Вести

Брнабић: Никад тежа дипломатска борба председника Вучића

Председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић говорила је на Курир телевизији о свим важним темама, као и притисцима са којима се Србија сусреће.

"Делује ми да је никад тежа дипломатска борба, неке раније власти су требале да се боре и кад је Приштина прогласила независност, и тад је требало да се засуку рукави и обиђе цео свет. Као и када смо се борили да будемо домаћини "EXPO 2027". Имамо листу свих земаља, имате стратегију, ступите у контакт са сваком земљом, у неке пошаљете делегације, чујете се са премијером, председником, радите да обезбедите разумевање и пласман аргумената и онда је њима тешко да избегну то. Притисци су страшни, од стране Немачке, Британије. Ова резолуција крши свако правило, принцип, Дејтонски споразум, страшни су притисци земље да гласају за. Ми се боримо", рекла је Брнабић.

"Председник Вучић има састанке до касно у ноћ, а има и појединачне састанке, радне ручкове, вечере, доручке. Синоћ смо од пола 10 имали конференцијски састанак где смо пролазили земљу по земљу. Наше делегације су по читавом свету и разговарају", додала је Брнабић.

"Тешка дипломатска борба. Многи људи не разумеју да ми бијемо разне битке. Они практично праве резолуцију на основу пресуде Међународног суда из маја 2006. године, мени се чини да смо могли и морали другачије да се боримо."

"Најмање две ствари да додам које су им чудне, прво је да се једна земља као што је Србија, бројчано мања од њих, слабија економски иако растемо, то су неке од највећих сила света, да једна Србија сме уопште да каже ми ћемо се борити, да каже отворено, да не ради то иза кулиса него јасно и отворено каже - ово је неправда, ми ћемо се борити! Мислим да их је то прво изненадило. Друга ствар је то што су држали нацрт резолуције у строгој тајности до самог краја и то је велико кршење процедура УН. То је рађено у јако уском кругу људи, јако уском кругу земаља, они су претили другим земљама, имамо написмено да нису смели да кажу не. До самог краја су резолуцију држали у тајности и онда је ставили. Очекивали су да се предамо, легнемо и умремо. Ми нисмо кукали, одмах смо направили тим и кренули да се боримо. Председник Вучић ужива невероватан углед у свету и то је понос за сваког грађанина Србије. На страну избори и унутрашња питања, ово је сада најважније питање за њега. Откад га знам и откад радимо заједно не сећам се да је икад био ван земље пет дана. Тамо је јер се сада тамо одвија најважнија борба. Сваки дан се по неколико пута чујемо. Борба ће бити на понос, какав год исход био", истакла је Брнабић.

"Обавила сам лично неке разговоре, то је потврдио и Вучић, прошле недеље једна важна земља из Африке потврдила је да ће бити против резолуције, онда су рекли да су притисци велики и да нису издржали те ће бити уздржани, а неће бити за", открила је Брнабић и додала да је јасно да је ово до сада најочигледније кршење Дејтонског мировног споразума.

 

Зашто баш сада?

- Мени се лично чини да је то савршена олуја и спој различитих ствари. Велике силе које гурају ту резолуцију нервира да постоји једна мала земља на Балкану која неће да одустане од тога да има самосталну и независну спољну политику, да се води начелима, да се водимо јасним и чистим аргументима на које они немају одговоре и мислим да их то нервира и да гледају сваку прилику да поломе кичму Србији. Као што је НАТО агресија било јасно кршење права, једнострано проглашење Косова је јасно кршење Међународног права, као што раде са овом резолуцијом у УН, повељу УН, јасно је и чисто као суза кршење свега тога. Отвориће пандорину кутију ако то на крају изгурају јер су велики и силни. Ми имамо снаге и храбрости да се боримо.

 

Шта после 2. маја?

- У најтежим околностима, у тешким временима увек се види као на длану, ко шта ради, ко је коме пријатељ, ко јесте самосталан, ко није. Све се види и видећемо. Увек кажемо пред нама су тешки дани, ти тешки дани су дошли, они нису пред нама, та борба траје. Ми јесмо сад усред те олује и храбро се боримо. Ово су тешки дани. Када смо причали пре два, три месеца да нам треба мир и стабилност, ово су ти дани. Долазе избори за ЕП, ту ће се видети једно јасно мењање снага, долазе избори у САД који ће бити неизвесни, долазе избори и 2025. у Немачкој, долази до најаве неких промена и ово је последњи тренутак да се они освете Србији за све што их је нервирала зато што је водила самосталну политику. Ми ћемо јасно знати и ко је уз нас, ко је желео да помогне, ко је желео да помогне а није смео, од којих земаља не можете очекивати да имају сопствени став. Све ће се знати. Мислим да је на новој влади да долази време, да се направи стратегија спољне политике Србије, где ће се јасно дефинисати ко је пријатељ Србије, ко су земље које поштују право, као последица тога имамо свет који је у хаосу и поново праве хаос на Балкану.

