Вести

Брнабић: Створено је узајамно разумевање са Кином

Председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић изјавила је за Танјуг да посета кинеског председника Си Ђинпинга Београду даје додатни замајац за унапређење односа Србије и Кине, као и да је уверена ће након ове посете кинески инвеститори и компаније бити још присутнији у Србији.

Брнабић је оценила да је дочек кинеског председника "изгледао импресивно" као и да је посету обележио пријатељски и присни разговор узајамног поштовања и поверења између два председника, Вучића и Сија.

"Створено је једно узајамно разумевање, које и јесте гарант за заједничку будућност", истакла је Брнабић.

Подсетила је на неке теме јучерашњег разговора које је оценила као важним за Србију, као што су заједничка комисија за напредне технологије, биотехнологија, вештачка интелигенција, као и потенцијална инвестиција у фабрику вагона и возова која би била изузетно важна за Србију, јер се, како је навела, цео свет враћа железници.

"Заиста ми се чини да је ова посета у сваком смислу додатни замајац за грађење наших односа са Народном Републиком Кином и то на три стуба - политичком, економском и технолошком", истакла је Брнабић.

Подсетила је да је Кина глобална политичка, економска и технолошка суперсила и навела да Кина према другим земљама гаји поштовање и поштује њихов суверенитет и право да доносе одлуке самостално.

"То многе суперсиле не раде. Нажалост, присутан је тренд да они који су политички и економски надмоћни, желе другима да наметну свој систем одлучивања и свој начин живота. Не поштују њихов суверенитет да доносе одлуке. Народна Република Кина је у том смислу другачија и ја мислим да је то добар залог за будућност", навела је Брнабић.

Брнабић је оценила да ако се жели да свет у будућности буде миран, стабилан и да тај мир буде одржив, све више суперсила мораће да поштује суверенитет других земаља.

"Мислим да ће Кина бити под великим притиском у блиској будућности, да одлучује о неким питањима која могу да донесу мир у овом изузетно узбурканом свету. Кина је до сада била та глобална суперсила која је била изузетно уздржана, тако да ће ту бити занимљиво видети како ће се Кина позиционирати", оценила је Брнабић.

Навела је да је важно што Србија има суперсилу која поштује њен суверенитет и додала да је то глобална суперсила која је у успону, а која поштује територијални интегритет Србије.

Истакла је важност заједничке технолошке будућности две земље и да је важно да велики део иновација, истраживања и развоја, посебно у домену вештачке интелигенције и биотехнологије, буде у Републици Србије.

"Ми имамо научнике који су спремни за то, имамо научне истраживачке институте који то могу да понесу. Ми ћемо додатно урадити много на том пољу, изградњом БИО4 кампуса овде у Београду, али у оквиру тог кампуса ће радити истраживачи, научници, најбољи студенти из читаве Србије и то је за мене залог за заједничку будућност", рекла је Брнабић.

Подсетила је да је у последње три године Кина највећи појединачни страни инвеститор у Србији и сматра да ће након ове посете њихови инвеститори и компаније још присутнији у нашој држави.

 

Наводи опозиције о оверивачима нетачни, то је део њихове кампање

Брнабић рекла је да нису тачни наводи представника дела опозиције да се према њима врши опструкција тиме што им није омогућен довољан број оверивача потписа подршке за учешће на локалним изборима и оценила да је то "део њихове кампање". 

"Потпуно је јасан закон и он је исти за све. Ви не можете да имате оверивача под шатором или на њиви или у парку, зато што су тим људима потребни услови за рад, како би радили свој посао на начин који је предвиђен законом", рекла је Брнабић.

Брнабић је навела и да постоји стални дијалог са опозицијом у Народној скупштини и да постоје било какви проблеми, одмах би то била тема дијалога. 

"Да је било ко имао проблеме са оверивачима, верујем да би то поставили као тему дијалога, а нису", рекла је Брнабић.

Подсетила је да је у моменту када је као председница Народне скупштине расписала локалне изборе, замолила и апеловала да политика не буде средство раздвајања, већ да свако води кампању на озбиљан и одговоран начин.

Говорећи о темама кампање, Брнабић је рекла да су грађани добро проценили да су националне теме у овом тренутку најважније теме. 

"Националне теме јесу посета председника Кине Си Ђинпинга, једна од најважнијих тема за нашу будућност због нивоа инвестиција, нових и квалитетнијих радних места, конкуренције на тржишту за радна места, што значи аутоматски веће плате", рекла је Брнабић.

Додала је да је Србија на добром путу да до 2027. просечна плата у Србији буде бар 1.400 евра, а да минимална плата и пензија буду по 650 евра.

