Политика - Томислав Николић - 03.11.2010.
Што значи да су сада у рукама опозиције?
Ја нисам видео да их неко инструментализује.
Да ли их ви гурате?
Не. Ја те људе уопште не познајем. И док ја водим СНС, он на тај начин неће да сарађује са синдикатима. Може да подржи њихове захтеве, али да их предводи или користи као предводнике – неће. Али пазите, у целој Европи су синдикати на улици. Дакле, у сређеним државама у којима није оволика стопа незапослености и у којима су услови за пензионисање бољи. У Србији заиста живи чудан народ. И сам припадам том чудном народу. Ко зна шта све треба да се деси да ви подигнете глас и кажете: „Стани бре, не могу више ово да трпим”. У тој сређеној Европи (где их не назову хулиганима када се против нечега буне) људи се заиста често буне и често падају владе. Код нас – нити се буне, нити падају владе, а све лошије живимо. Мислим да су наши синдикати пред историјском одговорношћу: или ће нестати синдикални покрет у Србији или ће да истрају до краја.
Годину дана након што је најављивао лидер Српске напредне странке Томислав Николић је коначно прошле недеље у Санкт Петербургу потписао споразум са владајућом Јединственом Русијом Владимира Путина. По повратку из Русије за „Политику” прича да му је, вероватно у намери да оправда толико кашњење, председник државне думе Борис Гризлов рекао да су у међувремену те две партије једна другу истраживале.
„На то сам одговорио: ’Извините, али ми вас уопште нисмо истраживали него смо само чекали када ћете ви да истражите нас. Знам колико су приче ко сам и шта сам могле да делују на вас. Знам да се овде говорило да сам амерички шпијун, да је Вучић енглески шпијун, да смо узели огроман новац и да затварамо врата према Руској Федерацијји’”.
Шта очекујете да ће вам донети споразум са Русијом?
Није Русија једина земља у свету која сагледава ситуацију у Србији, види да до промене власти мора доћи и да ту промену може да изнесе само СНС. И није једина држава или организација држава која покушава да сазна шта ће се потом десити. Задатак СНС-а је да убедимо и једне и друге да их не видимо као алтернативе него као стране света сврстане у организације које могу да помогну Србији. ЕУ је такође истраживала шта би могло да се деси ако дође до промене власти и до формирања СНС били су веома несигурни да ли ће можда да се створи већина против уласка у ЕУ, па да онда све што су уложили у ту идеју пропадне.
Значи тако сте добили пролаз у ЕУ?
Тако је, зато што ја, за разлику од осталих политичара, када представљам СНС говорим само оно шта ћу да урадим и радим само оно о чему сам говорио.
А где вам више верују, на Истоку или Западу?
Не знам. Ја инсистирам на томе да СНС, оног дана када победи на изборима, одмах преузме одговорност и да за то има спремне и способне људе. Руска Федерација сада зна да односи са Србијом не могу бити угрожени, пошто се у будућој влади СНС-а неће наћи странка која ће бити против сарадње са њом. Као што не може да се нађе странка која је против сарадње са ЕУ, јер без та два фактора не може да се замисли живот у Србији. Мислим да смо ми тим споразумом подигли односе Србије и Русије, јер ни ова власт, под притиском да је највећа опозициона странка потписала споразум са Русијом, више не сме да угрози односе са Русијом.
Да ли је овим споразумом пао у заборав исти такав договор Јединствене Русије са ДСС-ом?
Јединствена Русија има потписане споразуме са две партије само у неколико држава из бившег СССР-а, а ми смо једина држава изван тог контекста. Осим тога смо преседан за Јединствену Русију и зато што нисмо странка на власти.
Шта им значи да имају споразуме са две опозиционе странке?
ДСС тада није био опозициона странка.
Значи да су их изневерили?
Они споразуме не раскидају. У новембру прошле године требало је да ми потпишемо тај споразум, а онда су га они поново потписали са ДСС-ом. Мислим да се читав овај застој догодио због тога што је Јединствена Русија (ЈР) хтела да каже ДСС-у да им не замера ништа, али да постоји друга странка која жели да сарађује са Русијом и да то не може да буде монопол.
Онда то значи да су били обазриви према ДСС-у?
Према њима су били пажљиви, а према нама обазриви.
Да ли ћете ви бити пажљиви према ДСС-у, односно да ли ћете потписати споразум са НС-ом Велимира Илића?
Да, до недеље ће бити потписана једна врста споразума, јер ми још не правимо коалициони споразум. Ми ћемо сада да направимо споразум о томе како једни друге процењујемо. То ће бити наше обавезивање према странкама које са нама желе да сарађују да их нећемо изневерити и да ћемо да испунимо обећано, можда и више него што би они очекивали овог часа.
Прича о вашој сарадњи са ДСС-ом још није коначно затворена?
У последње време запажам нешто бољу комуникацију између ДСС-а и СНС-а и чини ми се да је ДСС схватио да је напад на нас грешка и да је добро што ми нисмо превише одговарали. Схватили су да није добро што су њихови чланови на нижим функцијама нападали мене као председника СНС-а, али да је добро што су нападали баш мене јер нисам злопамтило и нисам сујетан.
Вучића више ангажујем на Западу
У јавности се прича да сте се ви и Александар Вучић поделили и да је он задужен за западне амбасаде, а да је вама ближа срцу Русија.
Ја мислим да је и Вучићу. Па, тако смо одгојени, ми смо из српског народа. Међутим у нашој странци има људи који мисле да су различите ствари добре и нико никога не спутава у томе. Нисмо се ми уопште поделили, али ја сам дужан, као председник, да стигнем и на Исток и на Запад. Вучића ангажујем више на Западу зато што је млад, енергичан, боље познаје савремени живот, боље говори енглески од мене, врло добро зна да процени у којој амбасади или држави ко шта мисли о Србији, млађу генерацију политичара на Западу је упознао боље од мене, а на њима је будућност.