Мали: Млади до првог стана кроз ниско учешће
Први потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали изјавио је да ће председник Републике Србије Александар Вучић за викенд представити коначну верзију програма за станове за младе уз субвенцију државе и навео да очекује да ће предлог тог закона бити у Народној скупштини у другој половини јануара, а да ће његова примена почети 1.марта.
"Ово је по мени један од најважнијих програма са којима је Влада Србије икада изашла, када су наши млади у питању. Циљ тог програма је да покушамо да решимо вероватно најважнији проблем када су млади у питању - како да дођу до првог стана", рекао је министар Мали за РТС 1.
Министар Мали додао је да су два проблема када се узима кредит за стан, висина учешћа и висина камате, а да програм с којим је Влада Србије изашла на иницијативу председника Вучића омогућава да се реше оба проблема.
Што се тиче учешћа, уместо 20 одсто учешћа у кредиту колико је уобичајено, с обзиром на гаранције које даје држава, у овом програму учешће је само један одсто.
"Уколико узимате кредит од 75.000 евра, учешће је 750 евра. Уколико узимате кредит од 100.000 евра, учешће је само 1.000 евра. Решавамо велики проблем да не треба неко да скупља 20.000 евра или више да би имао за учешће, него 800 евра ако је стан од 80.000 евра, 900 евра ако је стан од 90.000 евра или 1.000 евра ако је стан од 100.000 евра. Дакле, за 1.000 евра добијате кредит од 100.000 евра", рекао је министар Мали.
Када је реч о камати, министар Мали навео је да ће држава, такође, кроз гарантну шему, субвенционисати и камату и додао да ће за кредит за који је учешће 750 евра, рата прве године бити 93 евра месечно што је, како је рекао, много мање од ренте за стан коју млади обично плаћају.
Министар Мали додао је да ће од друге до шесте године, рата кредита бити 175 евра.
"А од шесте године до истека кредита рата је једнака шестомесечном еурибору плус два одсто што је у овом тренутку око 350 евра. Наравно, како еурибор иде доле, пошто је тренд да иде доле, тако ће и рата ићи доле што је отприлике једнако или ниже од месечне ренте једног стана", рекао је министар Мали.
Како је рекао, нови програм за младе допринеће даљем развоју грађевинске индустрије истичући да ће бити већа потражња за станове, а најважније је, како је рекао, што се даје могућност младима да виде колико је држава јака, колико брине о њима и пружа могућност да се остваре планови за заснивање породице.
Највећи део камате и учешћа плаћа корисник кредита, али да, са друге стране, већи део покрива држава и подсетио да то није први пут и да је држава у време епидемије корона вируса, такође, изашла са гарантном шемом од 2,5 милијарди евра како би помогла предузетницима, односно микро, малим и средњим предузећима да узму кредите код банака које у том тренутку нису желеле да ризикују, али да је држава покушала то да реши и да надокнади трошак банкама.
Министар Мали рекао је да је 40.000 предузетника и фирми искористило ту гарантну шему током короне и да је држава на тај начин спасила економију и радна места.
"Исто то сада радимо, пошто сам чуо из опозиције коментаре која ће сад то банка да учествује. Ништа другачије не радимо, само што смо сада усмерени на младе. Држава гарантује за тај кредит, то је директан утицај гарантне шеме на банке, иза које стоји држава, која смањује ризик банкама и омогућава да учешће буде један одсто уместо 20 одсто", рекао је министар Мали.
Министар Мали додао је да ће држава субвенционисати и део камате наводећи пример да за кредит од 75.000 евра, корисник кредита плаћа камату 175 евра сваког месеца од друге до шесте године, а да држава на то банкама исплаћује још 124 евра што чини субвенционисану каматну стопу од 3,5 одсто на кредит.
Министар Мали рекао је да је држава одговорно пришла том проблему и да су изанализирани сви детаљи са Народном банком Србије, као и да је остварена комуникација и са пословним банкама.
Министар Мали навео је да очекује да ће у другој половини јануара бити одржана седница Народне скупштине на којој ће бити усвојен закон који се тиче тог програма и да ће ступити на снагу од 1.марта наредне године.
"Ово ништа није случајно, чекали смо крај године да видимо резултате за првих девет месеци, да видимо колика нам је стопа раста, сада на рачуну имамо скоро 600 милијарди динара, имамо очувану макроекономску стабилност, тржиште рада је стабилно. Знамо да држава у наредним годинама може да спроведе тај програм", рекао је министар Мали.
