Брнабић: Желимо економски јаку Србију
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић коментарушићи данашње протесте против иницијативе "Отворени Балкан" у Тирани, оценила је да је очигледно да неки политичари у региону и даље не могу да виде другачију будућност и да је њихова једина политика, политика сукоба, а не политика сарадње.
Брнабић је пренела да се чула са председником Александром Вучићем који се налази у Албанији управо због састанка у оквиру Иницијативе и да председник није био узнемирен.
"Чула сам се са председником и све је у реду. Вучић апсолутно није био узнемирен, причали смо о другим стварима, каже да је све супер, није се узнемирио", рекла је Брнабић и додала да ти протести имају подршку и од неких из Београда.
Како је испричала, постоје људи које вуку снаге прошлости, а има и оних који вуку у будућност.
"То су два света која и данас видимо у Тирани као што можемо да их видимо свуда у региону. Неки људи не могу да замисле другачију будућност од прошлости каква је била у региону", нагласила је Брнабић.
Навела је да је председник Вучић визионар који је увидео да за младе људе мора да се уради нешто другачије и истиче да је то управо да се сагледају ствари које нас спајају, а не оне које нас раздвајају.
Нагласила је да нас спаја да имамо слободу кретања људи, капитала, новца, услуга, на крају крајева и података те да нам је свима у региону то потребно да би направили услове за другачију будућност.
Сигурна је да ћемо у томе и успети и да је велика већина људи за то.
На питање коме није у интересу иницијатива "Отворени Балкан", Брнабић је рекла да су неки политичари у региону заглављени у прошлости и да их плаши да ће таква иницијатива да покаже њихове слабости јер је, како додаје, једина њихова политика политика сукоба, а не сарадње.
Теже је радити када имате политику сарадње, каже Брнабић и наводи да политика сарадње подразумева резултате који се морају показати грађанима.
"Много политичара у региону су и даље политичари прошлости и сукоба јер је то најлакше. То је популизам који и даље пролази, а Србија је ту променила ствари и грађани из региона када су видели да Србија може да побеђује и у економији, технологији...они питају зашто ми не можемо. Проблем је у њиховим политичким лидерима и онда ће ти лидери да праве конфликте, а не сарадњу", навела је Брнабић.
Брнабић сматра да ће грађани региона победити и да ће доћи до смене тих, како каже, ретроградних сила и да ће бити све више државника са визијом какву има председник Вучић.
На констатацију водитеља да би многи прихватили иницијативу "Отворени Балкан" ако би могло без Вучића, Брнабић каже да је проблем у томе што када Александар Вучић каже "ајмо у ту иницијативу", онда долази до незадовољства јер то значи да ми бирамо приоритете и динамику.
Сматра да у одбијању Црне Горе да се прикључи тој иницијативи постоји неразумевање шта то значи и на који начин утиче на евроинтеграције.
"Ово није супроитно ЕУ, нити је утешна награда, ово је комплементарно са ЕУ. Ако покажемо да можемо сами да сарађујемо у региону, то не само да ће утицати на наш бржи економски раст и развој, већ ћемо заиста моћи да живимо оно што би сутра требало да живимо унутар ЕУ, а то је да имамо слободно кретање, слободно проток роба, услуга, да немамо границе и да смо за то спремни", каже Брнабић.
Додаје да што се пре оспособи у пуном капацитету "Отворени Балкан", сви ће бити ближе ЕУ, а имаће и већи прилив инвестиција, више ће младих остајати у региону који ће бити стабилнији.
На питање да ли постоји страх од "велике Србије", Брнабић истиче да Србија жели да шири економски утицај али да не сања о "великој Србији" у територијалном смислу.
"О економски јакој и снажној Србији, лидеру у региону и овом делу Европе апсолутно да сањамо и то је мислим легитимно", истиче Брнабић, додајући да је то засновано на здравој конкуренцији која "вуче све остале да буду бољи".
Суфицит од ИТ сектора готово 1,5 милијарди евра
Брнабић је изјавила да је Народна банка Србије урадила анализе за сектор Информационо-комуникационих технологија до краја октобра, и да је вредност извоза до десетог месеца 2021. године чак милијарду и 470 милиона евра.
Брнабић је појаснила да је то практично вредност извоза наше памети и да то значи да су наши иноватори створили нешто што је у толикој вредности извезено у свет.
"Данас је сектор ИТ највећа нето извозна грана, надмашио је пољопривреду у висини извоза. Информационо комуникациони сектор има веће учешче у БДП-у него рецимо грађевинарство, а сви знају колико се гради у Србији", рекла је Брнабић.
Брнабић је објаснила да је од 2008. до 2021. године извоз и суфицит у области информационих технологија знатно измењен.
"Извоз је 2008. године био 178 милиона евра а суфицит нисмо ни имали, већ смо имали дефицит - увозили смо више памети него што смо их извозили. До краја ове године висина нашег извоза ће бити близу две милијарде евра, а суфицит нам је у првих 10 месеци скоро милијарду и по евра. Да будем потпуно јасна, то је новац који иде у нашу земљу", истакла је Брнабић.
Брнабић је нагласила да су плате у овом сектору свакако много веће од републичког просека, али су и сходно томе, на те плате много већи доприноси који се враћају у буџет.
Према њеним речима, због тога између осталог Србија данас има више новца за плате медицинских радника и средстава за изградњу ауто-путева, нових болница и школа.
"Када смо 2016. године направили министарски савет за ИТ, тада је само у сектору програмирања било запослено 19.000 људи. Наша процена је била да тада постоји још 15.000 људи који одмах могу да се запосле у овој индустрији. Тада су нас нападали да су то празне приче и политичка обећања, а ми данас имамо 43.500 запослених и за само пет година смо више него дуплирали тај број", рекла је Брнабић.
Извор: Танјуг/ТВ Хепи