Вучевић: Велики успех да Србија има 3 директна лета за Кину
Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић изјавио је вечерас да је историјски успех да Србија као једна мала европска земља има три директна лета за Кину, наводећи да тиме ретко ко може да се похвали и да верује да је то потврда нашег челичног пријатељства.
Обраћајући се у Кинеском културном центру у Београду, где је присуствовао испраћају младих из Србије на први директан лет Београд - Шангај са амбасадором Кине Ли Мингом, Вучевић је рекао да је јесенас први пут посетио Шангај и да је "остао без речи".
"Колико год да смо читали, гледали, покушали да разумемо свеукупно кинески напредак, једно је када то посматрате кроз друштвене мреже, медије, читате, а потпуно другачије је када то доживите, када видите својим очима, када можете да осетите", навео је Вучевић.
Вучевић је рекао да је Шангај град који може да се такмичи са сваким градом на свету, како је рекао, у сваком смислу, те је младима поручио да тамо могу много тога да науче и да треба да иду без предрасуда и да покушају да разумеју другачије цивилизације, другачије околности.
"Да као млади људи у Европи, у европској држави, разумете шта се дешава у другим деловима света", додао је Вучевић.
Вучевић је младима поручио и да неће обићи само Шангај, већ и друге градове, те да сматра да ће се они вратити искуснији и богатији сазнањем и разумевањем неких других односа и околности које нама у овом делу света нису можда познати.
"И то је нешто што је по мени највредније што чини овај пут", рекао је Вучевић.
Вучевић је захвалио председнику Кине Си Ђинпингу и српском председнику Александру Вучићу на договору који обухвата међународни културни камп за младе, наводећи да су они друга група која иде, а да верује да ће и трећу групу организовати ускоро.
Захвалио је и компанији Минт на подршци том пројекту, наводећи да је реч о приватној компанији, коју је посетио када је боравио у Шангају.
Вучевић је нагласио да је током посете једној од фабрика Минта видео фабрику без људи, наводећи да му је то истовремено било и застрашујуће, али и да је видео како имају посебан однос према радницима и њиховим породицама, њиховим бакама и декама и према деци и унуцима.
Вучевић је навео да је то спој најмодернијег и најтрадиционалнијег, технолошки најнапреднијег и да се притом чува животна средина.
"Показали су да је тај избалансирани однос могућ, да не треба бити искључив ни по једном основу или односу, ни по једном питању", навео је Вучевић.
Нагласио је да се Минт одлучио да има фабрике у Шапцу и Лозници, али и да центар њихове свеукупне европске активности за наредни период буде у Србији.
"Минт је иначе једна од 100 најбољих компанија у свету у аутомобилској индустрији", рекао је Вучевић.
Вучевић је додао да је за нас велики изазов што, када разговарамо са кинеским пријатељима, они причају шта су њихови планови за наредних 100 година док ми обично у Србији причамо шта радимо сутра.
"И то нам је отприлике максимум где се фокусирамо што се тиче временских оквира, док код Кинеза није срамота причати шта ће бити за наредних 50 или 100 година, без обзира у ком сте животном добу. Много тога може да се научи, не може све да се прекопира и да се пренесе, јер нису исти друштвени амбијенти, али мислим да је веома значајно да видите", навео је Вучевић.
Нагласио је да оно што Кину раздваја од других великих сила јесте што несебично нуди све своје знање, науку, технологију, вештине и са другим народима и нацијама и државама.
Извор: Танјуг