Вучевић: Челично пријатељство Србије и Кине
Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић отворио је четврту конференцију "Think-Tank" Института за појас и пут и том приликом је поручио да Србија представља најбољи пример развоја инфраструктуре у оквиру Иницијативе "Појас и пут" и да челично пријатељство Србије и Кине представља темељ заједнице две земље за заједничку будућност.
"Србија и Кина имају врло јасан план и жељу да наставе сарадњу кроз заједничку будућност на равноправним основама", изјавио је председник Вучевић на отварању Конференције, која се у Палати Србија одржава под покровитељством Владе Републике Србије и амбасаде Народне Републике Кине у Србији.
Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић отворио је четврту конференцију "Think-Tank" Института за појас и пут и том приликом је поручио да Србија представља најбољи пример развоја инфраструктуре у оквиру Иницијативе "Појас и пут" и да челично пријатељство Србије и Кине представља темељ заједнице две земље за заједничку будућност.
"Србија и Кина имају врло јасан план и жељу да наставе сарадњу кроз заједничку будућност на равноправним основама", изјавио је председник Вучевић на отварању Конференције, која се у Палати Србија одржава под покровитељством Владе Републике Србије и амбасаде Народне Републике Кине у Србији.
Као примере развоја инфраструктуре у Србији у сарадњи са кинеским партнерима, Вучевић је навео изградњу мостова, тунела, ауто-путева и, како је истакао, најбрже железнице у Источној Европи.
Подсетио је на недавни сусрет председника Народне Републике Кине Си Ђинпинга и председника Републике Србије Александра Вучића и поруке о челичном пријатељству Србије и Кине које су државници послали.
Подсетио је да је на Трећем форуму "Појас и пут" у Пекингу прошле године потписан Споразум о слободној трговини између две земље, што је истакао као најважнији документ који ће убрзати развој српске привреде.
Додао је да је приликом последња два сусрета председника Вучића и Сија потписано скоро 50 докумената и истакао да је Меморандум о разумевању и успостављању координационог механизма за праћење и имплементацију средњорочног акционог плана о заједничкој изградњи Иницијативе "Појас и пут", који је потписан прошле године, за Србију врло важан.
"За нас је посебно значајно што је Србија једна од 28 земаља оснивача Иницијативе (Појас и пут)", навео је председник Вучевић.
Истакао је да у оваквим геополитичким околностима веома важно што на Конференцији присуствују представници 15 земаља са четири континента и поручио је да Србија увек посвећује велику пажњу скуповима оваквог формата.
Подсетио је да су Институт за појас и пут основали Влада Републике Србије, Универзитет у Новом Саду, Привредна комора Србије и кинеске компаније које послују у Србији и навео да је у споју привреде, образовања и политичког деловања кључ напретка у свакој сфери.
Председник Вучевић навео је да осим челичног пријатељства, српски и кинески народ повезује проливена крв, јер су у НАТО агресији страдала оба народа.
Поручио је учесницима Конференције да су у Србији увек добродошли и пожелео им срећу у раду.
"Да заједно градимо свет равноправних народа, за који је Србија, на шта смо поносни, дала велике жртве", закључио је председник Вучевић.
Конференцију је заједно са председником Вучевићем отворио амбасадор Народне Републике Кине у Србији Ли Минг, који је том приликом оценио да је посета председника Сија Београду протекла врло успешно и додао да је та посета основа за још боље односе.
Подсетио је да је 2013. године председник Си предложио Иницијативу "Појас и пут".
"Током протеклих 10 година иницијатива Појас и пут се из визије претворила у стварност и достигла конкретне и реалне резултате", поручио је Ли.
Навео је да је кумулативни обим трговине између Кине и земаља саоснивача Иницијативе достигао 19,1 трилион долара, док је кумулативна двосмерна инвестиција премашила 380 милијарди долара.
"Отворено је више од 420.000 радних места, а помогли смо више од 30 милиона људи да избегне сиромаштво", истакао је Ли.
Говорећи о значају градње саобраћајница, навео је кинеску изреку која каже "ако желите да се обогатите, градите путеве".
Додао је да ће сајам "EXPO 2027" бити подстицај, како за Србију, тако и за Кину и оценио да темељни разлог успеха кинеско-српске сарадње у Иницијативи лежи у односу двојице председника и поверењу које две земље имају међусобно.
Подсетио је да постоји једна Кина и да је Тајван део Кине, као и да је Србија уважила то и чврсто стала на страну међународног права и правде.
Додао је да ће Кина увек подржати суверенитет и територијални интегритет Србије.
Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре у Влади Републике Србије Горан Весић изјавио је на отварању Конференције да се Србија убрзано модернизује и развија и да је политичка и економска стабилност која постоји у Србији довела до великог прилива страних инвестиција.
"Једно од централних места у том развоју и инвестирању у инфраструктуру заузима управо Кина", рекао је министар Весић и подсетио и да су резултати развоја Кине били подстицај и за Србију при планирању правца развоја наше земље.
Министар Весић указао је на велики раст саобраћајне инфраструктуре у Кини, укључујући путеве и брзе пруге.
"Анализирајући инвестициону политику Кине, утврдили смо да управо улагање у путну инфраструктуру, пре свега железницу, али и путеве, има огроман потенцијал на економски развој", навео је министар Весић.
Додао је да је поред развоја саобраћајне инфраструктуре, Кина направила велики искорак ка високо-технолошким и одрживим видовима транспорта.
"Укупна мрежа путева НР Кине порасла је са 104.000 километара, колико је износила у 2004. години на 5,2 милиона километара, колико износи данас", напоменуо је министар Весић.
Говорећи о кинеском развоју железничке инфраструктуре, министар Весић је подсетио да је укупна дужина пруга у Кини повећана са 51.000 километара 2010. године, на 159.000 киломатара ове године, при чему дужина брзих пруга износи 45.000 километара.
Навео је да можемо бити посебно поносни на технолошки искорак који је направљен у изградњи брзих пруга у Србији и најавио до краја године пуштање у рад још 108 километара брзих пруга, поред постојећих 86 километара.
"Ми смо земља која гради највише километара брзих пруга у Европи. И то не би смо успели да не радимо заједно са нашим кинеским пријатељима", истакао је министар Весић и подсетио да ће крајем ове године или почетком следеће почети изградња 230 километара брзе пруге до Ниша.
Додао је и да Србија разговара са Кином о коришћењу кинеских технолошких иновација на својим ауто-путевима и брзим саобраћајницама.
На отварању Конференције видео поруком се обратио и председник Универзитетског савета Универзитета Ђаотонг из Пекинга Ванг Ђаоћионг, који је однос Србије и Кине истакао као добар пример сарадње Кине и једне европске земље.
Након уводних обраћања, председник Вучевић и амбасадор Ли открили су таблу београдског одељења Центра за одрживи и иновативни транспорт Ђаотонг универзитета из Пекинга.
Отварању Конференције присуствовала је и министарка привреде у Влади Републике Србије Андријана Месаровић, као и представници бројних кинеских компанија које послују у Србији, попут Зиђин копер, Зиђин мајнинг и Линглонг, представници Универзитета у Новом Саду и представници Привредне коморе Србије.
Извор: Танјуг