Вести

Ђурић: Мађарска ће увек имати подршку Србије

Министар спољних послова Марко Ђурић боравио је данас у званичној посети Мађарској, приликом које се састао са шефом мађарске дипломатије Петером Сијартом.
 
Током своје прве билатералне посете, министар Ђурић је рекао да му је задовољство што je данашња посета Будимпешти још једна потврда пријатељских односа Србије и Мађарске, који су у претходних неколико година, вођени визијом председника Вучића и премијера Орбана, доживели историјску трансформацију на корист и радост целокупног српског и мађарског народа.
 
"Искрено се радујемо због тога што ће Мађарска преузети председавање Саветом Европске уније, због тога што знамо, не само да ћемо ми као Србија и као регион имати једног поузданог пријатеља у врху Европске уније, већ и да ће Европском унијом руководити политичке структуре, које на одговоран начин сагледавају оно што је европски интерес", нагласио је шеф српске дипломатије.
 
Говорећи о предложеној Резолуцији о Сребреници, Ђурић је то оценио као отварање старих рана од стране неодговорних политичких кругова у региону, а што је изазвало је бројне тензије и незадовољство.
 
"Та неодговорна политика није узела у обзир потребе будућности наших народа, већ је узела у обзир уске политичке интересе оних који покушавају да манипулишу жртвама", навео је министар Ђурић.

Кад је реч о Косову и Метохији, Ђурић је истакао да Србија жели стабилне и нормалне односе, и проналажење решења заснованих на компромису, али у овом тренутку, уместо саговорника који би помогли решавању међуетничких проблема, у Приштини, нажалост, постоје саговорници који из дана у дан, непоштујући споразуме, стварају нове тензије.

Шеф српске дипломатије рекао је да Србија изузетно цени подршку Мађарске, и када је реч о покушају Приштине, да, мимо стандарда које је Европска унија прописала, оствари чланство у Савету Европе.

Ђурић је указао да је степен права који српска заједница ужива на територији Мађарске узор поштовања права мањина на територији читаве Европске уније.

"Ми Мађаре у Србији сматрамо нашом браћом, која омогућују јачање наше државе, јачање наших веза и као нераскидиви и снажан мост између наших култура и поносни смо на то наше пријатељство", закључио је Ђурић.

Министар спољних послова и трговине Мађарске Петер Сијарто нагласио да веома цени што је прва званична посета након именовања шефа српске дипломатије Будимпешти, што је довољан доказ колико је остварено заједничких резултата у протеклих неколико година на нивоу две државе.

"У данашњој веома напетој међународној ситуацији, пријатељство и узајамно поштовање имају изузетан значај. У једној од наших суседних држава је рат, у другој је извршен атентат на премијера који је водио политику мира и суверенитета, у трећој илегални мигранти су веома агресивни", навео је Сијарто и додао да савез Србије и Мађарске има непроцењив значај за Мађарску.

Говорећи о међусобном поверењу и сарадњи две државе, Сијарто је посебно истакао да је, од свих суседних држава Мађарске, Србија држава у којој се највише поштују права мађарске заједнице, као и да је значајан сегмент енергетског снадбевања Мађарске у рукама Србије.

Такође, министар Сијарто је додао да је у наредном периоду у плану изградња нафтовода који ће повезати две државе, затим изградња новог граничног прелаза, као и да ће бити уложени додатни напори да до краја следеће године буде завршена реконструкција пруге Београд-Будимпешта.

"Мађарска се припрема да председава Европском унијом, желимо да за време тог председавања Србију приближимо чланству и да то буде интезивније него било када до сада", нагласио је Сијарто и навео да сматра неприхватиљивим и понижавајућим то што Европска унија већ 15 година држи Србију у неизвесности.

Истакао да ће Мађарска негативно гласати на Скупштини Уједињених нација када је реч о усвајању предложене Резолуције о Сребреници, оценивши да је то покушај демонизације целе српске нације.

"Негативно ћемо гласати и ако неко покрене питање чланства тзв. Косова у Савету Европе", закључио је Сијарто.

