Вести

Ђурић: Нама су најбитнији интереси наших грађана и Србије

Министар спољних послова Републике Србије Марко Ђурић поручио је поводом критика из Босне и Херцеговине на одржавање свесрпског сабора у Београду, да је Србија "поново жртва идеолошког лова на вештице".

Министар Ђурић је, гостујући у емисији "Прави угао" на РТВ подсетио критичаре да Србија окупљањем свог народа са циљем неговања националног идентитета чини оно што је и предвиђено Дејтонским споразумом.

Додао је да је рука сарадње пружена и Федерацији БиХ и да неки политичари из тог ентитета нападима желе да сакрију свој етнонационализам и "жељу да пресеку везе Србије и РС, што Београд никада неће прихватити".

Министар Ђурић је у студио донео примерак Дејтонског споразума и рекао је да не жели да се меша у устав једне друге државе, али жели да покаже да Србија поштује тај споразум и то не само у делу поштовања територијалног интегритета, већ и надлежности Републике Српске.

"Жалосно је што се Бећиревић, Конаковић, Лагумџија баве гажењем Дејтонског споразума, који је за нас у политичком смислу света књига. Ми га чувамо од свих оних који би хтели да разграде територијални интегритет Србије, али и свим срцем и страсно од оних који би да угазе надлежности РС“, објаснио је министар Ђурић.

Указао је на одговор председника Србије Александра Вучића амбасади САД у Сарајеву, у којем је поновио посвећеност поштовању свих споразума, али и поставио питање где стоји да надлежности у области имовине могу да се одузимају ентитетима и преносе на федералне власти, а то је један од кључних узрока кризе које потресају БиХ.

"Што се тиче нашег Сабора нама је баш мерак да се налазимо и наставићемо да се срећемо, да се повезујемо, али не на штету било кога другог, већ у циљу јачања нашег идентитета, неговања језика, традиције и културе, а желимо да помогнемо и другима да негују језик, традицију, културу, јер су они наше комшије и пријатељи, а за мене и браћа. Нећу да дозволим да нас свађају Бећировићи, Конаковићи и разне друге политичке струје. Морамо да сарађујемо“, поручио је министар Ђурић.

Рекао је да је уставна обавеза и стратешко опредељење Србије да помаже Србима у региону да чувају свој регионални идентитет, свој српски идентитет, да негују остварена права и ниво аутономије.

"Сматрамо да ти није на штету било кога другог, већ да доприноси хармоничним односима у региону. Једино што не доприноси хармоничним односима је злонамерна интерпретација Сабора. Србија је у Декларацији јасно рекла да је земља будућности која је фокусирана на економски развој, један од приоритета је чланство у ЕУ, што не помињу ни поједини међународни званичници. То је, нажалост, очекивано и део онога што се дешава Србији, која је жртва идеолошког лова на вештице због свог геополитичког позиционирања“, објаснио је министар Ђурић.

 

Позиција Србије је таква да такозвано Косово никада не може да буде члан УН

Министар Ђурић навео је да је позиција Србије таква да тзв Косово никада не може да буде члан Уједињених нација.

"Косово за Србију није, нити ће бити члан УН, ни суверена страна држава", подвукао је министар Ђурић.

Министар Ђурић појаснио је да изјаве председника, премијера или министра спољних послова имају карактер међународне правне обавезе, па и чињеница да је председник Србије Александар Вучић рекао јавно да је за Србију неприхватљиво чланство Косова у УН, има снагу међународне правне позиције Србије.

На примедбу да је Охридски анекс постао део преговарачког оквира са ЕУ, односно поглавља 35, министар Ђурић рекао је да то има правну снагу за државе од којих већина и иначе признаје Косово, али не и Србија.

Подсетио је да је Ана Брнабић, док је обављала функцију премијерке, тражила и у писаној форми од ЕУ да буду избачени неки елементи за које су у Унији желели да буду убачени у оквир, пре свега у вези са Саветом Европе.

Захваљујући томе, додаје министар Ђурић, Приштина и није постала члан СЕ.

Министар Ђурић посебно је указао да је 28 земаља повукло признање Косова, до чега је, великим делом, дошло и због разговора председника Вучића са лидерима тих држава.

На питање да ли његова изјава о решењу кроз конструктивни дијалог у складу са Резолуцијом 1244 и међународним правом има исту снагу данас као и пре 25 година, одговорио је да, иако је на својој кожи током шест и по година на челу Канцеларије за КиМ осетио одсуство институција Србије, то не даје право за малодушност и за одустајање од инсистирања на међународном праву.

"Не можемо да се сложимо у карактеру тих споразума, јер се деценијама током вођења преговора, водило рачуна да буде, с једне стране у оквирима нашег Устава и Резолуције 1244, а да буде окренуто изналажењу компромиса и стварању предуслова да Србија добије максимум у оваквим условима", додао је министар Ђурић.

На питање шта су Срби на КиМ добили у међувремену, он истиче неупоредиво већа улагања у српске средине, радна места, средства за домове здравља, болница.

"Нисмо престали да се боримо, иако није било све идеално у приступу државе, али никада се није толико трудило и улагало", додао је министар Ђурић.

 

 

 

Извор: Тајуг/РТВ