Вести

Шапић: Спомен-парк добиће изглед какав заслужује

Три терена у оквиру СЦ "Милан Гале Мушкатировић" биће уклоњена како би се на том простору, према идејном решењу које никада није спроведено, направио спомен-парк у част ослободиоцима Београда 1915. године, рекао је градоначелник Александар Шапић обраћајући се представницима медија поред споменика херојима.

"Не само да то није урађено већ смо дошли до тога да су нам тениски терени овде ушли на пола метра од споменика. Као неко ко се бавио спортом читав свој живот док нисам ушао у политику, увек ћу да подржавам спорт, али морамо да направимо јасну границу између ствари преко којих се не иде. Ко год да се тада сагласио са овим, мислим да није био у праву. Информација коју имам је да Републички завод за заштиту споменика никада није дао сагласност да терени прођу овако дубоко и зато их сада уклањамо. Спортски центар је поново дат на управљање Граду Београду и зато уклањамо ова три терена како би спомен-парк добио изглед какав наши преци заслужују", рекао је Шапић.

Према његовим речима, спортски центар ће наставити да постоји, а дуж реке биће скинуто неколико метара ограде која је заузела део бициклистичке стазе.

"Остаће 14 или 16 терена, објекат, неискоришћени део парцеле спортског центра ће већ следећег лета моћи да користе грађани који иду на базен. Пословни простор ће бити на лицитацији, а ко буде понудио највећу цену моћи ће да држи леп и квалитетан спортски центар. Важно је да ово сада први пут буде урађено ваљано и да буде понос свих нас. Изузетно сам срећан и поносан што могу да дам свој скроман допринос да ово коначно приведемо намени, а што је требало да буде урађено још пре много година", истакао је Шапић.

Шапић је подсетио на културни и историјски значај споменика који је подигнут 1988. године на основу идејног решења вајара Николе Милуновића, а у част великим херојима који су бранили наш град 1915. године.

"Ово је један од најважнијих споменика за наш народ, без обзира на то што није симбол неке велике победе, већ једне велике спремности на жртву. Колико је то ценио показао је и немачки фелдмаршал Макензен који је на Кошутњаку подигао споменик браниоцима Београда у знак поштовања према њиховој храбрости", подсетио је Шапић.

 

Где ћемо да правимо високе куле ако не на Новом Београду

Шапић је изјавио да нема ништа против изградње куле у оквиру пројекта предвиђеног на месту хотела Југославија, и да претпоставља да је при изради плана узето у обзир да ли инфраструктура може да издржи тај пројекат.

Шапић је тако одговорио на питање новинара о спекулацијама које су се појавиле у јавности, да ће се у оквиру тог пројекта изградити кула од 150 метара.

"Ако ћемо негде да правимо високе куле то треба да буде на Новом Београду. Нови Београд јесте простор где треба да ничу модерне зграде и солитери", рекао је Шапић.

Шапић је говорио и о радовима у улицама Максима Горког и Омладинских бригада, за које је објаснио да се обављају јер су се десиле грешке током ранијег извођења радова и да је он инсистирао на томе да се те улице поправе.

"Не можемо да дозволимо да кад радимо нову улицу она не буде урађена ваљано, како треба", рекао је Шапић и подсетио да су ово прве две улице у којима су се десиле грешке током радова, од преко 100 улица колико је урађено.

 

 

Извор: Танјуг