Вести

Идем у Москву,па у Вашингтон

Истовремено, имам и позив из Руске Федерације и сада хоћу да изважем и покажем
да желим да сарађујем са свима, да нисам ничији агент, ни доушник, ни плаћеник, али желим да странци обезбедим ниво посете који заслужује. Мени се уопште не иде ни у Америку, ни у Русију да бих видео природне лепоте и да отуда стигну вести да сам био тамо. Желим да с најодговорнијим људима у Вашингтону и Москви разговарам о судбини Србије уколико је то могуће, ако није, наставићу да радим овде док дијалог на таквом нивоу не буде могућ. Али је сасвим јасно да су очи целог света упрте у СНС и да је свима јасно да смо најјача политичка странка у
Србији, и да више не стоји прича о томе да ће споља разговарати само с онима који су на власти. Очигледно је да би за грађане Србије много боље било да смо ми на власти, очигледно је да ћемо бити и да с нама треба да се разговара.   

Јесте ли ви нешто нудили некима из међународне заједнице?
– Не, ја никоме ништа нисам нудио, ништа нисам тражио, а чак и избегавам причу о путу на Исток или на Запад. Позив европског комесара Олија Рена стајао је месец и по дана код мене пре реализације. Замолио ме је само да нико пре мог одласка у Брисел не зна за позив и испоштовао сам то до краја. Тог јутра смо обавестили представништво РТС-а у Бриселу да ћу разговарати с комесаром Реном. И узели су испред зграде изјаву коју никада тонски нису објавили, него су само коментарисали ову посету.
Моја љубав према Руској Федерацији је позната, потиче из мојих корена, али је јасно да ја схватам да Србија не може без Запада, као што је јасан мој став да  Србија не може без Косова и Метохије.   

На којем нивоу би требало да се одвије ваша посета Русији?
– Договара се, јер бих хтео да знам ко ће ме примити.
А Америци?
– Још увек нисам ништа конкретизовао око пута у Америку док не завршим разговоре с Руском Федерацијом, јер ћу највероватније прво отићи у Москву.   

Очекујете ли да вас у Вашингтону прими државна секретарка Хилари Клинтон?
– Не знам. Током претходне посете Руској Федерацији разговарао сам с тада будућим председником Дмитријем Медведевом. Изабран је после неколико месеци и то је заиста био ниво који нисам очекивао, али је Руска Федерација хтела да покаже да држи баланс, па је Владимир Путин разговарао с Борисом Тадићем као председничким кандидатом и сликали су се. А своју неутралност су показали на тај начин што сам се ја састао с Медведевом. Што се Брисела тиче, посета Олију Рену је такође била баланс између офанзиве у коју је кренула Влада Србије, тврдњом да  је она обезбедила визну либерализацију, и Европска комисија је хтела да каже да ово даје свим грађанима Србије, а не само онима који верују ДС-у. Остаје само да се види ниво посете САД, а ја знам да он зависи од нивоа који ће ми указати Русија. И друга ствар: Америка не гледа превише ко је на власти, ко у опозицији, док у Руској Федерацији о томе заиста воде рачуна.