 

Борићемо се свим средствима против резолуције, захвалност Мађарској

Министар Ђурић рекао је у Будимпешти, после разговора са мађарским колегом Петером Сијартом, да ће Србија гласати против резолуције о Сребреници и да ће наставити снажно да се бори свим средствима против усвајања те резолуције, изразивши захвалност Сијарту на искреној подршци Мађарске Србији по том питању.

Министар Ђурић истакао је да ће Србија наставити да се бори и против, како је рекао, мржње коју поједини политички кругови покушавају да распире злоупотребљавајући жртве Сребренице.

"Постоје политички кругови у земљама које су коспонзори резолуције, који шире лажи у међународној заједници о томе да ће тобоже Србија да гласа уздржано. Србија ће са обе руке гласати против свађалачке резолуције о Сребреници, а председник Вучић ће стати лично пред Генералну скупштину Уједињених нација и уздигнуте главе изнети став Србије као слободне земље која жели мир и сарадњу, али која памти и поштује српске и све друге жртве", рекао је шеф српске дипломатије на конференцији за новинаре после састанка са  Сијартом.

Министар Ђурић рекао је да политика Србије представља политику уважавања свих жртава без, како је рекао, прављења хијерархије, као и да за Србију не постоје жртве које су више или мање вредне.

Министар Ђурић нагласио је да су Србији потпуно једнаке српске, хрватске и бошњачке жртве.

"Али не дозвољавамо да једино нашем народу буде залепљена стигма и етикета геноцидног народа. То нећемо дозволити и против тога ћемо се борити дан и ноћ. Наш тим, на челу са председником Вучићем, путује у недељу на понедељак у Њујорк и ми ћемо, финалних 96 сати, до гласања о резолуцији разговарати са нашим пријатељима широм света. Истовремено, борећи се против резолуције, ми још једном афирмишемо позицију Србије као слободне и независне земље на свим континентима", рекао је министар Ђурић.

Говорећи о све већим притисцима на Србију везаним за резолуцију о Сребреници, министар Ђурић рекао је да они нису упућени само Београду, већ државама широм света и захвалио Сијарту као и Мађарској на, како је рекао, искреној подршци Србији по питању резолуције о Сребреници и истакао да је то подршка укупној стабилности у региону коју Србија неће заборавити.

Министар Ђурић коментарисао је и покушај убиства словачког премијера Роберта Фица, истакавши да је Србија због тога дубоко шокирана и потресена, као и да је Фицо, не само лидер земље блиске Србији, већ и њен доказан и осведочени пријатељ.

"Ми не одобравамо, не само атентат на Роберта Фица који најоштрије осуђујемо, већ ни политичку кампању која је против њега вођена у месецима пре атентата. Ја му желим и у име владе и у име председника брз опоравак", навео је Ђурић.

Министар Ђурић додао је да та врста понашања очигледно инспирише политичке екстремисте због чега су бројне претње упућене и председнику Србије Александру Вучићу, истичући да тако нешто у Србији неће проћи.

Министар Сијарто такође је осудио покушај атентата на словачког премијера, али и претње упућене српском председнику.

Говорећи о резолуцији о Сребреници још једном је поновио јасан став Мађарске по том питању и истакао да Мађарска своју политику и јасан став има већ 14 година што је, како је рекао, довољно времена да сви у међународној политици схвате да не вреди вршити притисак на Мађарску.

"Покушавају да нас натерају да урадимо нешто што је против наших националних интереса или наших вредности, или визије, а то је потпуно непотребно. Када је реч о Сребреници, нико не спори трагичност догађаја. Али не бих волео да УН усвоје резолуцију која демонизује цео један народ. Јер, то је бескрајно поједностављен предлог резолуције који демонизује српски народ, а то је за нас неприхватљиво", рекао је Сијарто.

Говорећи о ситуацији на Косову и Метохији, нагласио је да сматра да пријава тзв. Косова за чланство у међународним организацијама није прикладан док се дијалог Београда и Приштине не заврши.

Истиче да такве ситуације изазивају тензије што, како каже, уназађује процес дијалога.

 

 

Извор: Танјуг