Стефановић : О последњој рунди дијалога, проблемима у Војводини, реконструкцији Владе и изборима
Приштина није спремна на компромис, није конструктивна и уценама покушава да опструише дијалог. Тачи очигледно не жели споразум са Београдом. Упркос томе, надам се договору наредних дана, али у интересу српског народа на Косову и Метохији и бољег живота свих грађана Србије. Понуђен нам је бољи предлог него прошлог пута и спремни смо на компромисе.
Овако последњу рунду преговора Београда и Приштине види председник Народне скупштине Небојша Стефановић, који у интервјуу за „Новости“ изражава наду да ће албанска страна ипак попустити, јер, како каже, наши захтеви су потпуно реални и не угрожавају другу страну, већ само траже гаранцију за опстанак Срба на КиМ.
* Верујете да ће, пре свега, Немачка и Америка успети да „омекшају“ Тачија?
- Мислим да је то потпуно реално. Тврдоглавост Приштине је потпуно нерационална, а мислим да и они полако увиђају то. Ако желе да у њиховом окружењу људи живе боље, онда и они морају да попусте. То схватају и наши европски партнери. Јасно је да тврдоглавошћу неће обезбедити нормалан живот, већ само могу наићи на тврдоглавост друге стране. Да би се кренуло напред, морају да учине бар онолико колико је Србија спремна да учини.
* Упркос вашим бројним најавама, још нема потеза око рушења власти у Београду?
- Остајемо при ставу да актуелна београдска власт лоше ради, али не желимо промене због фотеља, већ озбиљно приступамо тој теми. Износимо конкретне и конструктивне предлоге, попут измене Статута града. Очекујем да ће разговори о томе почети у најскоријој будућности, чим се стави тачка на најважнија државна питања.
* Значи ли то да ће позвонити телефон београдских социјалиста, који чувају леђа Ђиласу, када се заврше преговори са Приштином?
- Може се догодити. Али, пре било какве реконструкције морамо да видимо да ли је наш програм прихватљив њима, и да ли нама одговарају њихови планови.
* Уколико се споразум потпише, да ли ће Скупштина морати да верификује тај документ и када ћете заказати седницу парламента о КиМ?
- Прво, потребно је да до споразума дође наредних дана. Уколико се то догоди, следе консултације државног врха, упознавање свих парламентарних странака у Србији са евентуалним споразумом. Након тога можемо говорити о седници парламента. Сада је најважније да дијалог не западне у кризу због опструкција приштинске стране. Посебна седница може да буде одржана када буде постигнуто целовито и конкретно решење.
* А ако не буде „парафа“, очекујете ли десету рунду или ће то значити крах преговора?
- Ми у неком тренутку морамо да постигнемо споразум због будућности земље. Ако било ко мисли да је могуће да одустанемо од тих преговора, ми заправо тиме одустајемо од решавања питања опстанка и безбедности Срба на КиМ. Решење није потребно само због ЕУ, већ због људи у нашој земљи и њихове будућности.
* Пајтић је, ипак, одустао од промене текста Декларације. Мислите ли да ће она бити усвојена и да ли ће то дестабилизовати северну покрајину?
- У тешком тренутку, када се одвија дијалог Београда и Приштине, Пајтић је показао своје право лице и намеру - останак и опстанак на власти по сваку цену. Доказао је да га интересује само фотеља и да га Србија, а самим тим и Војводина, суштински не занима. Декларација је штетна и непотребна и представља ударац на државу. Зато инсистирамо на расписивању ванредних избора у Војводини, који ће омогућити да грађани живе боље него данас.
* Да ли је Декларација довољан разлог да од Пајтића тражите оставку, када знате да има већину и подршку коалиционих партнера?
- Суштински проблем у Војводини није декларација. Политичка прича јесте један део, али је много тежа економска. То су малверзације у Развојној банци Војводине, Тесла банци и ненаменско трошење новца грађана. Због њих су насеља неразвијена и инфраструктура запуштена. Изгубили су легитимитет, и грађани треба да кажу шта мисле.
* Али избори су били пре непуних годину дана и тад су се грађани изјаснили. Шта се променило?
- Бирачи су тада били под великим притиском. Ту пре свега мислим на страначко запошљавање и новац из фондова који је трошен у кампањи. Било је и гласања пре годину дана и у Зрењанину, Србобрану и Апатину, па су сад резултати драстично другачији. Такође, нису ни знали за бројне афере и пљачкање војвођанске касе.
* Нису грађани знали ни за афере у „Галеници“ и „Србијагасу“, за које се оптужују ваши коалициони партнери из СПС, па не тражите ничију оставку, нити нове изборе?
- Српска напредна странка је за испитивање свих афера. Ми се тога не плашимо и наши људи у томе нису учествовали. Ако се пронађе неко ко јесте, онда ће тај морати да одговара. У овом тренутку републичка влада ради неупоредиво боље него претходна и пред њом је решавање тешких проблема. Не желимо изборе, јер мислимо да још много тога мора да се уради. Али ако грађани мисле да треба да се провери легитимитет било које власти, ми од тога не бежимо.
* Значи ли то да се социјалистима гледа „кроз прсте“ због тренутних преговора са Приштином? Хоће ли то довести до распада коалиције пре краја мандата?
- Одлуку о изласку из владајуће коалиције доносе страначки органи. Када та тема буде на дневном реду, одлучићемо шта ћемо радити. Али то апсолутно не значи да гледамо СПС кроз прсте. Све што буде сумњиво биће истражено и не штитимо никога.
ОЧЕКУЈЕМ ДА НАМ ЕУ ДОДЕЛИ ДАТУМ
* ЕУ следеће недеље доноси одлуку да ли ће Србији да додели датум за почетак преговора. Јесте ли оптимиста?
- Оптимиста сам, јер мислим да ће у извештају бити похваљен напредак Србије у многим областима. Верујем да ЕУ види искрену спремност ове владе да трансформише земљу. Датум је веома важан за грађане због њихове будућности. Није нама ЕУ потребна да бисмо истакли плаву заставу, већ због бољег живота који људи у Србији желе.
* Јесу ли после захтева Зоране Михајловић да се угаси „Србијагас“ нарушени односи између СНС и СПС?
- Немам никаквих информација да се нешто променило. Једино знам да ће ускоро бити седница Владе која ће бити посвећена том питању, што ће бити прилика да о томе поразговарамо са свим коалиционим партнерима.
* Да ли смо у овом тренутку ближе изборима или реконструкцији Владе?
- Нисмо разговарали о томе. Посвећени смо кључним државним питањима. Не желимо да се сада било шта замагљује и да се скреће пажња са најважнијих стратешких питања на којима се ломи будућност Србије. Када то дође на дневни ред странка ће саопштити грађанима своју одлуку.
* Прекомпоновање Владе је више пута најављивано, а ништа се није догодило. Када ће СНС да „прочешља“ извештаје својих министара?
- Не могу да вам кажем тачан термин. Зависи од председника странке Александра Вучића, али с обзиром на то какве све муке тренутно има на својим плећима, не желимо да му било каквим додатним притиском отежавамо позицију. Када завршимо са решавањем најважнијих питања у земљи, онда ће и то доћи на дневни ред.