Марко Ђурић - 03.10.2010.
Из свих информација којима располажемо, стиче се утисак да је заправо из врха режима у Београду на неки начин дошло до сигнала, до „мига“, да треба спречити присуство господина Томислава Николића, са намером да се представи, пре свега, како је популарност председника Републике нешто што треба да изађе у први план, чак и приликом сакралне манифестације од оволиког значаја.
У питању је ствар која је, без икакве сумње, за сваку осуду, посебно имајући у виду да су на самој интронацији виђени и челници појединих режимских странака, а да је господин Томислав Николић желео да присуствује не само као политички лидер, већ и као обичан човек, коме је ускраћено елементарно људско право слободе кретања и чиме је уједно и демонстрирано како се на подручју Косова и Метохије поштују основна људска права.
Власт у Србији је, оглушујући се о потребу за решавањем свих административних и процедуралних корака потребних за присуствовање Томислава Николића у Пећи, показала дискриминаторски однос према представницима опозиције у Србији и недвосмислено показала да за њу у Србији постоје грађани првог и другог реда. Истовремено, уз бојазан да су у заустављање Томислава Николића умешани и сами врхови власти у Србији, ми изражавамо и уверење да је тако нешто предузето управо из страха да би господин Томислав Николић у Пећи наишао на далеко већу подршку грађана и одобравање, него што је то случај са самим председником Републике и, у сваком случају, мислимо да све што се данас дешавало у вези са одласком господина Николића у Пећ, представља најгрубљу могућу злоупотребу једног пре свега сакралног чина у политичке сврхе, која је по свом карактеру беспримерна и недопустива.
Српска напредна странка сматра да без промена није могућ улазак Србије у Европску унију у наредних 20 година. Настојање челника режима да себе прикажу незаменљивим, судара се са тврдим зидом стварности, у којој њихова политика гура Србију и њене грађане на саму маргину Европе, када су у питању реални показатељи од којих зависи живот грађана у Србији. Дакле, и привреда, и пољопривреда, и здравство, и школство, и све друге области. Осим, наравно, незадовољства сопствених грађана, актуелна власт критику за своју политику добија и од представника Европске уније, које жели да сакрије, као и сопствену одговорност за стање у земљи и, наравно, да кривицу пребаци на опозицију, оптужујући је константно за све оно што се у Србији дешава. Потпуно је јасно да сваким даном опстанка актуелног режима на власти, Србија по свим показатељима све више клизи ка дну европске лествице. Говоримо о врло конкретним подацима, као што су број сиромашних, број људи који се налазе на самој ивици егзистенције, индекс конкурентности, по коме је Србија на 96. месту, затим питање квалитета администрације, по процени Светског форума економиста, по коме се Србија налази чак на 120. месту од 139 места. Дакле, квалитет администрације у Србији је на 120. од 139 места. Готово да нема позитивног показатеља и позитивног резултата у раду ове Владе, нарочито на пољу европских интеграција, дакле, готово да није ни потребно помињати стање у правосуђу и број решених предмета. Када је у питању број решених предмета из области привреде, по показатељима Светског економског форума Србија се ту налази чак на 137. месту од 139. Нешто слично је и са питањем борбе против монопола. И ту смо на самом зачељу. Српска напредна странка сматра да још једном изречено обећање власти о скором уласку у Европску унију представља само потцењивање грађана, које не може да донесе ништа осим додатног револта. Ја вам се најлепше захваљујем што сте дошли на нашу конференцију за штампу.