Вести

Ђурић: Србију и Грчку везује искрено пријатељство

Министар спољних послова Србије Марко Ђурић састао се са министром иностраних послова Грчке Јоргосом Герапетритисом, у оквиру званичне посете тој земљи.

Након билатералног састанка са грчким шефом дипломатије, министар Ђурић истакао је да су сусрети у Атини протекли у духу вишевековне традиције пријатељства и братства између наше две земље и наша два народа.

Ђурић је указао да су се разговори одвијали у европском контексту у коме посебну захвалност наша земља дугује министру иностраних послова Грчке Јоргосу Герапетритису и премијеру Киријакосу Мицотакису, који су подржали визију европске Србије.

"Србија ће својом економском снагом, са пулом талената својих људи, бити још један значајан додатак укупном европском пројекту, али истовремено са Србијом у ЕУ, биће снажнија, усудићу се да кажем, и позиција Грчке", оценио је Ђурић.

Захвалио је, такође, на визији Грчке да подржи проширење ЕУ на читав балкански део Европе.

"Уверен сам да ће то допринети бржем економском расту и безбедности и стабилности читавог нашег континента", истакао је министар.

Шеф српске дипломатије указао је да Република Србија доживљава односе са Грчком као стратешко партнерство.

"Грчку сматрамо најближим стратешким партнером и сарадником у овом делу света. У наредном периоду, то мора да се још више одрази у нашим економским односима у којима видим огроман потенцијал за раст", рекао је Ђурић, истичући обострану посвећеност изградњи нових саобраћајних веза између наше две земље.

Говорећи о енергетској диверсификацији, Ђурић је рекао да Србија конзумира све већу количину и течног гаса и других енергената, те да Грчка као земља која има нове терминале и нове капацитете за испоруку тог гаса, може значајно да допринесе диверсификацији енергената који ће да обезбеде да наша индустрија може несметано да настави да се развија.

Ђурић је захвалио Грчкој и на принципијелној подршци територијалном интегритету и суверенитету Републике Србије када је реч о Косову и Метохији, и на пуном разумевању за тежак положај у коме се налази српско, православно-хришћанско становништво, на Косову и Метохији.

С тим у вези, министар је навео да је саговорнике упознао са најновијим притисцима којима је изложен српски народ, што је последица једностраних мера које је режим у Приштини предузео.

"Указао сам на чврсто залагање Србије за то да се ови односи решавају кроз дијалог заснован на примени договора постигнутих у Бриселу, али и поштовању основних стандарда кад је реч о људским правима и правима националних заједница, који важе не само у Европи него и у другим деловима света", истакао је Ђурић.

Министар Ђурић је нагласио и да Република Србија остаје потпуно доследна у поштовању територијалног интегритета и суверенитета Грчке, укључујући сва острва, копно и море.

Говорећи о економским резултатима Србије у претходних десет година и намери да охрабри нови талас грчких инвестиција у нашу земљу, шеф српске дипломатије је истакао да ће Србија у оквиру пројекта "EXPO 2027" инвестирати око 17 милијарди евра у развој различитих пројеката од хотелијерства, инфраструктуре, до различитих других садржаја.

"Данас, када заједно представљамо део европског пројекта, европске идеје, радећи заједно можемо да осигурамо бољу будућност наших земаља и наших народа у једном изазовном времену", закључио је шеф српске дипломатије.

Ђурић је указао и да ће Меморандум о сарадњи који је данас потписан између два министарства дати додатни импулс сарадњи две земље и унети додатну структуру и организацију и планирање када је реч о билатералним односима.

Министар Герапетритис истакао је да Грчка и Србија негују историјске, културне и религијске односе, као и да је 2019. године на трећем Високом савету за сарадњу потврђен и њихов стратешки карактер.

"Ваше присуство овде пружа нам прилику да продубимо изузетне везе пријатељства и солидарности између наших народа, а данашње потписивање меморандума о разумевању доказ је овакве обостране воље", истакао је министар Герапетритис.

Према његовим речима, данашњи сусрет био је и прилика да Грчка поново изрази пуну подршку европском путу Србије, истичући да је улазак Србије у Европску унију неопходност геополитичке природе, што и је и нагласио премијер Грчке у писму које је упутио лидерима влада држава чланица Европске уније и њеним званичницима позивајући их да усвоје предлог Европске комисије о отварању Кластера 3.

Герапетритис је овом приликом изразио и чврсту подршку процесу дијалога између Београда и Приштине, изразивши задовољство због конструктивног става Србије о договору који је постигнут јуче у Бриселу у вези са Заједничком комисијом о несталим лицима.

Шеф дипломатије Грчке, како је навео, осим о билатералној сарадњи, са српским колегом разговарао је и о економској сарадњи са посебним освртом на инвестиције, међународној изложби "EXPO 2027" чији је Београд домаћин, као и о промовисању пројеката у области транспорта, инфраструктуре и енергетике.

Министри Ђурић и Герапетритис, приликом данашњег сусрета, потписали су Меморандум о разумевању између Министарства спољних послова Републике Србије и Министарства иностраних послова Републике Грчке о сарадњи.

 

 

 

Извор: Танјуг