Министар Мали додао је да су пројекције да ће субвенционисање камата коштати око 40-50 милиона евра и нагласио да држава има новца за то.
Министар Мали подсетио је и на мере наталитетне политике које држава преузима последњих месеци наводећи да је износ за прворођено дете повећан на 500.000 динара, за друго дете на 600.000 динара, за треће 2.300.000 динара, а за четврто 3.200.000 динара.
Министар Мали додао је да се већ две године спроводи и програм за мајке и да држава даје до 20.000 евра бесповратне помоћи за куповину прве некретнине.
"Ово може да уради само економски јака држава. Наше јавне финансије су стабилне, када погледате шта се дешава у Европи и свету, Србија је стварно позитиван изузетак од тога", рекао је министар Мали.
Србија друга најбрже растућа економија у Европи, удео јавног дуга у БДП 46,5%
Министар Мали изјавио је да је у првих девет месеци ове године стопа раста бруто друштвеног производа (БДП) Србије четири одсто, док је стопа раста еврозоне у просеку 0,8 одсто.
"У овом тренутку Србија је друга најбрже растућа економија у Европи уз удео јавног дуга у БДП-у од 46,5 одсто, док је просек еврозоне 89 одсто", рекао је министар Мали.
Министар Мали истакао је и да је почетком децембра премашен и прошлогодишњи ниво страних директних инвестиција (СДИ) и да су уз рекордно ниску стопу незапослености и рекордно високу стопу запослености испуњена и сва дата обећања.
Министар Мали подсетио је да су у децембру повећане пензије 10,9 одсто, а да од 1. јануара следи повећање плата у јавном сектору од осам одсто, за просветне раднике 11 одсто, а да ће повећање минимналне зараде бити 13,7 одсто и она ће износити 457 евра.
"Пре 12-13 година минимална зарада у Србији износила је око 15.700 динара. Огромне су разлике и показали смо да економија у Србији побеђује. Зато је ово идеалан тренутак да, не само покажемо снагу јавних финансија, већ и да знамо, можемо и желимо да бринемо о онима који су будућност Србије, а то су млади", рекао је министар Мали.
Министар Мали појаснио је да ће држава младим људима помоћи у куповини првог стана субвенционисањем стамбених кредита чиме би се омогућило један одсто учешћа за стан и ниска каматна стопа.
Према његовим речима, закон који би ово омогућио могао би да буде усвојен после Божића, на седници парламента у другој половини јануара, што би значило да би већ 1. марта могао почети да се примењује.
Министар Мали подсетио је и да је држава већ реаговала на сличан начин у ковид кризи ка привреди, када банке нису радо одобравале кредите, а држава је тада надокнађивала трошак банкама и више од 40.000 привредника је искористило ту гарантну шему.
"То је био начин на који смо спасили економију и радна места", поручио је министар Мали.
Министар Мали појаснио је на примеру рате кредита од 175 евра да ће држава исплаћивати банкама још 124 евра, што чини субвенционисану каматну стопу тог кредита од 3,5 одсто.
"Желимо да ово буде један од најуспешнијих програма за младе, анализирали смо све детаље, са Народном банком Србије (НБС) смо остварили комуникацију са пословним банкама, све што треба смо урадили", рекао је министар Мали.
Како је додао, чекали су се економски резултати да би се имала јасна слика и у овом тренутку земља има око 600 милијарди динара на рачуну, очувану макроекономску стабилност, високу стопу раста и знамо да у наредним годинама држава може да издржи наведени програм, јер су пројекције да ће он коштати између 40 и 50 милиона евра.
"Новца има, овде су важни приоритети. Нисмо зауставили ниједну инвестицију, настављамо да градимо ауто-путеве, пруге, болнице, школе, вртиће, да улажемо у енергетику. Циљ нам је да 2027. године када смо домаћини највеће светске манифестације те године, достигнемо просек плата од 1.400 евра, пензија од 650 евра и минималне зараде од такође 650 евра", поручио је министар Мали.
Министар Мали додао је да је Србија у тој динамици будући да се очекује да просечна плата у децембру ове године пређе 900 евра.
"Озбиљно водимо економску политику упркос огромним глобалним изазовима. Србија има јасну стратегију очувања економске стабилности. Хоћемо да младима обезбедимо сигурнију и успешнију будућност у Србији", рекао је министар Мали.
Извор: Танјуг/РТС 1