"Ако гледамо посету Си Ђинпинга у том контексту, она је важна управо за плате и за пензије", истиче Брнабић. 

Говорећи о кампањи за изборе, Брнабић је истакла да председник Вучић нема времена да се бави кампањом, нити то чини, јер се бави националним темама и питањима.

Брнабић је упитала зашто опозиција не користи све ово време да кандидује своје теме и програм, већ, како је рекла, напада националне теме, а не бави се ни локалним.

Говорећи о томе зашто је име председника Србије Александра Вучића у називу листе окупљене око Српске напредне странке, Брнабић је навела да то може бити случај у свакој демократији и подсетила на примере из САД где функционери који се боре за позицију у Сенату или Конгресу истичу да су подржани од стране Џозефа Бајдена или Доналда Трампа.

Истакла је да је битно да постоји континуитет на свим нивоима власти, од локалне, преко републичке до председничке, јер се тако постижу бољи резултати и као пример навела да се велики део локалних пројеката односи на пројекте које треба да имплементира Влада Србије. 

Брнабић је уверена да Вучић неће учествовати у кампањи док постоји потреба да се брани национални интерес Србије.

"Верујем (да ће се Вучић укључити у кампању) тек нешто од 16. маја или неки дан раније, зависи како ће то изгледати у Савету Европе и у Уједињеним нацијама. До тада ћемо кампању водити онако као што водимо, а то је разговор са грађанима, трибине са грађанима, посете домаћинствима, објашњавање који су то пројекти важни. Ако причамо о Београду, докле се стигло са метроом, зашто је "ЕХРО 2027" важан за бољи живот грађана", закључила је Брнабић.

 

Глас Србије се чује и уважава више него икада

Брнабић изјавила је да ће Србија наставити да се бори у УН против доношења резолуције о Сребреници и подсетила да је гласање већ три пута одлагано.

"То је такође резултат борбе Александра Вучића и читавог тима, али показује и да се глас Србије чује више него икада, поштује и уважава више него икада", истакла је Брнабић.

Уколико тема чланства такозваног Косова у Савету Европе не буде на дневном реду седнице Комитета министара спољних послова СЕ која ће бити одржана следеће недеље, Брнабић је рекла да би то такође био резултат дипломатског рада председника Србије Александра Вучића.

"Ово је резултат и личног утицаја председника Србије Александра Вучића и у великој мери (резултат) посете Александра Вучића Паризу и његових разговора са председником Француске Емануелом Макроном, али такође и разговора са неким другим европским лидерима", рекла је Брнабић.

Додала је да је Вучић европске лидере подсетио да газе своју реч, јер су они рекли да је предуслов за улазак такозвано Косова у Савет Европе формирање Заједнице српских општина, која није формирана.

Навела је да је парламентарна делегација Србије у Парламентарној скупштини Савета Европе покушала да се избори да чланство такозваног Косова не буде тема и оценила да се српска делегација предвођена шефицом Биљаном Пантић Пиљом феноменално борила. 

Захвалила је и парламентарцима из редова опозиције који су се борили у Савету Европе, наводећи као пример Јелену Милошевић.

Поводом ЗСО, Брнабић је рекла да је премијер привремених институција самоуправе у Приштини Аљбин Курти говорио да он неће прихватити формирање заједнице.

"Он је такође говорио да за њега не постоји Бриселски споразум. У Берлину је он рекао да је могуће да Бриселски споразум постоји у Бриселу и у Београду, али у Приштини не постоји. Он је прекршио тај Бриселски споразум и након тога су тек Срби напустили институције на Косову и Метохији, када је из Берлина отпустио директора полиције за регион Север. Немачка није реаговала. Остале земље које су гаранти Бриселског споразума - евентуално са саопштењем за медије. Али реално су они тада њему показали, да практично у том смислу може да ради шта хоће", оценила је Брнабић. 

Напоменула је да је резолуција о Сребреници директно уперена против Србије и да они који говоре другачије "увијају ствари у обланду" коју је лакше подвалити и подсећа да је министар спољних послова Босне и Херцеговине Елмедин Конаковић рекао да ће Босна и Херцеговина употребити ту резолуцију да тужи Србију и да тражи ратну одштету. 

"Ако то није наша кривица и наша одговорност, ако ми нисмо геноцидни, па какве то везе има са нашим суочавањем са прошлошћу? Ако је тај злочин индивидуалан, какве то везе има са суочавањем са прошлошћу Србије и српског народа? Дакле, ви видите да је та резолуција уперена против Србије и српског народа и то су грађани непогрешиво препознали", закључила је Брнабић.

 

 

 

 

Извор: Танјуг