Вести

Вучевић: "Србија 2027" предвиђа свеобухватни развој Србије

Председник Владе Републике Србије Милош Вучевић председавао је седници Савета за координацију активности и мера за раст бруто домаћег производа (БДП), на којој су анализирани резултати остварени у свим областима важним за стабилност домаће економије и одрживи привредни раст.

Председник Вучевић оценио je да је неопходно сагледати тренутно стање српске привреде и правовремено реаговати како би наша земља у текућој години остварила што бољи привредни раст, који директно утиче на живот грађана, мир и стабилност земље.

Председник Вучевић указао је на то да је привредни раст у првом кварталу износио 4,7 одсто, што је више од предвиђеног, и нагласио да су индустрија, грађевинарство, пољопривреда и прерађивачка индустрија области које су кључне за привредни раст и које су оствариле велики напредак у првом кварталу ове године.

Мере предузете у циљу привлачења директних страних инвестиција у претходној години биле су значајан покретач домаће привреде и додатни подстицај за отварање нових радних места.

На седници је наглашено да План "Србија 2027" за период од 2024. до 2027. године предвиђа свеобухватни развој Србије јер обухвата програме за подизање животног стандарда грађана.

Када је у питању пољопривреда, истакнут је значај улагања у системе за наводњавање, заштиту од поплава, пречишћавање отпадних вода и електрификацију поља, а посебан акценат стављен је на додатне подстицаје сточарству.

Како би се очувао одржив привредни раст, указано је на неопходност даљег улагања у капиталне пројекте у области путне и железничке инфраструктуре, али и ефикасне реализације и извршења буџета у области здравства, енергетике, заштите животне средине, спортске и комуналне инфраструктуре.

На седници је закључено да је у наредном периоду неопходно додатно развијати област грађевинарства, пре свега даљим привлачењем страних инвестиција, и пратити брзину издавања локацијских услова и грађевинских дозвола како би се ослободио пун потенцијал приватних инвестиција у Србији.

Закључено је и да ће посебан акценат бити на развоју прерађивачке индустрије и проналажењу нових тржишта за извоз домаћих производа.

 

 

 

Извор: Танјуг