Вести

Мали и Селаковић: Потпуно мењамо лице Београда и Србије

На Међународни дан музеја, 18.мај, први потпредседник Владе Републике Србије и министар финансија Синиша Мали и министар културе Никола Селаковић представили су нове музеје који ће бити изграђени у Београду и постојеће који ће бити реконструисани с циљем да се значајно унапреди културна сцена Београда и Србије. Представљању је присуствовала и потпредседница Владе и министарка за заштиту животне средине Ирена Вујовић.

На реконструисаном Савском тргу министри су представили нову музејску четврт у Београду која ће се налазити на потезу од Савског трга ка Ресавској улици и ка Мостарској петљи.

Према речима министра финансија Синише Малог, у музејској четврти биће четири нова музеја - Историјски музеј Србије, Дечији музеј, Музеј града Београда, Музеј Николе Тесле. Такође, градиће се и Природњачки музеј на Ушћу, а потпуно ће се реконструисати Ваздухопловни музеј код аеродрома "Никола Тесла".

"Данас, на Међународни дан музеја, окупили смо се овде да покажемо грађанима колико улажемо у културу. Само у наредних неколико година видећемо шест новоизграђених или реконструисаних музеја у главном граду. Ова зграда старе железничке станице из 1884. године биће Историјски музеј Србије. Већ смо добили грађевинску дозволу, у наредних неколико месеци ћемо изабрати извођача радова. Такође, зграда старе Поште добиће онај изглед који је имала пре рата, пре него што је била срушена у бомбардовању, то је ремек дело и у тој згради ће бити нови Дечији музеј и две нове позоришне сцене. Мало даље, низ Савску улицу имате зграду коју је подигао индустријалац Милан Вапа из 1924. године. У тој згради биће нови музеј Николе Тесле, на прави начин ћемо приказати тог великана наше историје. Преко пута реке градимо нови Природњачки музеј одмах поред Музеја савремене уметности. У Ресавској улици је кренула реконструкција Музеја града Београда, биће то највећи музеј овде, на 17.000 метара квадратних. Такође, потпуно ћемо реконструисати Музеј ваздухопловства поред аеродрома. То је шест нових и реконстрисаних музеја само у престоници, који ће допринети квалитету културне понуде Београда и Србије. Поносан сам што настављамо да улажемо у културу, пред нама је велики и важан посао", истакао је министар Мали.

Министар Мали објаснио је како је пројекат Београд на води повукао и друге пројекте и инвестиције.

"Једна инвестиција и пројекат вуче други. Иза зграде старе железничке станице имаћемо камен темељац за нови вртић и за нову основну школу. Испод моста Газела гради се највећа и насјавременија градска пијаца, која ће бити налик пијацама у Шпанији. Такође, Ложионица, центар окупљања и креативности младих, биће готова до краја године. Градимо нови мост преко реке Саве, уместо трамвајског моста, биће то мост са по две траке у оба смера, са стазом за пешаке, као и за бициклисте. Такође, радови на изградњи тунела који повезује плато код Економског факултета и Булевар деспота Стефана креће у наредних неколико недеља. Хотел Бристол отвара се у септембру, октобру, Светониколски парк добиће ново рухо, а испод парка изградићемо подземну гаражу од 450 места. Такође, имаћемо нови пешачки мост уместо старог, а радови крећу у наредних неколико месеци. На овом месту укрштаће се и две прве линије београдског метроа. Прва линија биће година 2028., 2029. године, друга већ за две и по године", рекао је министар Мали.

Министар Мали додао је да сви ови пројекти мењају Београд и лице Србије. Како је објаснио, они су део програма "Скок у будућност - Србија 2027", који је вредан 17,8 милијарди евра и у оквиру кога ће бити реализована чак 323 пројекта широм Србије.

"Очекују нас огромне инвестиције, реализација пројеката попут изградње ауто-путева, брзих саобраћајница, метроа, пруга, обнова и изградња школа, болница, домова здравља и амбуланти, БИО4 кампуса, даља улагања у заштиту животне средине, спорт, културу. Сви ти пројекти ће допринети напретку и развоју наше земље, доласку нових инвеститора, отварању нових радних места, даљем побољшању животног стандарда грађана", истакао је министар Мали.

Министар Мали рекао је да су управо грађани највећа мотивација за овако велике пројекте.

