Вучић : Очекујемо датум и инвестиције
Шеф немачке дипломатије Гвидо Вестервеле изјавио је данас да је кључни предуслов за напредак Србије на путу ка ЕУ почетак примене бриселског споразума, корак по корак, уз опипљив напредак, а вицепремијер Александар Вучић поручује да је убеђен да ће Србија у јуну добити датум за преговоре о чланству, а потом и конкретну економску помоћ и инвестиције.
Вестервеле је по слетању на београдски аеродром, где га је дочекао његов први саговорник у Београду, вицепремијер Вучић, поручио да долази ради охрабрења "у заиста историјском тренутку за Србију" и да Немачка и Немци желе да дају допринос како би Србија донела праву одлуку у циљу економског развоја земље.
"Желим вас охрабрити да тешке одлуке доносите на исправан начин и храбро", рекао је Вестервеле.
Вучић је, истакавши да Београд "зна шта ће бити захтеви Немачке" и да ће Вестервелеа занимати пре свега шта је то што може да се уради поводом имплементације бриселског споразума и европског пута Србије, нагласио да и Србија "има своја питања", која су за њу кључна и најважнија поред поменутих.
За Србију је, према његовим речима, од пресудне важности напредак економије и више инвестиција.
"Нисмо тражили нити молили ни за датуме нити за споразуме, али зато ћемо молити и тражити од Немачке и Европске уније већу помоћ у развоју Србије и много више инвестиција", рекао је Вучић који је додао да је то више пута већ пренео саговорницима из Немачке и ЕУ.
Према његовим речима Србија ће се отворити, направити прописе који ће привући више инвестиција и бити европски у сваком смислу.
Он је нагласио да пиосле добијања датума не очекује похвале у медијима, већ конкретну подршку:
"Очекујемо од Немачке велику помоћ и подршку не само на европском путу, већ на најконкретнијем економском развоју Србије. Уверен сам да ће нам немачки пријатељи на том плану помоћи", рекао је Вучић.
"Уверен сам да ће наши немачки партнери - пријатељи, своју реч и по том питању одржати", закључио је Вучић.
"Наше две земље су европске, и ми и ви смо део Европе и ми смо једнаки партери и хоћу да дам допринос да мукотрпни преговори, који су дали историјски врхунац 19. априла, сада буду успешно спроведени", рекао је шеф немачке дипломатије.
"Дубоко смо уверени да је најбољи део наше будућности пред нама", поручио је Вестервеле, захваљујући на "изразито срдачном гостопримству".
"Познајемо се добро, имамо поверења једни у друге и размењујемо ставове по одлучујућим питањима", истакао је он и поновио да Немачка и Немци желе да дају допринос да Србија донесе праву одлуку у циљу економског развоја земље.
"Сада је то још више у интересу Србије и њених грађана", указао је он.
На питање новинара да ли ће Немачка блокирати Србију да добије датум за прикључење Европској унији и да ли је потребан план за имплементацију онога што је потписано у Бриселу Вестервеле је одговорио :
"Постигнут је исторјиски споразум 19. априла и сада је преко потребно да се постигне договор о плану примене и да се почне са имплементацијом тог плана, корак по кораком, не све одједном, али да се види опипљив напредак у свему томе. Уверени смо да је то најважнији предуслов за пут Србије ка Европи".
Немачки министар је нагласио да је по пририоди оптимиста и да сама чињеница што је дошао у Београд показује "добру вољу" Немачке, али да ће коначно мишљење "формирати током предстојећих разговора" и на основу "информација које буде добио у разговорима" у Београду, као и да ће га сутра саопштити на прес конференцији.
Вицепремијер је указао да је Србија за осам месеци урадила више "него неки за десет година":
"За разлику од Вестервелеа по природи сам песимиста, односно реалиста, али сам уверен да је Србија заслужила и да ће добити датум за почетак преговора" у јуну, рекао је Вучић.
"Уверен сам такође да свако у Немачкој и у ЕУ исто мисли. Такође, ми не правимо споразуме да бисмо некога варали или се играли с неким, већ зато што смо поуздан и одговоран партнер", истакао је Вучић.
Према његовим речима, поверење о којем је говорио Вестервеле је веома важно и Србија ће се "трудити да га не изгуби".
"Али, тражимо и од приштинске стране да поштује споразум, а не да надокнађује нешто што у споразум није успело да уђе кроз имплементациони договор", указао је вицепремијер.
На питање новинара какве ће поруке пренети Приштини, немачки шеф дипломатије је рекао да ће то рећи када оде у Приштину.
Он је искористио прилику да подсети да је својевремено као студент боравио у Београду и Србији, да их добро познаје и да верује да и Београд и Србија "спадају у Европу".
Вестервеле ће сутра разговарати са председником Томиславом Николићем, премијером Ивицом Дачићем и шефом српске дипломатије Иваном Мркићем.