Вести

Зоран Бабић : СНС уводи систем одговорности

– Умерени сам оптимиста и очекујем да се државни органи и сви у земљи у пуном капацитету посветимо томе да осма и кључна рунда преговора Београда и Приштине у овој години резултира споразумом који ће бити прихватљив за обе стране, дакле у интересу и Срба и Албанаца на Косову, и при том одржив у будућности – изјавио је за „Дневник” заменик шефа посланичког клуба СНС-а у Скупштини Србије Зоран Бабић у разговору посвећеном догађајима који и на унутрашњем и на спољном плану свакако „належу” на бриселски резултат 2. априла: од ЕУ датума, до могућих избора, од којих, како и наш саговорник каже, напредњаци не беже, али их неће ни иницирати. 

* Директна веза решења и договора о косовском питању је наставак даљих ЕУ интеграција?

– Европске интеграције су за СНС стратешки циљ. Не бих прејудицирао, а желим да добијања датума за почетак преговора с ЕУ дође јер га ми као друштво и сувише дуго очекујемо, а мислим – и заслужујемо. Ова влада Србије заслужила је тај датум посвећеном и искреном политиком, коју води од прошлогодишњег формирања до данас. Ми у СНС-у смо при том доминантно окренути циљевима наше политике и оном што смо обећали грађанима Србије – не само у предизборној кампањи већ и од оснивања – а то је бескомпромисна борба против криминала и корупције, довођење страних инвестиција, нова радна места и, наравно, убрзане европске интеграције, с добијеним ЕУ датумом.

* Након 2. априла најављује се седница ГО СНС-а. Очекујете ли да ће доћи до најављене реконструкције Владе?

– Због ове посвећености преговорима у Бриселу нисмо желели да оптерећујемо било кога таквим темама пре 8. рунде и зато смо и одложили седницу ГО СНС-а. На њој ћемо се погледати у очи и рећи да ли је неко од министара, њихових помоћника, државних секретара, дакле, било ко од оних које смо делегирали да врше власт, радио у пуном капацитету, има ли заморених у трци. СНС уводи систем одговорности, „пролазних времена”, јер је касно да, када дође до нових избора, кажемо: Е, ту смо грешили па ћемо исправљати у некој будућности. Грађани немају времена за губљење и чекање и зато ће у ходу отићи од министра до директора ЈП-а, који су се заморили да раде на тој функцији 24 сата дневно. На тој седници ГО ћемо одређене људе замолити да оду на клупу за резервне играче. 

* Хоћете ли „пречешљати” рад комплетне Владе?

– Рад министара које је предложио СНС, било да су чланови или дошли са наше квоте. 

* Ипак сте стожерна странка и некако се очекујете да дате оцену рада комплетне Владе?

– СНС јесте стожерна странка и најодговорнија за функционисање Владе Србије, а тај наш чин провере сигуран сам да ће бити довољан импулс нашим коалиционим партнерима у власти да се на тај начин понашају и према својим министрима. 

* Самокритика и могуће смене министара, које је изговорио лидер ваше странке Александар Вучић, нису се могле чути с других лидерских и страначки високопозиционираних места међу партнерима СНС-а? Чуло се да сви раде најбоље?

– Свако сноси последице, или купи ловорике, свог рада и одговоран је за своје деловање. Не можемо бити одговорни за то како ће се развијати кућа, и гледамо СНС правећи од њега странку одговорних људи, који ће у потпуности радити у интересима грађана Србије, ма на којем нивоу се ангажовали. То би требало да буде довољан подстрек и знак да буде правило, а не изузетак, на политичкој сцени Србије, која нема времана за губљење да после четири године гледамо да ли је неки министар или државни функционер радио лоше. Штета је нанета, време протраћено. 

* Обично грађани Србије гледају и дају оцену рада комплетне Владе?

– Мислим да се рад Владе персонификује кроз одређене ресоре, рад министарстава, и зна се тачно шта је ко, како и колико радио, код нас је за пример министарка енергетике Зорана Михајловић. Између, на пример, њеног рада и ресора другог министра ког је предложила нека друга странка не може се стављати знак једнакости. Код нас има те врсте препознатљивости и индивудуалности, и ми врло храбро носимо крст наше политике, а он се огледа у тој све већој подршци од грађана Србије. 

* А избори, о којима се увелико спекулише и у кулоарима помиње некакав септембар?

– Избори су демократска тековина и нормалан чин, а СНС их неће иницирати јер не желимо да нам се инпутира да хоћемо да материјализујемо ту подршку коју сада имамо код грађана, зато што нам је на срцу бољитак грађана и државе, а не фотеље или број посланичких места. Међутим, уколико опозиција, уколико грађани Србије, сматрају да ова влада нема легитимитет, изаћи ћемо на изборе, и увек ћемо прихватити вољу бирача. Од избора не бежимо никада. 

* Да ли то значи да питање избора не зависи од бриселског исхода?

– Питање избора зависи од питања легитимета Владе, које могу поставити грађани Србије, као и опозиција. Што се тиче бриселских преговора, као умерени оптимиста верујем да ћемо доћи до одрживог договора. Уколико не дођемо, требаће нам много снаге, не само као Влади, као СНС-у, већ као друштву, да наставимо реформе, да се мењамо квалитативно и много радимо на себи.

* Значи ли да не верујете у то да би ова година могла бити изборна?

– Немам стаклену куглу испред себе, не бавим се прогнозама, већ правим стварима испред себе. СНС је у пуном капацитету посвећен својим предизборним обећањима, а многа смо већ и испунили, што се осећа и види кроз повећање поверења грађана, спремни смо, као што рекох, и на реконструкцију Владе, али и на нове изборе. 

* Да ли је то само „чепркање” по медијима или су најаве уставних промена озбиљне, за које се чини да, као и друго, „належу” на Брисел?

– То су промене које су на дугом штапу. Министар правде Селаковић није их толико најавио, колико је указао на то да су све земље које су постале чланице ЕУ – а надам се да ће и Србија много снажније корачати тим путем од априла – своје законодавство мењале и усклађивале с Унијом. Кровно усклађивање је уставно, и у том смислу нас у перспективи, приликом пуноправног придруживања Унији, чека промена највишег правног акта Србије. СНС је својевремено покренуо иницијативу уставних промена с више од 320.000 потписа, који су предати Скупштини, а и сада сматрамо да је парламент бројчано изузетно гломазан, и да би био оперативнији и ефикаснији да у њему седи 150 народних посланика. Сматрам да би тим променама и углед Скупштине Србије код грађана био бољи.