Случај "Галеника" - наук за све
Радна група Управе криминалистичке полиције привела је осам особа осумњичених за злоупотребе у пословању "Галенике". Привођења су била на подручју Београда, Новог Сада и Врњачке Бање. Процењује се да је "Галеници" причињена штета од 12 милиона евра.
Председник Српске напредне странке и први потпредседник Владе Србије Александар Вучић потврдио је за РТС да је међу приведенима и бивши генерални директор Ненад Огњеновић.
Приведени су и Миодраг Јеремић, сувласник и бивши директор "Уметничке ливнице Јеремић", Драган Павловић, власник каменорезачке радње "Драган Павловић и Горан Орлић", бивши помоћник генералног директора АД "Галеника".
Међу приведенима су и Жељко Јововић, власник и одговорно лице већег броја привредних друштава у систему "Унихемком" доо Нови Сад, Љубица Прица, директорка привредног Друштва "Фарманари" доо Нови Сад, Милан Владовић, бивши директор привредног друштва "Тргошпед транс" доо Сопот и Жељко Бирманчевић, судски вештак.
Кривичном пријавом биће обухваћени и Драгољуб Вучићевић, бивши генерални директор АД "Велефарм" и Радосав Лале Секулић, власник привредних друштава у систему "Хабитфарм".
Вучић очекује да до краја године буду завршене истраге о 24 спорне приватизације и да "свима постане јасно да се криминал не исплати".
"Држава има нулту толеранцију према криминалу и корупцији", истиче Вучић и додаје да очекује да сви одговорни за злоупотребе и махинације у "Галеници" одговарају.
"Овде је реч о начину који показује како је Србија пљачкана у претходним годинама и деценијама", навео је Вучић.
Како је објаснио, правиле су се тројне комбинације: једна банка плус друга приватна компанија, која би радила одређени посао, а уствари сав новац би завршавао на рачуну банке који би се после делио између функционера и руководства "Галенике", а предузеће за то ништа није добило.
"Помало је траги-комично да се Галеника бавила куповином скулптура и то по 20 пута вишим ценама", рекао је Вучић и додао да је пронађен начин да се процени колико оне вреде.
Вучић: Ово је тек почетак
"Било је много сумњи у то да ли ће држава реаговати. Када смо говорили да хоће, они су говорили, а када, то не желите, то избегавате. Као што сте видели Србија је модерна, уређена земља. Држава Србија реагује и има нулту толеранцију према криминалу и корупцији", поновио је Вучић.
Вицепремијер је истакао да је ово тек почетак и да ће се тај посао наставити.
"Држава неће стати, не да би било коме замазивала очи, већ због чињеница да такве ствари никоме више не падну на памет и да покуша да их уради у Србији. Ово мора да буде наук за све, да сви знају да са државом не могу да се играју, грађане не могу да варају и пљачка и корупција се у Србији никоме не исплати", закључио је Вучић.
Вучић је поручио је да ће одговарати сви који су учествовали у корупцији и додао да то "није наш дуг Европи, већ је то дуг нашем народу".
Навео је пример "Агробанке", где су оптужнице подигнуте, али случај још у потпуности није завршен. Како је рекао, већ шест месеци траже се "сви пипци те хоботнице".
"Мислим да ће се тако нешто дешавати и у овом случају", навео је Вучић и најавио отварање нових случајева.
Радио-телевизија Србије