Вести

Стефановић: Лаж је и лош алиби о досељавању пред изборе

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић одбацио је данас као чисте шпекулације наводе опозиције да се у општину Лучани плански досељавају људи пред предстојеће локалне изборе, 16. децембра.

Стефановић је рекао да се већ годинама шире лажне и злонамерне шпекулације о томе да се у поједине општине "однекуд" досељава огроман број људи пред изборе како би постали гласачко тело.

"Ради се о потпуној лажи, лажи коју су изрицали 2016, 2017, па и 2018, и то увек они који су очекивали да ће јако лоше проћи на изборима и онда се правио алиби и читава представа која треба да каже ''нисмо ми изгубили што нас народ неће, него смо изгубили јер се неко тамо населио, па су нас они прегласали", рекао је Стефановић.

Министар је навео податке о броју досељених и одсељених грађана Лучана од 2013. до 2018. године.

Како каже, 2013. године у Лучане се доселило 165 људи и то је био највећи број људи који се у једној години доселио у протеклих шест година.

Исте године се иселило 216 људи, додаје Стефановић.

Затим, наводи, 2014. године доселило се 146, одселило 259, што је био највећи број одсељених.

Годину касније, у ту општину је дошло 111 грађана, а одселило се њих 245.

Пре две године дошло је 140, а одселило 226 грађана док се прошле године уселило 140 људи, а иселило 233.

У овој години, наводи, до данашњег дана се доселило 119 људи, а до 3. новембра ове године отишло је 186 људи.

"Тако да те приче о стотинама и стотинама досељених и то у једном или два месеца са неких лажних пребивалишта служе као фиктивне приче које треба да скрену пажњу са кључних питања које грађани Лучана треба да поставе, а то је, шта им ти што им то говоре нуде, и шта је оно што им нуде за њихову будућност осим чисте измишљотине или фабриковања ствари", рекао је Стефановић.

 

Где је Еулекс у истрази убиства Ивановића

Потпредседник владе и министар полиције Небојша Стефановић је поставио ЕУ питање - где је Еулекс у истрази убиства Оливера Ивановића и нагласио да је лицемерно што траже од Србије да реши то убиство када су признали независност Косова.

Стефановић је рекао да је убиство Ивановића териристички акт и злочин и да наша земља ради свим силама да се убице и организатори тог злочина пронађу, али да је проблем што у томе немамо сарадњу, јер се убиство десило на КиМ где немамо могућност да оперативно делујемо, ни наше тужилаштво нити полиција.

"Постоји озбиљан проблем у недостатку комуникације. Покушавали да прибавимо било који материјални доказ да помогнемо истрагу и водимо истрагу. Сви модели су нам били прихватљиви, желимо да сарађујемо са канцеларијом Еулекса", рекао је Стефановић.

Истиче да се Еулекс раније бавио истрагама и за крадене пасоше, док сада не жели да се укључи у истрагу Ивановића, иако је реч о тешком кривичном делу.

"Питам ЕУ, где је Еулекс у истрази убиства Ивановића, где су људи из ЕУ и специјализоване полиције? Нама неће да нам дају чауре оружја које је пронађено на лицу места, они су могли милион вештачења да ураде и поставља се питање и имамо одређене сумње и одређене индиције, али то је тешко радити без доказа. Тешко је водити криминалистичку истрагу када не можете да проверите ни сведоке ни видео снимке, чауре, ни место ни било шта".

Стефановић подсећа да су у Приштини неке од тих људи саслушавали почетком ове године.

"Постављам им питање - сада то исто раде на спектакуларан начин са истим људима који су седели са њиховим највишим руководиоцима приштинских институција са којима су се дружили и имали политичке односе. Од приштинских институција не очекујем превише, али од ЕУ очекујем да не третира то са ниподаштавањем, јер због лошег третмана ЕУ немамо решење овог случаја".

Министар каже да чим од Србије траже да реши убиство Ивановића признају да је КиМ део Србије, што је охрабрујуће.

"Са друге стране, када говоримо о таксама онда је то готова прича и Косово је независна држава, а када говоримо о кривичном делу убиства онда Србија то да реши", наводи Стефановић.

Додаје да Србија може то да реши, али да мора да има могућност да води истрагу и да би било добро да се то ради заједно са КПС и Еулексом.

"Ево, Еулекс нека ради са нама, да буду заједнички истражни тимови".

Стефановић каже да је велико лицемерје појединих европских парламентараца који покушавају да наводе на воденицу да је Србија за нешто крива, иако Србија има све мотиве да открије убице.

"Не интересује нас како се зову, да ли су Албанци или Срби или нешто треће", истиче министар.

Пита, такође, да зашто Еулекс онда уопште постоји и да ли је то начин да их полако угасе и да их сведу на двоје људи и један аутомобил и да се на крају повуку и кажу то су независне институције.

Додаје да власти у Приштини немају капацитете нити способност да реше убиство Ивановића.

"По питању Интерпола, вама да би сте се борили против криминала у вашој земљи није неопходан Интерпол већ решеност и обученост тужилаштва, судова и полиције за борбу против криминала. Ако то немате, онда је јако тешко да можемо да дођемо до било какве правде и за Абанце и Србе на КиМ", поручио је Стефановић.

