Селаковић : Нема ослобађања за злоупотребу положаја
Министар правде је прецизирао да ће у свим поступцима, било да је реч о поступцима који су у току или поступцима против осумњичених или оних који су под истражним радњама, за оне који се гоне за злоупотребу службеног положаја као одговорна лица, бити примењено ново кривично дело "злоупотребе од стране одговорног лица".
Поводом прихватања амандмана опозиције о ублажавању казни, Селаковић је навео да су неки посланици о веома озбиљним стварима давали прилично звучне и популистичке изјаве које би могле довести до узнемиравања већег дела јавности.
"У овом случају радило се о укидању апсолутне забране за само нека кривична дела чији каталог је очигледно састављен по неком веома чудном принципу 2009. године, када је новелиран наш Кривични законик", рекао је Селаковић.
"Очигледно да то није био прави начин да се тај недостатак уклони и очигледно да нам је потребна рестриктивнија и строжа казнена политика за нека кривична дела - против полних слобода и живота и тела која узмениравају јавност", истакао је министар правде.
Селаковић је најавио да ће "у некој наредној, већој и темељнијој промени" кривичног законодавства то бити и учињено.
"Прихватили смо те амандмане на првом месту имајући у виду интерес грађана и читаве јавности у Србији", рекао је Селаковић.
Упитан зашто је Влада прво одлучила да клевета остане кривично дело, а затим одустала и прихватила ставове струковних удружења, Селаковић је одговорио да је декриминализација увреде и клевете у земљама чланицама Савета Европе поступак који траје дужи низ година.
"Србија спада у земље у којима се за клевету није изрицала затворска казна, него искључиво новчана казна. Врло су ретка била пресуђивања за то кривично дело. Ово је, ипак, један од знакова добре воље да се однос превасходно према медијима и новинарима од стране ове Владе и владајуће већине у доброј мери мења", рекао је Селаковић.
Министар Селаковић је истакао да је то позитиван помак и корак нове Владе. "То је и позив свим новинарима да се знатно више окрену професионалном, аналитичком и добром истраживачком новинарству", закључио је Селаковић.Прихватили смо те амандмане на првом месту имајући у виду интерес грађана и читаве јавности у Србији