- То никако не може да помири народе него даље закувава ситуацију. Причала сам са људима из Словеније који су јаки коспонзори ове резолуције. Питала сам јер знају да то нема консензус у Босни и Херцеговини, никада није било постављено за разговор на председништву те земље и када сте у бившој нашој држави консултовали за много мање ствари, шта сте урадили, подигли се и напустили ту државну заједницу. Шта очекујете да се сада деси у Босни и Херцеговини? Када Жељка Цвијановић пошаље писмо, амбасадор не жели да га проследи даље, једног од три члана представништва његове земље. Шта Словенија ради? Буквално их баш брига.

 

Пристојност уведена у српски парламент

- Да нису они сели за тај сто не би могли да имамо дијалог. Да они нису хтели да вратимо пристојност то не би могло да се деси. Очекујем да ће на крају сви учествовати у томе да се врати пристојност, то дугујемо свим грађанима. Можда сам иницирала то али заједно смо до тога довели. Поред тога, мислим да је то у овом тренутку било изузетно важно јер док се води борба, важно је да на унутрашњем плану постигнемо стабилност и да тај парламент не изгледа као ријалити. Сви ћемо од тога добити политичке поене. Постигли смо неке договоре, тешки разговори се настављају, али је важно да имамо унутрашњу стабилност. Знате, десило се и нешто што се дуго није дешавало или ми нисмо гледали на тај начин, без обзира на политичку припадност, слагања или неслагања, у овим тешким тренуцима смо иступали заједно у међународним организацијама. Биљана Пантић Пиља свака јој част како је предводила нашу парламентарну организацију, посланици опозиције су имали добра иступања у парламенталној скупштини. Косово не може да приступи СЕ док се не испуне три ствари, то су ЗСО, па насилна експропријација приватне имовине српског становништва, то су били предуслови за разговор. Ту су опозициони посланици иступали јако добро и то је одлично, то је та снага која Србији треба и мислим да би као парламент могли још да урадимо.

- Причала сам и са Зелено-левим фронтом, они имају супер комуникацију са немачким властима. Ми је имамо али то је озбиљан ниво неразумевања и неслагања. Они имају бољу комуникацију, да ли можете онда ви да помогнете јер се слажемо да треба да се формира ЗСО. Замислите када би то успели да урадимо и колико би били снажнији, да када се дође до ствари који су од националне интереси, када би могли да радимо заједно. Чини ми се да има позитивних сигнала, не могу ништа да им замерим у том смислу.

- Неко би ми рекао раније да су то моји пусти снови али мислим да то може бити реалност ако наставимо да разговарамо мислим да је то могуће и то је мој циљ. Хвала свима и посланицима огромне већине у парламенту што су спустили лопту, што нису рекли да имамо већину и да не морамо да разговарамо, али показали су велику флексибилност. Опозиција је учествовала у свему томе и показала да жели да покушамо да успоставимо договор. Показали смо сви заједно озбиљност и хвала свима на томе - истакла је Ана Брнабић.

 

Апел политичарима

- Још једном желим и данас да апелујем на политичаре, народне посланике, политичаре који воде опозиционе странке да реагују и да се ограде од изјаве Владете Јанковића, желим да их замолим да се ограде од таквих ствари. Мислим да је то срамотно. Сад је шанса да повучемо те црвене линије, хајде, молим вас оградите се. Када имамо дијалог, када смо показали да можемо да будемо озбиљни, хајде да повучемо те црвене линије.

- Просечна плата у Србији у фебруару била је 803 евра, у Београду више од 1.000 евра и у односу на фебруар прошле године то је 10 одсто реално веће. То су велике ствари и огромне ствари. То значи да ми још много тога можемо да постигнемо и да смо на правом путу да можемо да дођемо до циља који смо поставили да 2027. просечна плата буде 1.400 евра, просечна пензија 650 евра, на добром смо путу. Да један ММФ на састанку са Синишом Малим каже да је Србија у економском смислу светла тачка Европе што значи да нам и они предвиђају раст. Све то изгледа добро али за све то морамо да чувамо и градимо унутрашњу стабилност. Изградња путева, брзих пута, клиничких центара, улагање у знање, науку, енергетика, вештачка интелигенција, имамо јасну трасу пута за наредне четири године. Ми смо усред олује али наш брод се држи добро!

- Синоћ када сам се чула са председником рекла сам му, покушајте када се вратите у Србију да одвоји времена да посетимо сви заједно Лебане, и да отворимо, завршили смо центар за посетиоце, један од најважнијих арехеолошких налазишта. До пре две године га нисмо ни оградили, а сада је то прелеп центар, имамо приватну инвестицију у хотел и то је још једна велика ствар за наш југ. Знам колико му те ствари дају снагу па да урадимо и то и да се ту сви напунимо додатном позитивном енергијом за даљу борбу.

 

 

 

 

Извор: Курир