Вести

Брнабић: Сањамо велике снове

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић поручила је на церемонији полагања камена темељца поводом почетка друге фазе радова на Научно-технолошком парку у Нишу да ће држава уложити 25 милиона евра и да је задатак да пројекат буде завршен до октобра 2025. године.

"Ово је изузетно важан пројекат за будућност Србије. Сањамо велике снове које смо представили у оквиру програма Скок у будућност - Србија 2027. Овај пројекат заузима изузетно важно место. У додатној фази ћемо уложити преко 25 милиона евра. Задатак нам је да завршимо радове до краја октобра 2025. године", истакла је премијерка.

Како је рекла, улагање у младе, образовање и инфраструктуру је стоструко исплативо, јер ће након завршетка радова у другој фази држава младим, образованим и креативним људима у Нишу дати објекат на коришћење, и феноменалном тиму на управљање.

"Када улажете у људе и научно-иновациону инфраструктуру у Србији резултати никада нису изостали и стоструко су се вратили", нагласила је Брнабић.

Додала је да је у 2023. години укупан извоз ИКТ сектора износио невероватних 3,44 милијарди евра.

"То је извоз наше памети, идеја и решења. То је готово десет пута више него 2012. године када је укупан извоз ИКТ сектора износио 375 милиона евра", истакла је Брнабић.

Премијерка је нагласила да је од укупне цифре извоза у том сектору, суфицит око 2,6 милијарди евра.

"Преко 100.000 људи је запослено у овом сектору. То смо успели да урадимо за седам година. То показује колико још можемо да променимо Србију, да је ојачамо и оснажимо, уколико наставимо да инвестирамо у људе и образовно-научне институције", рекла је Брнабић.

Такође, додала је да Србија можа да постане развојни технолошко-иновациони центар Европе.

"Због тога су важна додатна улагања и све што смо планирали програмом Скок у будућност. Циљ нам је да до краја 2027. године извоз у ИКТ сектору достигне 10 милијарди евра, и да овај сектор запошљава 140.000 људи. Убеђена сам да то можемо да урадимо", нагласила је Брнабић.

Како је рекла, улагање у младе, образовање и инфраструктуру је стоструко исплативо.

Полагању камена темељца присуствали су и министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић и министар за јавна улагања Марко Благојевић, градоначелница Ниша Драгана Сотировски и регионални директор Европске банке за обнову и развој Матео Коланђели.

 

Не видим победу у одлагању конститутивне седнице Скупштине града

Брнабић изјавила је поводом одлагања конститутивне седнице Скупштине града Београда, да не види шта је победа у томе што је та седница одложена и додала да је опозиција само, како је навела, протраћила време читавог народа.

"Њихова победа се увек везује за губитак за грађане и за народ, не видим шта је победа у томе што се одложила конститутивна седница. Не видим шта је победа у томе што нисте пожурили са формирањем власти у једној важној локалној самоуправи или било којој локалној самоуправи. Не видим шта сте победили или каква је победа то што сте протраћили време читавог града, свих људи који су гласали за било коју политичку опцију", рекла је Брнабић.

"Оно што је мени невероватно и заиста фасцинантно, јесте да је једина политика те опозиције "Србија против насиља" - политика насиља. Зову се Србија против насиља, а једина политика им је насиље и то су показали у Републичком парламенту и у Градској скупштини", рекла је Брнабић.

Указала је и на то да представници опозиције немају никакав план и никакву идеју осим блокаде, хаоса и насиља.

"Хоћу још једном потпуно одговорно да кажем, да ми, који смо били на листи "Александар Вучић - Србија не сме да стане" или "Београд не сме да стане", нисмо украли ни један једини глас. Изборне крађе није било", рекла је Брнабић.

Брнабић је указала и на неколико, по њенин речима, фундаменталних показатеља да изборне крађе није било.

"Под један, то што су они сачекали да виде резултате избора, па када су видели да нису победили или да немају већину, почели да вичу, била је крађа", рекла је Брнабић.

