Зоран Бабић: Већина потпредседника СНС-а су за парламентарне изборе
Шеф посланичког клуба Српске напредне странке Зоран Бабић за Телеграф отворено о парламентарним изборима, о подршци Међународне заједнице, као и о томе да они не би били скупљи већ јефтинији за Србију и о позиву који је добио из Сједињених Америчких Држава.
Телеграф интервју: Када се очекује одлука о одржавању парламентарних избора и да ли ће председник странке Александар Вучић уважити већински ставове потпредседника и већине чланова председништва а и самог чланства да се они одрже у исто време када и београдски?
Зоран Бабић: Најгласнији сам заговорник одржавања избора на свим нивоима. Већина потпредседника такође сматра да парламентарни избори треба да се одрже када и београдски али коначна одлука биће донета на седници највишег органа странке, односно председништва. Председник СНС се понаша одговорно и сагледава много боље целокупну политичку ситуацију од свих нас и зато ће његова одлука бити пресудна. Сигуран сам да би европски пут Србије био бржи као и доношење реформских закона које треба ускладити са ЕУ уколико би Српска напредна странка која ужива велико поверење у народу имала 180 посланика у парламенту.
Телеграф интервју: Јавност види изборе као трошак, колико би трајала кампања и да ли би то скупо коштало Србију?
Зоран Бабић: А шта је скупље, да Србија тапка у месту и не спроводи реформе оном брзином којом би требало, или да имамо изборе на свим нивоима? Објединио би се трошак када би у исто време били одржани и парламентарни и београдски избори, а кампања би била најкраћа могућа.
Телеграф интервју: Да ли би нам Међународна заједница замерила уколико би расписали и ванредне парламентарне изборе?
Зоран Бабић: Избори су унутрашња ствар сваке државе и не видим шта би ту било спорно. Позиција Србије у МЗ има растући тренд, радимо на реализацији Бриселског споразума и доносимо законе у складу са ЕУ. Дакле, СНС показала се као добар партнер у међународним оквирима, а водимо се искључиво инересима грађана Србије.
Телеграф интервју: Због чега опозиција није експлицитна у ставу да хоће у изборну трку, ако знамо да је сасвим логично да ономе ко није на власти избори могу да донесу и преокрет?
Зоран Бабић: Проблем је што Демократска странка која се тренутно налази у потпуном расулу, пре подне говори да им одговарају избори, а по подне су против њиховог одржавања. Коректно је да опозиција затражи изборе, а не да из сопственог страха од резултата које би направили,паницно мења став.
Телеграф интервју: Да ли се слажете са изјавом потпредседнице Зоране Михајловић да у влади после избора не би било места за СПС? И да ли би новом консталацијом снага биле искључене странке које имају монопол над социјалном политиком, а које у сушутини коче реформе у Србији и доношење новог Закона о раду?
Зоран Бабић: У вашем питању не слажем се са констатацијом да друге странке имају тај префикс јер нико нема екслузивно право на залагање за социјални дијалог. Српска напредна странка брине о свим грађанима Србије, па исто тако и о пензионерима. Донећемо закон о реформи пензионог система, радимо интезивно на социјалном дијалогу и на усаглашавању новог Закону о раду.
Телеграф интервју: 16.марта биће одржани београдски избори, у медијима се помињало име Небојсе Човића као будућег градоначелника. Колико је то реално?
Зоран Бабић: Неозбиљно би било да без одлука наших политичких органа излазимо са именима и лицитирамо ко ће бити будући градоначелник. Да смо изасли са именом неког од наших кандидата сигурно би уследила медијска хајка, тако да треба сачекати и званично расписивање избора па изаћи са именом кандидата.
Телеграф интервју: 2013. године парламент је радио пуном паром колико сте закона донели?
Зоран Бабић: Према најновијем истраживању које је спровео ЦЕСИД, ниво поверења грађана Србије у парламент је драстично скочио. Поред доношења низа системскох закона у њему је успостављена по први пут и контролна функција.Уведена је и парламентарна дисциплина највише захваљујући председнику скупстине Небојши Стефановићу. Ипак, чека нас још доста посла како би на путу Србије ка ЕУ ускладили сто више закона. Мислим да смо озбиљним приступом у усклађивању тих закона добили и велику наклоност Међународне заједнице.
Телеграф интервју: Добили сте и званичан позив за Молитвени доручак који се традиционално одржава од 4.до 7. фебруара. Ко ће све представљати делегацију из Србије?
Зоран Бабић: Немам ту информацију. Добио сам позив на своје име, с обзиром да обављам функцију представника СНС у републичком парламенту, и ја ћу се том позиву свакако одазвати.
Извор: Телеграф