Саопштења

Шапић: Социјалне мере један су од стубова политике Града Београда

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ / 20.11.2023.

 

Привремено преноћиште за бескућнике на Аутокоманди и ове године доступно је свим особама без крова над главом како би се током хладних месеци загрејали, добили оброк, окупали и по потреби преспавали у затвореном. Још један такав објекат налази се у Ломиној, док је за дужи боравак бескућника отворено и Прихватилиште за одрасла и стара лица у Кумодрашкој. Социјална политика и социјалне мере су један од стубова политике Града Београда и мислим да смо у последњих годину и по дана то доказали, рекао је Александар Шапић, кандидат за градоначелника листе “Александар Вучић-Београд не сме да стане”.

"Први пут смо Привремено преноћиште за бескућнике на Аутокоманди отворили прошле године и онда смо га прилагођавали, дорађивали и радили на њему. За ову сезону, јер оно се суштински отвара у току зиме када је хладно, данас је први дан када ће његова врата бити отворена за људе којима је оно неопходно. Смештај ће бити доступан док буде хладно и док буде било потребе, а прошле године је то било до 31. марта", рекао је Шапић.

Он је истакао да су ове године повећани капацитети у односу на прошлу и додатно сређен је простор.

"Прошле године је број кревета овде био 25 сада а сада је 31, а број људи који је долазио да се угреје и овде нешто топло поједе и повремено преспава био је између 50 и 60. Повећали смо капацитете и у овом моменту овај број кревета сасвим одговара потребама", рекао је Шапић.

Он је подсетио да постоји још један центар у Кумодрашкој улици, то је Прихватилиште за одрасла и стара лица у коме постоји сталан смештај са преко сто лежајева и ту, како је рекао капацитети никада нису до краја попуњени, а највећи број људи који их је користио је 66.

"Људи који долазе у привремено преноћиште не желе да имају стални смештај, а највећи број нема лична документа упркос чињеници да Град Београд финансира трошкове потребне за вађење докумената. Град преузима мере у које спада и отварање овог Центра прошле године, али и континуирано сарађује са народним кухињама и Црвеним крстом. Дневних прихватилишта је било неколико, али када смо схватили да кроз њих циркулише исти број људи, одлучили смо да постоји једно прихватилиште које се налази у Ломиној улици и које ће бити отворено за неколико дана. Привремено преноћиште за бескућнике на Аутокоманди, у којем се сада налазимо, отвара се у 20 часова и ради до 8 сати ујутру", рекао је Шапић.

Он је додао да су поједини медији пре неколико месеци тврдили да је у Београду више од 5.000 бескућника, да би данас, према његовим речима, ту информацију релативизовали тврдећи да их у Србији има неколико хиљада, од којих је највећи број у престоници.

"Према проценама надлежних, у Београду борави између 150 и 200 лица без крова над главом, док егзактне бројке можемо да потврдимо само за прихватилишта. Смештај за бескућнике у Комодрашкој је, тренутно од 104 места, попуњен са 66 особа. Док је у овом простору на Аутокоманди тај смештај користило 55 лица, а који су у различитим периодима посећивали око 800 пута, али не и више особа. И то су егзактни подаци са којима располажемо. У сваком случају, немогуће је да су стварне бројке 100 пута веће од броја људи који користе прихватилишта и друге услуге за људе без крова над главом", прецизирао је Шапић и појаснио да корисници Народних кухиња нису бескућници.

Он је поново изразио сумњу у тачност информације да у Београду има више хиљада бескућника и поставио питање где су ти људи и зашто не долазе овде и искористе помоћ коју им Град Београд пружа.

"Што се тиче ове Градске управе и мене као првог међу једнакима, социјалне мере и њени програми увек ће имати приоритет. На Новом Београду смо пре скоро једне деценије отварали центре за дневни боравак деце са улице, који до тад нису постојали и које је општина, на чијем сам челу тада био, обезбеђивала", закључио је Шапић. 

 

 

 

 

СЛУЖБА ЗА ИНФОРМИСАЊЕ

СРПСКА НАПРЕДНА СТРАНКА