Шапић: Наставак социјалних мера у Београду
Председник Привременог органа Града Београда Александар Шапић саопштио је одлуку да ће све породице у Београду добити по двадесет хиљада динара по детету, које похађа основну и средњу школу. Пријављивање почиње од понедељка, 22. априла, када ће грађани моћи да се пријаве и за картице за бесплатно коришћење градских базена.
Прошле године, подсетио је Шапић, сви основци и средњошколци у Београду први пут добили су бесплатан комплет уџбеника, а ове године направљен је искорак даље.
Толико уџбеника, које смо прошле године набавили, никада до сада у једној школској години није набављено, нарочито када је реч о средњошколцима за које дуги низ година поједини уџбеници уопште нису ни били штампани. С обзиром на то да сада постоји огроман број уџбеника у нашем образовном систему, било би штета да поново новац дајемо на нове. Дакле, дајемо прилику да се уџбеници размене или наследе, а свака породица у Београду добиће двадесет хиљада динара по детету, које иде у основну или средњу школу. Назвали смо ту одлуку ”ђачка помоћ”. Новац ће добити у септембру, који је свакако најтежи месец по породични буџет, навео је Шапић.
Родитељи свакако могу да одлуче и да купе нов комплет уџбеника, уз могућност да то учине и на рате. Најскупљи комплет за крајње разреде основне или средње школе износи око 16–17 хиљада, а најјефтинији око једанаест и по хиљада, тако да ће новца бити довољно, истакао је Шапић.
Пријава креће од понедељка, 22. априла, у свим основним и средњим школама у Београду, а све информације ће добити тамо и трајаће до краја лета. Принцип ће бити исти или сличан као када су се пријављивали за помоћ коју је држава давала. Даће своје податке и бројеве рачуна на које ће новац током септембра бити уплаћен, рекао је Шапић.
Одлука је део социјалних мера, које су најављене пре две године. Како је Шапић истакао, ово новчана помоћ износи преко тридесет милиона евра, на све оно што је до сада обезбеђено.
Верујем да, без обзира ко буде водио Град Београд, убудуће неће одустати од ове септембарске градске помоћи јер је она изузетно важна, истакао је Шапић.
Шапић је најавио и да од понедељка почиње пријава за картице за бесплатан улазак на градске базене током летње сезоне.
Летња сезона на градским базенима почиње средином јуна и трајаће читаво лето. Прошле године је у том периоду више од 120 хиљада Београђана користило картицу за бесплатно коришћење базена. Вредност картице је око 39.000 динара, односно толико су укупне цене карата уколико се базен користи без бесплатне картице. Због великог одзива прошле године, одлучили смо да и ове године имамо исту акцију. Захваљујући њој многи су на базен одлазили много чешће, а неки су и први пут посетили отворене базене. То је једна од социјалних мера коју смо донели. Одговорно тврдим да је ова градска власт донела најважније социјалне мере у последњих десетак година, за шта су средства обезбеђена из градског буџета, закључио је Шапић.
Предложићу да се формира посебно тело за Алеју заслужних грађана
Шапић је најавио да ће предложити формирање посебног тела које ће одлучивати о томе ко може да буде сахрањен у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу.
Шапић је рекао да би у том телу били представници Српске академије наука, министарстава и свих других релевантних институција, које би на крају доносило одлуку о томе ко заслужује да буде сахрањен у Алеји.
Шапић је одбацио оптужбе опозиције да је лично забранио сахрањивање појединих грађана у Алеји, окарактеришући их као манипулације.
Шапић је напоменуо да, ранијом одлуком, градоначелник има дискреционо право да одлучи да ли нека преминула особа може да буде сахрањена у Алеји, али да овог пута то чини целокупан Привремени орган већинским одлучивањем, с обзиром на то да тренутно не постоји функција градоначелника.
Када је у питању одлука о сахрани фотографа Томислава Петернека, он је подсетио да је био уздржан на гласању, да је двоје било за и двоје против.
Самим тим то питање није могло да се нађе на дневном реду, каже председник Привременог органа Београда.
Свој уздржан глас правдао је тиме да није у реду да само један човек понесе такав терет одговорности.
"Док сам био градоначелник, неколико пута сам то дискреционо право искористио под заиста страховитим притиском, иако сам знао колико је места остало. Увек сам се питао: Зашто ја да о томе одлучујем? Нити имам неопходну квалификацију, нити мислим да постоји један човек који може о тако важној ствари да одлучује, већ би ваљда требало да постоји неко тело, а и критеријуми да буду озбиљнији," рекао је Шапић и подсетио да је у Алеји остало свега 19 гробних места.
Каже да је јасно да је Београду потребна нова Алеја заслужних грађана, а да би нека од могућих локација могла бити на Бежанијском гробљу.
Извор: Танјуг