"Све ово радимо због наших грађана, наше деце, да би имала квалитетније детињство. Свака ова инвестиција јача нашу економију, а јача економија значи и веће плате и пензије, а као што знате нама је циљ да до краја 2027. године имамо просечну плату 1.400 евра, просечну пензију 650 евра, минималац од 650 евра, да нам БДП буде 100 милијарди евра, а ово су пројекти који ће томе допринети. Економија нам расте за разлику од развијенијих земаља Европе, настављамо сигурно тим путем. Програм "Србија 2027" је зато ту, али понављам, у фокусу програма су људи, да грађани мају још квалитетнији живот, а наша деца светлу будућност", истакао је министар Мали.

Закључио је да ће круна свих напора и активности бити реализација Међународне специјализоване изложбе "EXPO 2027", када ћемо цео свет довести у Србију и Београд и када ћемо, како је рекао, на најлепши начин представити 15 година напретка и развоја Србије.

 

 

Селаковић: После економске обнове земље, следи и озбиљна духовна, културна, уметничка обнова Србије

Министар културе Никола Селаковић истакао је на београдском Савском тргу, током представљања пројеката који ће бити реализовани у оквиру престижне Међународне изложбе "EXPO 2027", да после економске обнове наше земље, следи и озбиљна духовна, културна, уметничка обнова Србије, а она управо почиње овим великим пројектима у нашем главном граду Београду.

Министар Селаковић поручио је да је фантастично што се управо данас, на Међународни дан музеја и Европску ноћ музеја, представљају инфраструктурни пројекти у области културе који у потпуности мењају лице не само Београда, већ и читаве Србије и да ће наш главни град добити преко 50 хиљада квадратних метара музејског простора.

"Подсетићу да је Савски трг, до пре само неколико година, био један од делова града који се заобилазио, овде нисте долазили осим ако сте стизали железницом негде из далека, а онда гледали како што пре да се склоните одавде. Ово је данас један од најлепших тргова у Београду. Њега краси ова зграда старе Железничке станице из 1884. године, у којој ћемо у наредним месецима, дакле, не у наредним годинама, него наредних 2 до 3 месеца већ, имати једно велико градилиште Историјског музеја Србије", рекао је министар Селаковић.

Министар Селаковић указао је да ће објекат некадашње Поште број 2 архитекте Момира Куруновића, који је био озбиљно оштећен и потпуно измењен током Другог светског рата, добити свој стари изглед, али као потпуно нова зграда.

"То ће бити једна од најлепших фасада у нашем граду, али није фасада због фасаде важна, у тој згради ће бити Дечји музеј. Први пут имаћемо Дечји музеј, по угледу на "ZOOM" музеј у Бечу, који треба да буде инкубатор да од наше деце створи будуће љубитеље и посланике културе, будуће уметнике и културне раднике", додао је министар Селаковић и најавио је да ће у оквиру тог музеја бити и две позоришне сцене, као и да ће Музеј града Београда напокон имати свој дом и да ће по квадратури бити највећи музеј у Србији.

Додао је и да ће низ Савску улицу, у згради бившег "Југошпеда" или Фабрике хартије Милана Вапе, бити нови музеј Николе Тесле.

"Ово су озбиљно важне теме када је у питању култура не само Београда, него Србије. У нашу престоницу ће 2027. године доћи милиони људи и тим људима, поред нашег гостопримства, наше добре кухиње, наших добрих ракија и вина, морамо да прикажемо у свој нашој пуноћи нашу српску културу. Део тог пројекта јесте ова музејска или културна четврт, али то, свакако, јесте и са друге стране Саве капитални објекат, односно наменски музејски објекат који ће се градити у Београду - Природњачки музеј", нагласио је министар Селаковић.

Министар Селаковић прецизирао је да ће у сусрет Међународној изложби "ЕХРО 2027" неке зграде бити прилагођене музејској намени, а да ће Природњачки музеј бити нешто потпуно ново, што, свакако, заслужује установа са више од два милиона експоната у свом депоу, која баштини традицију дугу 130 година.

"Ово су главни, велики пројекти, а таквих пројеката биће још више. Биће их и изван Београда, широм наше Србије. Оно што могу са пуним правом и легитимитетом да тврдим - ово је златно доба не само српске економије, не само српских јавних финансија, него после економске, финансијске обнове наше земље, следи и озбиљна духовна, културна, уметничка обнова Србије, а она управо почиње овим великим пројектима у нашем главном граду Београду, који су усмерени људима, које правимо: Дечји музеј због наше деце, Историјски музеј због свих наших грађана, али наравно и због свих оних који буду долазили у Србију, а тако је и са Музејом града Београда, тако је са Теслиним музејом", истакао је министар Селаковић.

 

 

Извор: Танјуг