Вести

Гашић: Злочине ћемо увек називати правим именом

Министар одбране у Влади Републике Србије Братислав Гашић положио је венац крај Спомен обележја жртвама НАТО агресије на Варваринском мосту, а поводом обележавања 25. годишњице страдања цивила на том мосту.

Гашић је венац положио у пратњи бригадног генерала Горана Момчиловића и бригадног генерала Саве Иришкића.

Обраћајући се присутнима, министар Гашић рекао је да страдање на Варваринском мосту, пре 25 година, намеће питање шта је налогодавце и извршиоце злочина и убиства десеторо становника ове вароши навело на тако окрутан поступак.

"Зашто су усред дана бомбардовали мост у чијој се околини тада, на празник Свете Тројице, налазило на стотине недужних цивила? Пред ужасом овог питања занемели би многи. Занемела би и тада петнаестогодишња Сања Миленковић, ученица Математичке гимназије у Београду и један од најбољих ђака у историји варваринске основне школе. Сањи, нажалост, није допуштено да та питања постави. Са још деветоро суграђана, њен млади живот на овом месту прекинут је 30. маја 1999. године. Право да постави та, и још многа друга питања, право да одрасте, заснује своју породицу, постане понос Варварина и наше земље одузели су јој агресори бомбама и ракетама",  рекао је министар Гашић.

Подсетио је да су у више налета авиона тада страдали Милан Савић, Војкан Станковић, Зоран Маринковић, Стојан Ристић, Ратобор Симоновић, Ружица Симоновић, Миливоје Ћирић, Драгослав Терзић и Тола Апостоловић.

"Злочин који се овде догодио и који је уселио вечну тугу у наша срца, ни изблиза није једини. Много је места у Србији где су током 78 дана НАТО агресије страдали бројни цивили. Без гриже савести агресор их је прогласио „колатералном штетом”. Таква тумачења и неморална оправдања ми никада нећемо прихватити. Злочине ћемо увек називати правим именом", истакао је министар Гашић.

Нагласио је да је Србија данас другачија земља него што је била почетком двехиљадитих.

"Успели смо да станемо на ноге, ојачамо своју економију и оснажимо своју војску. Мирољубива и конструктивна политика председника Вучића и наше Владе пружа руку сарадње међу људима, државама и народима. То је политика изградње мостова, заснована на поверењу и равноправности. То је идеја уз коју сами градимо премошћавајући све оно што нас дели ка циљу којем тежимо, а то је светла и сигурна будућност за нова поколења", рекао је министар Гашић.

На крају свог обраћања министар одбране рекао је да се прошлост не сме заборавити.

"У прошлости су поуке. Морамо их разумети да нам се историја страдања не би поновила.  Никада нећемо заборавити невино страдале жртве чије су животе прекинуле НАТО бомбе и увек ћемо их се са пијететом сећати", истакао  је министар Гашић.

У име Општине Варварин обратила се председница  Виолета Лутовац Ђурђевић, рекавши да је у архивама заувек остало забележено страдалништво Варварина, те да жртве "једног времена зла, неће остати невидљиве и нечујне".

Венце су на Спомен обележје положили и породице страдалих, Миле Росић из Кабинета председника Владе, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Ђорђе Тодоров, представници локалне самоуправе, као и представници удружења за неговање традиција.

Полагању венаца претходио је помен жртвама страдалим на Варваринском мосту у НАТО агресији 1999. године.

 

 

 

 

Извор: Танјуг