Марко Ђурић - 25.07.2010.

За СНС запрепашћујуће је да након штетне одлуке Међународног суда правде, штетне по интересе Србије, одлуке која се може описати као историјски фијаско државне политике према КиМ, представници власти не виде ни један једини тренутак одговорности за оно што се пре неколико дана у Хагу десило. Шта више, они јавност уљуљкују саопштавајући како мишљење МСП тобоже нема велику тежину, како мишљење МСП сада одједном није нешто што пресудно одређује наш положај када је у питању КиМ. Сви бисмо волели да је исход овог процеса био другачији. Сада када је он завршен овако како јесте питање које се поставља јесте шта је то што је потребно да се у Србији деси да неко преузме одговорност за последице своје сопствене политике. Када је у једној Холандији која је хиљадама километара удаљена од региона Балкана дошло до сазнања одговорности Владе за дешавање у једној мировној мисији деценију уназад, та Влада је пала. У Србији када је реч о питању од виталног значаја, чини се да не постоји ни најмањи траг такве спремности. Сви смо били сведоци тога да је пуне две године подгревана еуфорија јавности да ће пресуда бити у нашу корист. Сада када видимо да није тако, ми постављамо питање шта даље и хоће ли ико одговарати за оно што се Србији десило.

Дакле, није наша жеља да на било који начин стичемо политичке поене на питању КиМ. И у претходном периоду ми смо се максимално уздржавали и од критика, чак и онда када смо можда и могли жешће да критикујиемо, ми то нисмо чинили управо из жеље да о овом питању Србија делује јединствено и да се о овом питању Србија изјашњава кроз договор свих релевантних политичких чинилаца. Власт у Србији у претходном периоду, када је реч о КиМ, деловала је самостално, веома мало консултација и са опозиционим политичким странкама и са грађанима Србије и сада у овом тренутку, одговорност мора да лежи на онима који су преузели на себе да без консултација са релевантним политичким чиниоцима у претходне две године усмеравају и каналишу српску  државну политику  када је реч о КиМ.

СНС изражава задовољство због чињенице да је Уставни суд поништио највећи број противуставних одредби  Закона  о јавном информисању на које смо са овог места више пута указивали и пре него што су ове измене Закона о јавном информисању усвојене. Правни тим СНС указивао је на то да је тај поменути закон неусклађен у свом највећем делу и са законским нормама, са општим законима из ове области, али и са Уставом Србије. Још једном се поставља питање колико то ова Влада треба закона да поднесе на усвајање Скупштини Србији да они буду усвојени и да буду оборени од стране Уставног суда да би неко преузео политичку одговорност за то што се од стране Владе нарушава јединство правног поретка и правна сигурност у Србији. Сведоци смо тога да је Уставни суд у претходном периоду доносио још неке важне одлуке, али смо исто тако сведоци и чињенице да одлуке Уставног суда, попут одлуке о враћању мандата одборницима у општинама и градовима широм Србије, наилазе на игнорисање представника локалних самоуправа и на игнорисање представника извршне власти која је дужна да се стара о спровођењу одлука Уставног суда. За нас је такво стање неприхватљиво и СНС захтева од извршне власти да се одговорно и озбиљно односи према свим одлукама Уставног суда због тога што су оне коначне и општеобавезујуће за све.

Ја вам се захваљујем, уколико имате неких питања ја сам спреман да одговорим.