Као други је навела разлику у бирачком списку у Београду која је износила само 0,8 одсто у односу на изборе 2022. године, док је као трећи навела да је 89 одсто људи у бирачким одборима који су контролисали изборе било из опозиције.

"Под четири, имали сте 5700 посматрача, само је ЦРТА имала преко 2500 посматрача у Београду. Мислим да је то показатељ да су избори били фер, демократски, притом је то потврђено од стране ОДИХР-а који је у прелиминарном извештају рекао да на 93 одсто бирачких места нису виђели никакве неправилности и никакве нерегуларности, а да је на остатку бирачких места било мањих неправилности у виду гужве", рекла је Брнабић.

Подсетила је и да представнике власти чека много посла у 2027. години.

"Нама је идеја водиља до 2027. године просечна плата у Републици Србији буде 1400 евра, просечна пензија 650 евра, минимална зарада 650 евра, за то ви морате да радите сваки дан и да имплементирате оне пројекте које смо обећали људима и показали им у оквиру програма Скок у будућност - Србија 2027", рекла је Брнабић.

 

Увођење система е-боловање решиће проблем злоупотребе боловања

Брнабић је рекла да злоупотребе са отварањем боловања на радном месту свима наноси огромну штету, а највише људима који желе да раде и поручила да ће увођењем система е-боловања бити решен тај проблем, јер ће поступак бити много транспарентнији.

Брнабић је тако одговорила на питање новинара да прокоментарише то што су неки страни инвеститори у Нишу пријавили да је било превише боловања радника, након чега је Министарство здравља наложило инспекцију у здравственим установама где је било највише таквих боловања пријављено. 

"Мислим да је то нешто чему морамо стати на пут, зато што је то извргавање руглу управо оних радника који желе да раде и који узимају боловање онда када су болесни. А у Нишу смо имали значајно већи просек апсентизма него у било ком другом граду или општини у Србији, па због тога инспекција", изјавила је Брнабић.

Брнабић је навела да не види да су такве инспекције притисак на раднике.

Сматра да је када неко узме боловање, а није заиста болестан, то непримерен притисак на све оне раднике који имају физичке тегобе, проблеме и који јесу болесни.

"Под један, ако имате такав апсентизам, а у Нишу је заиста био значајно већи него у остатку Србије, онда ћете имати проблем да ће инвеститори кренути да одлазе, тако да нећемо имати радна места. Под два, имаћете проблем да нови инвеститори неће долазити. Тако да је то проблем за све остале раднике, за све остале људе, за младе људе у Нишу", рекла је Брнабић.

Брнабић верује да ће се тај проблем решити на систематичнији начин када буде уведено е-боловање, тако да ће узимање боловања бити много транспарентније.

"Верујем да онда неће бити потреба за такве ванредне инспекције, а верујем да ће то заиста бити заштита људима који желе да раде, који озбиљно, одговорно раде и инвеститорима који желе да дођу и инвестирају у Ниш. Али, такође значиће и домаћим компанијама које онда могу да рачунају на то да ће заиста само болесни ићи на боловање, а да они који нису болесни, ако неће да раде, да дају отказ, а не да злоупотребљавају боловање", поручила је Брнабић.

 

Очекујем да ове године почнемо измештање пруге из Ниша

Брнабић је рекла да очекује да ове године почне измештање пруге из Ниша.

"Сада како смо кренули (пругу) Ниш-Димитровград, (пруга) Ниш-Брестовац се већ ради, крајње време је да кренемо и са измештањем пруге. Видећу са министром Гораном Весићем, разговарали смо о том пројекту на Савету за БДП, али очекујем да ове године заиста то кренемо да радимо", изјавила је Брнабић.

На питање да ли има неке нове информације везане за тровање у фабрици компаније Магна, Брнабић је навела да инспекција ради свој посао и да ће се она састати и са руководством Магне, да још једном види како напредује анализа тога шта се десило. 

"Драго ми је што смо решили проблем, у смислу да може да се настави посао, да ти људи могу да наставе да раде, да су потпуно безбедни, што је увек на првом месту. Али наравно и да може да се настави производња, зато што је то важно због радних места", закључила је Брнабић.

 

 

 Извор: Танјуг