледате у смислу људских потенцијала, ресурса, минерала потребних за одрживи развој - Африка јесте континент будућности. Предвиђа се да ће до 2050. године Африка имати две и по милијарде становника. Афричке земље су јасно препознале пре неколико година да је потребно да се боље повежу, како би се равномерније развијале, како би штитиле своје интересе и одбраниле од онога о чему ми причамо ових дана, а то је одбрана од свих спољних утицаја", рекла је Брнабић.

Додала је да је то важно, како би задржале своју интерну стабилност, како би за свој народ, за своје грађане искористиле све оне ресурсе које имају.

"Због тога су 33 земље Африке 2018. године одлучиле да формирају Развојну агенцију Афричке уније и 2019. године та агенција је почела да ради. Ми смо данас имали први састанак са њима", навела је Брнабић.

Брнабић је најавила посету директорке Развојне агенције Афричке уније Србији у марту наредне године.

"Развојна агенција Афричке уније је ту да би координирала развојну помоћ, развојне стратегије, помогла у смислу да саветодавно подржи различите земље, како би оне искористиле све своје потенцијале. Ми имамо много тога што бисмо поделили са њима и за Србију је изузетно важно да настави да се што боље позиционира на афричком континенту како бисмо отворили тај простор за сва наша предузећа, научне институте и коначно како бисмо такође и политички наставили да унапређујемо те односе", рекла је Брнабић.

Додала је да је председник Србије најавио да ће и он ускоро ићи у једну афричку турнеју, што сматра да је једна од најважнијих ствари за нашу спољну политику.

"Упутила сам у име председника Александра Вучића, позив директорки Развојне агенције АУ да посети Србију и са задовољством могу да кажем да је она то прихватила. Ми већ од данас почињемо да радимо на споразуму о сарадњи између Србије и развојне агенције АУ", закључила је Брнабић.

 

 

Извор: Танјуг