Србију очекују проблеми у снабдевању струјом
Тема данашње конференције јесте ЕПС, повећање цена електричне енергије, као и све оно што се у овом предузећу дешава. Као што је СНС говорила и за лажну либерализацију која је спроведена, а везано за цене нафтних деривата и били смо у праву - акцизе морају да се врате на онај ниво на којем су биле. Тако исто смо упозоравали за озбиљне проблеме који постоје у ЕПС и ми данас кажемо и то понављамо већ неколико месеци да грађани Србије кроз цену електричне енергије плаћају и корупцију која постоји у Јавном предузећу ЕПС. Зашто то кажемо? Дакле, потпуно је јасно да електричне енергије нема довољно и да је у периоду који долази неће бити довољно, а два су разлога. Један је што нема нових објеката, нема нових електрана, било термо, било хидро, а други је што нема угља, опет не због тога што Србија није богата угљем, него због тога што нису отворена нова рудна поља. СНС данас поставља питање ко је одговоран за то што деценију Србија касни са изградњом нових објеката и деценију Србија касни са отварањем нових рудних поља. Дакле, или су министар, његови државни секретари, председник УО ЕПС недорасли задатку на ком се налазе, или су веома повезани са оним што се зове „системска корупција“ која постоји и на линији политичари, односно именована лица, јавна предузећа и странке из којих они долазе.
Ја ћу рећи неколико важних података, мислим да ће након тога бити потпуно јасно о чему се ради. Дакле, прво производња угља пада, Србија нема довољно угља и у овој 2011. години процена је да ће фалити негде од 5-7 милиона тона угља. Да ли мислите да може да се увезе 5-7 милиона тона угља за рад термоелектрана? Не може. Један део свакако може да се надомести увозом електричне енергије, а други део ће бити озбиљан проблем, дакле имаћемо проблем у 2011. години. Друго, расте увоз електричне енергије и рашће у периоду који долази, пре свега зато што потрошња електричне енергије расте, до пре две године годишњи просечни раст потрошње електричне енергије је био 3,6%, а пројекције за будућност кажу да ће раст да буде 1,7%. За то је потребно изградити нове објекте и зато је било потребно да се 2007. године термоелектрана, топлана Колубара Б нађе на мрежи. Данас је већ 2011. година и ако све буде ишло по плану, а ништа не иде по плану са овом Владом, ми можемо можда да очекујемо 2017. године термоелектрану, топлану Колубара Б. А шта ћемо да радимо до 2017? Е ту одговор нема нико. Одговор би вероватно био да ћемо то покушати да надоместимо увозом електричне енергије, али ту имамо проблем, просто није могуће увести толику количину електричне енергије која треба да прође преносну мрежу. Надаље, губитак ЕПС је појео негде око 40% капитала ЕПС. Дакле, то предузеће се налази у озбиљним економским и финансијским проблемима, а унутар њега за нас су још значајнија предузећа рударски басен Колубара, дакле његов капитал је поједен 74%. С чим функционише и како он функционише? Функционише на ивици банкрота, а то је важан део производње и најважнији део ЕПС-а. Надаље, ЕПС се задужила само у прошлој години са близу милијарду евра, држава Србија је као по обичају наравно стала иза ЕПС, свог предузећа и дала гаранције за такве кредите. Озбиљно је питање који су кредити узети и да ли су сви морали да се узму имајући у виду функционисање ЕПС-а.
Од 2001. године ЕПС је на бази донација, рецимо 2001, 2002, 2003, па неких кредита, па субвенција државе, помоћи државе итд добила негде око 10 милијарди евра. Да ли знате колико је то? То је 10 термоелектрана да се изгради и да остане и вишка, а ми немамо ниједну данас термоелектрану. Од 2000. године рецимо цена електричне енергије је порасла за преко 500%, дакле оставарен је неки приход од те цене електричне енергије. Где је тај новац, где је нестао новац свих ових десет година, због чега ми данас опет слушамо исту причу?! Раст цене електричне енергије од неких 13-15%, ко ће то да плати? Па наравно сви ми, грађани Србије. Оно што је проблем јесу свакако губици ЕПС пре свега у преносу, дакле у дистрибуцији електричне енергије, они су највиши у Европи, дакле губици ЕПС у дистрибуцији, у дистрибутивној мрежи се отприлике мере производњом једног Ђердапа или се рецимо мере близу комплетне потрошње једне Војводине. Не постоји земља у свету која би то себи могла да дозволи. Дакле губици у дистрибуцији ЕПС су до 10 пута виши. И одмах ту долазимо до оне приче о бројилима, дакле нису проблем бројила и нису проблем бројила која нису баждарена и није проблем то што се покушава рећи да треба да набавимо нова бројила, проблем је унутрашњи, организациони и проблеми су унутар самог ЕПС-а. Проблем су губици, неефикасност и корупција која постоји у том предузећу. И када дођемо овако и кад знамо све те податке онда је озбиљно питање ко има корист од оваквих ствари, дакле имају ли грађани Србије корист од овога што се дешава у ЕПС? СНС каже - немају грађани корист. Има ли Влада корист од тога? Влада нема корист од тога. Има ли сам ЕПС корист као јавно предузеће? СНС каже да нема, нажалост ЈП ЕПС иде у суноврат оваквим понашањем. Дакле, неко ипак има корист, они који се баве трговином, мешетарењем, они имају корист од оваквог стања које постоји у ЕПС. Ту су разни тајкуни, лобији, све оно што је повезано на недозвољен и нетранспарентан начин са министарствима и са Владом. Они имају корист, а њихове користи плаћају грађани Србије.
Дакле, ја сам овде да одговорим на сва питања везано генерално за енергетику, а наравно и за ову тему везано за ЕПС, па изволите?
Ми ћемо иначе имати посебну прес конференцију везану за бројила и за набавку бројила и за кредит који је ЕПС узела за набавку бројила, да објаснимо грађанима Србије колико је злоупотребљена струка у теми бројила, али то ће бити посебна тема. Ако имате питања,изволите? Ако нема, хвала вам.