Вести

Вучић : Увешћемо процес праћења свих прихода јавних функционера

 Први потпредседник владе Александар Вучић изјавио је данас да је стратегија за борбу против корупције највећи тест за владу у земљи у којој је политичка корупција била највећи терет и проблем, а која тежи "нултој толеранцији" за корупцију и криминал.

Кад је реч о политичкој корупцији, Вучић је поновио да ће бити уведен јасан процес праћења свих прихода јавних функционера, установљен систем избегавања сукоба интереса, као и систем контроле рада јавних функционера.

На расправи поводом акционог плана за спровођење Стратегије за борбу против корупције, Вучић је рекао да верује да ће Влада Србије у наредној години успети да створи правно уређену државу, што ће значити привлачење нових инвестиција, правну сигурност и просперитет за грађане Србије.

"Стратегија је највећи тест за владу у земљи у којој је политичка корупција била највећи терет и проблем. Земља без корупције и криминала у којој би постојала нулта толеранција јесте идеал којем тежимо, циљ који није само прокламован већ нешто што заиста покушавамо да учинимо", казао је Вучић на скупу у Палати Србија.

Да би тај циљ био остварен, додао је, борба мора да буде неселективна и у њу морају да буду укључене све институције јер без сарадње и кординисане акције "нема и не би било резултата".

Вучић сматра да су у последњих годину дана постигнути значајни резултати, а да су проблем представљали покушаји политичког ниподаштавања те борбе уз тврдње да је она селективна - али потпредседник владе сматра да данас и грађани и међународна заједница виде да је та борба "апсолутно неселективна".

"Нема везе да ли је неко припадао владајућој коалицији, попут случаја Галеника, некој опозиционој странци или ниједној", истакао је Вучић.

Вучић је рекао да је актуелна влада наишла на разорено друштво, да је постојала неједнакост људи пред законом и да су неки имали више права од других само због припадности партији или богатства.

По Вучићевим речима, акциони план је најважнији део Стратегије и без њега она би остала мртво слово на папиру. Он је додао и да ће се стратегијом и акционим планом успети и оно што до сада није у потпуности учињено, а то је стварање свих услова за ефикаснији, независни правосудни систем.

Вучић је нагласио да је борба против корупције прва област у којој је Србија постигла озбиљне резултате и јасно ставила до знања да жели да иде у корак са светом.

Србија се определила за системску изградњу законодавног система, казао је Вучић и подсетио да се Стратегија, која је средњорочни документ, мора реализовати у наредних пет година.

Први протпредседник владе је указао и да стварање таквог система не јача само наше инстиуције, већ и омогућава стварање бољег економског амбијента, већу сигурност, а самим тим и привлачење страних инвестиција.

"Морамо да се изборимо са нечим што смо називали системска корупција, што се подразумевало, а кад имате владавину права нема корупције... Или - што више компликованости у бирократији, то већи простор за корупцију", навео је Вучић.

Вучић је похвалио рад Министарства правде, у погледу законодавне иницјативе, истичући да је то министарство рекордер по броју закона и других аката који су се нашли пре скупштином.

"Са 19 аката у Скупштини Министарство правде апсолутни је рекордер у односу на сва друга министарства", казао је Вучић.

Вучић је изјавио да ће до краја године бити завршена сва 24 предмета сумњивих приватизација са листе Савета за борбу против корупције.

Како је подсетио, у протеклих годину дана, у оквиру истрага 24 сумњиве приватизације, подигнуто је 115 кривичних пријава, 89 особа лишено је слободе, а укупна штета је близу 80 милијарди динара.

Вучић је рекао и да је противправна корист стечена тим делима око 60 милијарди динара и додао да се "плаши да ће када до краја године буду завршени сви предмети, та сума бити вишеструко увећана".