Михајловић : Излазак Срба на изборе шанса за решавање проблема
ЗВЕЧАН, ГРАЧАНИЦА, ЗУБИН ПОТОК - Министарка енергетике, развоја и животне средине Зорана Михајловић рекла је данас да се на локалне изборе на Косову 3. новембра мора изаћи, јер је то шанса за решавање проблема у будућности, и истакла да српски народ на Косову добро зна да је Србија уз њега. Север покрајине имаће сигурно снабдевања струјом, а радници који су везани за Министарство енергетике остаће у саставу Електромреже Србије, поручила Михајловић.
Министарка Михајловић и министар без портфеља задужен за Косово Александар Вулин бораве данас Косову и Метохији. Михајловић и Вулин обишли су Хидроелектрану Газиводе, трафостаницу "Валач" у општини Звечан, Рударско-топионичарски басен "Трепча", у току је посета Грачаници, а посету завршавају у селу Прековац у општини Ново Брдо.
"Држаћемо састанке са народом. Избори се приближавају и ми хоћемо да Срби изађу на изборе, хоћемо да конституишемо наше инсититуције, да би се кроз те институције повезали са светом", рекла је Михајловић у порти манастира Грачаница.
Хоћемо да Србија има већу могућност да помаже, да ради и доприноси да се овде отварају нова радна места, а не да говоримо само о социјалној помоћи, истакла је министарка.
"Желимо да користимо европске фондове, да се наши градови и региони повезују са градовима на Косову и Метохији и да то допринесе бољем животу наших људи", рекла је министарка.
Михајловић је истакла да Заједница српских општина (ЗСО) може да се постигне само кроз изборе и да проблеми могу да се решавају само уколико се на изборе изађе.
"Заједница српских општина може да се постигне само кроз изборе и сваки од проблема може да се реши уколико се створе институције, они који ће да раде и одговарају за оно што раде и буду веза са Србијом", рекла је она.
Михајловић је напоменула да се никако се не сме заборавити ко у ствари не жели да се изађе на изборе.
"Па управо Албанци не желе да се изађе на изборе, јер ће том приликом имати више простора за себе. То не смемо да дозволимо, мора се изаћи на изборе јер је то једна шанса да у будућности решавамо проблеме, а не да их гомиламо као што се то нажалост дешавало претходних 13 година", подвукла је министарка Михајловић.
Она очекује да се Заједница српских општина конституише одмах након избора, тесно повеже са Србијом, да Србија буде ту, помогне да се раде пројекти, долазе инвестиције и отворе радна места. Михајловић је рекла да сада треба да урадимо оно што до сада није постојало, односно да се успостави систем да људи знају да могу да питају, добију одговор и да имају одређену сигурност иза тог одговора који добију од ЗСО.
Министарку Михајловић су у манастиру Грачаница дочекали владика рашко-призренски Теодосије и начелник Косовског округа Владета Костић и грађани. Планирано је да током посете Грачаници буде уручена хуманитарна помоћ (шпорети на дрва и прехрамбене намирнице) коју је обезбедило више донатора, а намењени су социјално угроженим породицама на централном Косову.
Министри ће посету завршити у Прековцу, селу у општини Ново Брдо, где ће се састати са начелником Косовско-поморавског округа Срђаном Митровићем, представницима локалне самоуправе, директором Центра за социјални рад и носиоцима листа и кандидатима за одборнике на предстојећим локалним изборима.
Север КиМ без редукција струје, радници остају у саставу ЕМС
Током обиласка трафостанице Валач, Михајловић је изјавила да ће север Косова имати сигурно снабдевање струјом, као и да ће сви радници, који су послом везани за Министарство енергетике на чијем је она челу, остати у саставу Електромреже Србије и након одржавања локалних избора на Косову и Метохији.
"Наравно да остају у систему ЕМС-а за сада. То јесте била једна од тешких и мукотрпних тачака наших преговора, али та ствар је завршена и то су радници Електромреже Србије", казала је Михајловићева.
У трафостаници је данас урађена реконекција далековода од 110 киловолти, што ће допринети већој стабилности снабдевања електричном енергијом општина на северу КиМ.
Михајловић је казала да је потписивањем Бриселског споразума направљен одређени договор у области енергетике, а данашња такозвана реконекција станице Валач значи да ће север Косова имати сугурност у напајању електричном енергијом, што, како је казала, јесте један од најважнијих задатака Владе Србије и свих преговора који су вођени у области енергетике.
"Поред тога у Валачу наравно раде запослени јавног предузећа Електромреже Србије, то такође даје додатну сигурност Србима на Косову, а наш план и договор је да и Електрокосмет постане дистрибутер и снабдевач електричном енергијом, што ће помоћи људима који живе на северу КиМ и дати им сигурност у снабдевању", рекла је она.
Михајловић, која је раније данас, заједно са министром Вулином посетила Хидроелектрану Газиводе, рекла је да је та хидроелектрана премашила план производње, што је заиста похвала за Газиводе.
"Србија је обезбедила додатан новац за ремонте, више од 20 милиона, значи ствари иду неким својим правим током", казала је министарка Михајловић.
Директор Погона преноса Обилић (ТС Валач), који је у саставу Електромреже Србије Божидар Ковачевић истакао је да се реконекцијом побољшава снабдевање електричном енергијом севера Косова и да неће бити редукција као што је то до сада био случај.
"Подићи ће се напони и биће стално и квалитетније снабдевање с тим што ће струја морати да се плаћа. То ће побољшати и целокупну енергетску ситуацију на северу јер ће смањити потрошња", казао је Ковачевић.
Вулин се захвалио Влади Србије и преговарачком тиму на споразуму који је, како је рекао, оставио грађане севера КиМ у досадашњем систему снабдевања електричном енергијом.
"Дошао сам да заједно са министарком енергетике обиђем наш север КиМ, погледамо наше најзначајније енергетске системе, разговарамо са радницима, пословодством, да обележимо и данашњи дан када је почео да функционише електроенергетски споразум, да се захвалим нашој Влади, нашем преговарачком тиму на једном успешном споразуму који је оставио грађане севера КиМ снабдевене, запослене и који их је оставио у систему снабдевања електричном енергијом у коме је био свих ових година", рекао је Вулин.
Михајловић и Вулин посетили су комбинат Трепча и са руководством разговарали о побољшању функционисања тог предузећа, његовом опстанку на северу Косова као и решавању питања правног статуса комбината.
"Рударскометалуршко-хемијски комбинат Трепча је веома важан ресурс за Косово и у претходном периоду чинио је 25 одсто њене индустрије, што данас није случај", рекла је Михајловић у Звечану, додајући да се много тога може урадити да комбинат боље функционише.
Михајловић је рекла да ће са директором комбината Јованом Димкићем разговарати о новим пројектима, пројектима из области заштите животне средине и енергетике.
"Они јесу "тешки" по неколико милиона евра, али могу да донесу нову вредност и профит Трепчи. То је једини начин да ово предузеће опстане али да опстане управо овде на северу Косова и помогне да Заједница српских општина, такође боље функционише", казала је Михајловић.