Вести

Стефановић: Вучић упутио поруке мира и Србима и Албанцима

Посета председника Србије Александра Вучића јужној српској покрајини је изванредан пример државничког односа и порука мира која треба да донесе добро, пре свега Србима који живе на КиМ, али и Албанцима, поручио је данас министар унутрашњих послова Небојша Стефановић.

Према његовим речима, Вучић је другачијом реториком, показао шта Србија може да уради за Србе на КиМ, али и указао да више неће дозволити "Олује" ни на својој територији, а ни у региону.

"Председникова посета показала је које компаније могу да дођу на КиМ, где људи могу да се запосле, где могу да се зидају нови објекти, како да се унапреди живот Срба на КиМ, али и шта Србија може да уради како би они били безбеднији и сигурнији, као и да дугорочно буду решени проблеми који Срби и Албанци међусобно имају", навео је Стефановић.

Додао је да је председник упутио поруку и Албанцима који живе на КиМ, а та порука је да им "нико од Срба није непријатељ".

Стефановић је уочио да приштинске власти имају проблем да разговарају са Србима на КиМ и истакао да циљ Приштине не сме да буде "протеривање".

"То је председник јасно рекао да Србија више неће никакве Олује дозвољавати Србима ни на својој териоторији, а ни у региону", истакао је Стефановић.

Стефановић је подвукао да је КиМ за Србију тежак проблем, као и да се поставља питање колико ће требати времена да Србија пронађе решење за тај проблем.

"Председникова посета била један охбрабрујући сигнал, пре свега за Србе. Ако добро слушате његове речи, које су нажалост многи у региону злонамерно схватили, и покушавали да убаце у контекст сукоба, председник је рекао све насупрот томе", навео је Стефановић.

Закључио је да је Вучић Србима пренео позитивну поруку, поруку охрабрења и поруку жеље да се пронађе компромис који ће донети будућност Србима и Албанцима који живе на КиМ.

 

Блокаде очито организовале приштинске власти

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је данас да су блокаде, које су спречиле председника Србије Александра Вучића да посети Србе у селу Бање, очито организовале приштинске власти.

"Ја сада немам доказа за то, али на основу изјава, понашању КПС-а, и свему ономе што је радио безбедносни косовски апарат, јасно је да су приштинске власти то организовале", рекао је Стефановић одговарајући на питање новинара да ли има нових сазнања ко је поставио блокаде на улазу у селу Бање.

Као разлог зашто су приштинске власти то организовале, Стефановић је навео да је посета председника Вучића језеру Газиводе, упркос приштинској забрани, за њих била "ужасан политички ударац".

"Онда су покушали на било који начин да забране даље посете Вучића, организацијом ветерана који су били позвани, онда сте имали КПС који се појављује на лицу места и који није ни покушао да помери ветеране", указао је Стефановић.

Такође, приметио је Стефановић, Приштина није желела да позове ни КФОР да интервенише, јер се плашила "лоших ситуација по њих".

Стефановић је навео да Приштина на тај начин није само забранила председнику да дође до Срба који живе у том селу, већ нису дозволили ни Србима да изађу из села, а то се, каже, зове ограничавање слободе људима да се крећу.

"Нисам сигуран да Приштина има капацитет да разуме шта треба да буде будућност. Питање је шта они виде као будућност, да ли је будућност у сталним сукобима или проналажење решења како би сви људи живели нормално. Ако не видете будућност, онда је питање да ли можете да водите било који народ, не само Албанце и Србе", закључио је Стефановић.

 

У случају доласка Тачија, по налогу суда

Стефановић је изјавио данас да ће МУП у случају посете косовског председника Хашима Тачија југу Србије поступити по налогу судова.

Стефановић је на питање новинара да ли ће Србија у случају доласка Тачија поступити дипломатски или ће он по нашим оптужницама бити ухапшен, одговорио да је Србија земља у којој постоји владавина права.

"Ми имамо налоге наших судова који морају да се поштују, и МУП ће поступити са налогом суда. Ту нема шта да се дода", рекао је Стефановић.

 

Од почетка године 11 кривичних пријава због прања новца

За првих осам месеци ове године поднето је 11 кривичних пријава за 21 кривично дело прања новца, изјавио је данас министар унутрашњих послова Небојша Стефановић.

Министар је у Привредној комори Србије заједно са председником Коморе Марком Чадежом присуствовао представљању документа о процени ризика од прања новца и финансирању тероризма, где је истакао да је Србија ускладила своје стандарде са међународним стандардима у борби против прања новца.

"Данас представљамо документ који је показао да је Србија не само посвећена и вољна да се бори против прања новца и потенцијалног финансирања тероризма, већ да је спремна да у ту борбу укључи и приватни сектор", рекао је Стефановић.

Стефановић  је истакао да је у интересу државе да наша земља буде препозната као земља у којој се не може "прати никакав прљав новац".

Министар је захвалио представницима Министарства правде, МУП-а, Министарству финансија, НБС, привредницима, адвокатима који су се потрудили да нормативни оквир спречавања прања новца и финансијског тероризма буде унапређен доношењем седам закона, као и великим бројем подзаконских аката.

Тим документом, каже Стефановић, дефинисане су гране које су најризичније за потенцијално прање новца, а међу њима су грађевински сектор, нарочито тамо где су као инвеститор наведена физичка лица, банке и организације игара на срећу.

"На основу методологије Светске банке желели смо да донесемо нову процену ризика коју нико не може да оспори. Овај документ представља објективност, стручност и идеју водиљу како да наш оквир унапредимо даље", истакао је Стефановић.

 

Србија ће бити скинута са сиве листе ФАТФ-а почетком 2019

Стефановић је изјавио данас да очекује да Србија почетком следеће године више неће бити на "сивој листи" Међународне организације за борбу против прања новца (ФАТФ).

Стефановић је додао да је процедура "скидања" са "сиве листе" ФАТФ-а врло сложена, али и истакао да је Србија испунила све критеријуме ФАТФ-е.

"Ми смо првог јуна саопштили да смо испунили све критеријуме и позвали њихове комисије и надзор да дођу и провере. Очекујем да ћемо са те листе бити скинути почетком наредне године и да ће тада, на конференцији ФАТФ-е, бити констатован напредак Србије у областима спречавања прања новца и финансирања тероризма", истакао је Стефановић у Привредној комори Србије где је данас представљен документ о Процени ризика од прања новца и финансирање тероризма.

Према његовим речима, стављање Србије на "сиву листу" је била "политичка ствар".

"Био сам присутан на конференцији почетком године, на којој се велики број држава чланица ФАТФ-е супротставио стављању Србије на сиву листу", рекао је Стефановић.

Указао је да је тада у потпуности промењен дотадашњи начин рада, који је подразумевао да се, уколико постоји противљење једног већег дела држава, земља не ставља на сиву листу, већ се, објаснио је Стефановић, раде додатне консултације.

"Док су друге земље прошле уз опомену, нас су ставили на листу", навео је Стефановић.

 

 

Извор: Танјуг