 

Украшавање града пуни буџет...

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић рекао је да улагање у новогодишњу расвету у главном граду утиче на то да туристи више троше новац као што је то случај у великим светским метрополама.

"Погледајте велике светске метрополе како изгледају пред Нову Годину, Божић, и то није случајно. Не раде они то да би потрошили новац, раде то да би зарадили новац", каже Стефановић.

Стефановић објашњава да украшавање града пуни буџет и да повећава зараду угоститеља и хотелијера.

"И то је чињенича. Када упоредите приход и потрошњу, види се да је приходна страна много већа. Зарађујемо много новца на томе. Многа истраживања су показала да новогодишња и празнична атмосфера утиче на већу потрошњу новца поговотово код страних туриста који долазе у Београд због провода", каже Стефановић.

Тим новцем се, додао је, граде школе, болнице, путеви, породилишта и вртићи.

"Та прича ''троши се на новогодишњу расвету, то је бацање пара'', стварно не стоји", поручио је Стефановић.

 

Хоћемо да мењамо ствари везано за правосуђе

Министар је говорећи о правосуђу, рекао да он не мисли да је стање у том сектору дивно али да је много тога промењено у претеклим годинама.

"Хоћемо да мењамо ствари везано за правосуђе да би појачали независност судија и то и јесте промењено значајно у протеклих неколико година".

Смањен је, каже, број старих судских предмета за око 40 одсто за две године.

До тога је дошло повећањем броја судија, броја судница и другачијом методологијом рада у судовима, рекао је Стефановић.

Он је нагласио да је судство независна грана власти и да судије доносе одлуке у складу са законом и судијским уверењем.

"Оно што јесте важно је да ми учинимо да судије схвате значај одговорности пред грађанима. Судске пресуде морају да се доносе у разумном року, морају да се поштују. Не смеју да остану мртво слово на папиру, али исто тако, морају да се поштују (одлуке) и када грађани добију пресуду која се њима не свиђа", рекао је Стефановић.

 

Решење за КиМ није ни на помолу

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је вечерас да решење за Косово и Метохију није ни на помолу.

"И председник (Александар Вучић) је рекао да решење није ни на видику, не постоји никакво решење, нешто што се сада прави, тога просто нема", рекао је Стефановић.

Стефановић је рекао да приштинске власти неће никакво решење, јер чекају да западне силе заврше цео посао, будући да верују да имају подршку великих земаља да раде шта год пожеле.

"Не постоји спремност људи који су данас у руководству приштинских институција да разговарају о било чему суштинском", рекао је министар.

Стефановић је навео да је пре пет година потписан Бриселски споразум који гарантује формирање ЗСО, али да се не спроводи, што није срамота Приштине, већ се, каже, више очекивао од Брисела.

Додао је и да је била велика и скупа грешка која и данас кошта Србију то што су преговори из Уједињених нација пребачени у ЕУ, јер је то терен који је за Београд неповољнији.

Стефановић је рекао и да српски министри у приштинској влади дефакто не учествују, већ су, наводи, са српским народом на протестима на КиМ.

Српски министри, међутим, каже Стефановић и не играју кључну улогу на КиМ.

"Да су кључни фактор који одлучује о свему на Косову, нису. Зна се ко одлучује тамо, нису то ни Албанци, њих има само биолошки довољно више да су значајнији фактор, али нису главни. Не иду у Америку случајно, иду да им се каже шта ће да мисле о овоме, шта ће да ураде...", поручио је Стефановић и истакаo да је очекивао више од ЕУ.

 

Понашање претходне власти утицало на процесе на КиМ

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић рекао је да је понашање претходне власти утицало на процесе на КиМ у тренутку када је проглашена независност.

Стефановић је рекао да се истина не може ни на који начин маскирати, а она је таква да је понашање тадашње власти, коју су чинили и Вук Јеремић, Борис Тадић, Борко Стефановић, директно утицало на све процесе на КиМ и онда када је проглашена независност.

“Шта је тада урадила наша земља...Прво су величанствено поставили питање Међународном суду правде које је резултирало тиме да један део земаља прихвати независност КиМ, што је било штетно по интересе Србије. Не желим да будем злонамеран и да кажем да је промишљања било. То су све фини људи, али су мало умешани у корупционашке афере…”, рекао је Стефановић.

Стефановић је додао да је тада Србија имала позицију да се о КиМ одлучује у Уједињеним нацијама, али да је “захваљујући визионарској идеји” то пребачено у ЕУ, тамо где је већина чланица признала независност такозваног Косова.

“И сад ви мене да убедите да су имали добру намеру...пребацују из нечег где су имали шансу да се боре, тамо где немају шансу да се боре”, рекао је министар.

Након тога, каже, уводе границу 2011. године и такозвани царински печат на Јарињу и Брњаку.

“Кажете да смо ми то урадили 2013. године, а што су палили (барикаде) 2011. године”, пита се Стефановић.

 

 

Извор: Танјуг